Savet električara: Kako da se zaštitimo od strujnog udara tokom i posle nevremena

Šta nikako ne bismo smeli da radimo i kako da se ponašamo tokom i nakon nevremena, a kada je u pitanju struja, objasnio je električar Tomislav Micović.
Savet električara: Kako da se zaštitimo od strujnog udara tokom i posle nevremena
Foto: 021.rs
"Kada je ovakvo nevreme dolazi do kidanja strujnih provodnika koji često mogu da padnu dole. Kada se sve to spoji sa nevremenom gde je tlo vlažno ili vlažna trava i kada provodnik visokog napona padne na zemlju, dešava se pojava koja se stručno naziva naponski levak. To znači da je i zemljište pod naponom oko tog kabla, pa se može desiti da osoba koja se nađe u blizini nastrada", objašnjava Micović.
Osim što je najbolje da se kabl ne dira, veoma je važno i na koji način će se neko udaljiti od kritičnog mesta.
"Kako je na određenom mestu pao taj visokonaponski provodnik, napon opada što je dalje od tog provodnika i kako neko korača u suprotnom smeru može da se desi da se između dve noge stvori takav napon da struja protekne kroz vaše noge kako se pomerate. Rešenje je da se na jednoj nozi odskakuće i da se na takav način udalji", kaže Micović.
 
Šta bi trebalo da izbegavamo
 
"Kada pada kiša, tada je najopasnije, jer mokro tlo jako dobro provodi struju. Tu se dešavaju i nesreće od gromova i električnih pražnjenja. Isto se desi kada na nekom polju pase stoka, udari grom i sva stoka strada odjednom", kaže Micović.
 
Dodaje i da je važno da se što više udaljimo od mesta gde ima kablova kako ne bi došlo do strujnog udara.
"Nikako ne dirati kablove, treba se što pre skloniti od takvih mesta. Za vreme nevremena nikako ne popravljati nešto. Grom uvek udara u najvišu tačku, tako da neko može da nastrada ako se nađe na čistini. I kišobrani sprovode struju, imaju metalnu šipku i mogu biti opasni."
 
Još jedan savet dao je električar, a to je da se gase svi aparati koji imaju elektroniku, jer su podložni udaru gromova.
 
"Ranije su se isključivali antenski prijemnici, jer je tada mnogo tv aparata stradalo. Dešava se sada da u kablovsku ili negde u uličnu mrežu udari grom. Zato bi trebalo isključivati aparate koji imaju elektroniku poput laptopova, računara, televizora, telefona... jer su oni osetljivi na električna pražnjenja", zaključuje Micović za TV Prva.
  • Uroš

    24.07.2023 09:04
    U Nemačkoj već 40/50 godina ne postoje bandere.Sa podzemnim kablovima se ovako nešto ne dešava
  • need for speed

    24.07.2023 08:51
    ?!??
    Malo znanja ne bi škodilo.

    Čovek priča o visokonaponskim i srednjenaponskim vodovima a ne kućnoj inastalaciji. Ovakvi vodovi se obično mogu naći ili pod zemljom ili van grada dalekovodi. Da ljudi ne bi skakutali na jednoj nozi kad im padne gajtan od pegle na pod.
  • Ruža

    24.07.2023 08:22
    savet vredan života
    hvala na savet. sada mi je lakše što sam živa kao i komšije. imamo u ulici električara koji je prepoznao opasnost jer u mom dvorištu i kući visli su kablovi pod naponom. eps do dana današnjeg ne reaguje (5dan) osim što su posle 3 dana isključili struju u celoj ulici- prvomajska.
    sada su mirni do zime, neće biti koletoralne štete.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija