Poslanici EP predlažu sankcije ako se utvrdi odgovornost Srbije u Banjskoj - pogledajte kakve

Poslanici Evropskog parlmenta pozivaju vlasti Srbije da u punoj meri sarađuju u istrazi o napadu u Banjskoj 24. septembra. Portal Nova.rs eksluzivno objavljuje predloge svih poslaničkih grupa EP.
Poslanici EP predlažu sankcije ako se utvrdi odgovornost Srbije u Banjskoj - pogledajte kakve
Foto: Beta/AP
EU i njene članice pozivaju da na osnovu nalaza istrage pripreme ciljane sankcije protiv organizatora, finansijera i izvršilaca napada na severu Kosova.
U nacrtu rezolucije o nedavnim dešavanjima u dijalogu Srbije i Kosova, uključujući situaciju u severnim opštinama na Kosovu, EU i njene članice se pozivaju i da intenziviraju rad sa institucijama Kosova, Euleksom i Kforom da rasvetle sve detalje napada u Banjskoj i identifikuju i privedu pravdi sve odgovorne.
Tekst je danas objavio Parlament, a o rezoluciji treba da se glasa 19. oktobra.
 
Kako prenosi Nova.rs, Evropska narodna partija (EPP) u tekstu svoje rezolucije poziva EU da uvede restriktivne mere srpskom rukovodstvu ukoliko se dokaže da su bili uključeni u napad u Banjskoj. Njihovi predlozi za tekst rezolucije se mogu smatrati i najoštrijim u odnosu na druge poslaničke grupe, što je i iznenađenje, imajući u vidu da je SNS pridruženi član Evropske narodne partije i da je upravo ta grupacija, u vreme bivše nemačke kancelarke Angele Merkel, bila najveći zaštitnik SNS i Aleksandra Vučića unutar institucija EU.
 
U dokumentu koji je dostavio EPP,  sukob u Banjskoj okarakterisan je kao teroristički napad, a navodi se i da je srpska policija uhapsila Milana Radoičića, koji je priznao da je predvodio napadače i pustila ga narednog dana.
 
Pominju se i "nasilne demonstracije (Srba) posle lokalnih izbora" na severu KiM i "otmica trojice kosovskih policajaca", sa teritorije Kosova 14. juna.
 
U predlogu rezolucije EPP se "oštro osuđuje teroristički upad na Kosovo i napad na službenike Kosovske policije u Banjskoj", naglašava se da odgovorni moraju da se suoče sa pravdom, a kosovske vlasti se pozivaju da udvostruče svoje napore u sprečavanju šverca oružja koji se "takođe odvija preko kola hitne pomoći i objektima Srpske pravoslavne crkve".
 
Kfor i Euleks se pozivaju da rade redovne zajedničke procene bezbednosti na severu Kosova i da se više usredsrede na značajnu ulogu organizovanog kriminala u razvoju događaja u tom regionu.
 
Istovremeno se Srbija i Kosovo pozivaju da osude sve oblike nasilja i provokacije, uzdrže se od jednostranih akcija pogubnih po mir i stabilnost i da umesto toga aktivno rade na mirnom rešavanju sporova kroz dijalog koji EU olakšava.
 
Lideri Kosova i Srbije u tekstu se pozivaju da potvrde posvećenost Ohridskom sporazumu i prethodnim sporazumima uz posredovanje EU, da se aktivno angažuju u dijalogu i izbegavaju retoriku i radnje koje mogu da ometaju dijalog.
 
U tekstu se dalje izražava žaljenje zbog ograničenog napretka u istragama i kažnjavanju međunarodnog i prekograničnog krimnala i ističe da na severu Kosova kriminalne bande nastavljaju da deluju i negativno utiču na živote i budućnost građana.
 
Srpske vlasti, visoko rangirani politički predstavnici i zvaničnici se pozivaju da se uzdrže od upotrebe pogrdnog jezika u vezi pregovaračkog procesa uz posredovanje EU, politika EU na Zapadnom Balkanu i oko procesa proširenja jer to može da umanji javnu podršku proširenju i politikama Unije.
 
Od Kosova se traži da otkloni preostale nedostatke izbornog procesa, potpuno primeni preporuke posmatračkih misija EU i obezbedi slobodan i pošten izborni proces za sve političke partije.
 
U tekstu se ponovo ukazuje na potrebu hitnog povratka kosovskih Srba u institucije, ohrabruje vlada (Kosova) da značajno pojača napore za njihovu reintegraciju i potvrđuje da je pomirenje i uključivanje sprske zajednice na Kosovu ključno za obezbeđenje stabilnosti i napredak u normalizaciji odnosa Prištine i Beograda.
 
Istovremeno se ističe da nesprovođenje sporazuma uz posredovanje EU i nedostatak napretka u normalizaciji odnosa ugrožavaju perspektive za evrointegracije Srbije i Kosova i Unija se poziva da preduzme mere u okviru pretpristupne pomoći protiv onih koji se ne pridržavaju sporazuma.
U dokumentu Parlamenta osuđuju se pokušaji Rusije da izvrši uticaj na Zapadni Balkan iskoriščavanjem kulturnih, etičkih i verskih podela i destabilzovanjem prodemokratskih snaga i poziva se da se razjasni potencijalna uloga Rusije u napadu u Banjskoj.
 
Takođe se izražava žaljenje što je Srbija nastavila kampanju za povlačenje priznanja Kosova i Beograd se poziva da se uzdrži od pokušaja da izoluje Kosovo od međunarodne zajednice.
 
Poslanici Evropskog parlamenta uputili su predloge za rezoluciju o oružanom sukobu u Banjskoj koju bi u narednim danima trebalo da bude usvojen. 
 
Ovo su predlozi rezolucije svih poslaničkih grupa:
 
Evropski zeleni traže da se mere odmah uvedu
 
U svom predlogu, u 1. tački, Evropski zeleni ističu da najoštrije, kako navode, osuđuju brutalni i gnusni napad na Banjsku na severu Kosova koje se dogodilo 24. septembra 2023. godine.
 
U nastavku oni dodaju:
 
2. Pozivamo da se počinioci ovog terorističkog napada bez odlaganja privedu pravdi. U tom kontekstu, pozivamo EU da podrži istrage od stane kosovskih vlasti bez odlaganja i pozivamo Vladu Srbije da bezuslovno sarađuje na takvoj istrazi sa nadležnim organima.
 
3. Osuđujemo napada ne vojnike Kfora i novinare
 
4. Pozivamo Evropsku komisiju i Savet ministara EU da uvede protiv Vlade Srbije mere ako iskod takve istrage pokazuje direktnu umešanost srpske države u teroristički napad u Banjskoj ili ako srpske vlasti nisu voljne da sarađuju u potpunosti. Pozivamo Evropsku komisiju da zamrzne sredstava koja se daju Srbiji u okviru IPA, ako ishod istrage ukazuje na direktnu umešanost Srbije u ova dva napada.
 
5. Pozivamo Kosovo da formira ZSO bez daljeg odlaganja
 
6. Pozivamo Kfor da uspostavi plan obuzdavanja bezbednosne situacije na severu Kosova
 
7. Zabrinuti smo dokazima koji povezuju nasilne kriminalne grupe na severu Kosova sa srpskom državom. Izražavamo duboku zabrinutost oko mogućnosti da svi odgovorni akteri za sukobe u Banjskoj ne budu privedeni pravde.
 
8. Izražavamo žaljenje zbog povećanog broja Vojske Srbije na granici sa Kosovom. Takva agresivna ponašanja zajedno sa radikalizovanim političkim porukama u Srbiji i jakim indicijama o umešanosti Srbije u nasilje na severu Kosova ukazuje na veoma opasnu politiku Vlade Srbije.
 
9. Ponovo pozivamo da se Srbija i Kosovo uključe u dijalog uz posredovanje EU
 
10. Pozivamo Srbiju i Kosovo da u potpunosti sprovedu sporazume iz Brisela i aneks implementacije iz Ohrida, te žalimo što je Srbija odbila da potpiše Briselski i Ohridski sporazum
 
11. Duboko žalimo zbog prigovora Srbije na članstva Kosova u Savetu Evrope, pozivamo Srbiju da se uzdrži od upotrebe sile u skladu sa međunarodnim obavezama.
 
12. Žalimo što su Srbija i Republika Srpska proglasile Dan žalosti zbog troje mrtvih terorista i uspostavljanje političkog narativa da su ovi teroristi bili heroji koji su se borili, što snažno povećava političke tenzije u regionu
 
13. Žalimo zbog ultranacionalističke retorike koju koriste srpski zvaničnici protiv Kosova. U ovom kontekstu žalimo zbog murala na kojima piše „Kad se vojska na Kosovo vrati“ i pozivamo srpske vlasti da ih uklone bez daljeg odlaganja
 
14. Izražavamo ogromnu zabrinutost zbog velike količine dezinformacija i govora mržnje koji se šire u medijima u Srbiji preko medija koji su pod kontrolom vlasti u Srbiji poput Pinka, Hepija i Informera. Oni doprinose podsticanju tenzija sa Kosovom
 
15. Pozivamo da se lokalni izbori na severu Kosova održe što pre
 
16. Pozivamo na demontiranje paralelnih struktura na severu Kosova
 
17. Pozivamo Vladu Kosova da se istinski uključi u značajan unutrašnji dijalog
 
18. Pozivamo na odgovarajuću istragu svih etničkih napada širom Kosova, uključujući napade na Bistričkom mostu i u Štrpcu na pravoslavno Badnje veče
 
19. Pozivamo Evropsku komisiju da ukine restriktivne mere protiv Kosova uvedene 1. jula 2023. godine i naglašavamo da ovakve mere treba primenjivati samo u slučajevima ozbiljnog kršenja demokratije, ljudskih prava i vladavine prava
 
20. Pozivamo EU da primeni diplomatiju odvraćanja prema Srbiji posebno imajući u vidu krhku bezbednosnu situaciju na Zapadnom Balkanu
 
21. Pozivamo države EU koje još nisu priznale Kosovo kao što su Španija, Slovačka, Kipar, Rumunija i Grčka da to urade bez odlaganja
 
22. Podsećamo da sporazum o viznoj liberalizaciji viznog režima sa Kosovom nije i ne treba da bude povezan sa dijalogom i trebalo bi da stupi na snagu 1. januara 2024.
 
23. Pozivamo Savet da usvoji predložene mere i sledi primer SAD i uvede ciljane mere protiv Milana Radoičića.
 
Ostale predloge drugih grupa čitajte na portalu Nova.rs.
  • Без цензуре молим

    18.10.2023 12:28
    Само једна тачка
    Нато силеџије да испуне само једну тачку и оду са Српске земље!А еU да поштује нашу међународно признати границу као што поштују Украјинску.
  • Dogodine u Botošu

    17.10.2023 18:44
    Isti koji sada insinuiraju da je Srbija ovo uradila su nam i postavili ovu vladu a i ovog predsednika. Koliko čovek treba da bude glup da poveruje da su Srbi ovo organizovali a da pre toga nisu od ovih istih belosvetskih bandita dobili upute za isto?
    Pa ko je OVOG i doveo na vlast? Banda jedna, raspašće se vrlo brzo, kazem vam ja.
  • Pezos

    17.10.2023 18:40
    Opet po našim leđima… ali neka i treba… mi smo birali vlast nas treba i kazniti… jasno kao dan… naravno ako se dokaže umešanost…

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija