
Jedini sa Zapadnog Balkana kojima trebaju vize za EU: Srbi sa Kosova imaju pasoše drugog reda
Jedini građani Zapadnog Balkana kojima trebaju vize za EU jesu mahom Srbi sa Kosova kojima je pasoš izdala Koordinaciona uprava.

Foto: 021.rs
Ne zna se koliko je ostalo građana sa pasošem "drugog reda" jer većina se do sada snašla, piše Dojče vele.
"Čitav Zapadni Balkan je sada povezan sa Šengenskom zonom posredstvom vizne liberalizacije", napisao je na mreži X pre nekoliko dana visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel.
Tada je na snagu stupila vizna liberalizacija za Kosovo, sedam godina nakon što je Evropska komisija to predložila.
U Borelovoj izjavi se, međutim, nije pronašla Ljubica S. iz Severne Mitrovice. Iako je rođena i živi na Kosovu i poseduje pasoš, ona će, bar još neko vreme, morati da aplicira za vizu.
Ljubica je jedna od, pretpostavlja se, nekoliko hiljada građana na Balkanu koji su ostali bez vizne liberalizacije, jer poseduju samo srpski pasoš. I to onaj koji ne izdaje nijedna policijska uprava u Srbiji, već centralizovano telo srpskog MUP-a koje se zove Koordinaciona uprava (KU).
"Ne računajući građane Rusije i Belorusije, građani Srbije koji imaju pasoše KU jedini su stanovnici Evrope kojima nije dozvoljeno slobodno putovanje u zemlje Šengena", kaže za Dojče vele Dragiša Mijačić, koordinator srpske Radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.
"Pasoši Koordinacione uprave se izdaju za građane Srbije koji imaju prebivalište na Kosovu. Oni nužno ne moraju živeti na Kosovu ili biti građani Kosova. Mnogi među njima su se odavno odselili sa Kosova, ali im je jedina adresa prebivališta ostala na tom prostoru", objašnjava Mijačić.
Saga sa pasošima drugog reda
KU je oformljena avgusta 2009. uredbom Vlade Srbije u sklopu dijaloga EU i Srbije o viznoj liberalizaciji koja je na snagu stupila decembra iste godine.
Uslov Evropske komisije za preporuku za liberalizaciju viza za državljane Srbije bio je da izmeštene policijske uprave sa Kosova - za Kosovsku Mitrovicu, Prištinu, Prizren i tako dalje - više ne izdaju pasoše državljanima Srbije sa prebivalištem na Kosovu, već da se ta nadležnost preusmeri na centralizovano telo.
Istovremeno, od Srbije je traženo da pooštri bezbednosne procedure za izdavanje tih pasoša koji su izuzeti iz bezviznog režima. Evropska komisija je tada strahovala od "ilegalne migracije" sa Kosova.
Zbog toga su, tokom godina, mnogi kosovski Srbi, ali i Albanci, Romi, Goranci i drugi sa Kosova koji su državljani Srbije, pokušavali da prebivalište makar fiktivno prebace u neki od gradova u Srbiji i dobiju "normalne" pasoše.
Ne mogu svi Srbi da dobiju kosovsko državljanstvo
Drugi, pak, vade kosovske pasoše. Ovo, međutim, nije opcija za Ljubicu, čiji otac Petar više godina bezuspešno pokušava da je registruje u kosovskom registru građana.
"Ona je usvojena 2000. godine i mi imamo rešenje srpskog Centra za socijalni rad koji nadležno kosovsko Ministarstvo ne priznaje, a sud odbija da overi, u strahu da će time priznati organe Republike Srbije na Kosovu. Otpusnu listu iz bolnice nemamo", priča otac Petar S.
Bez registracije Ljubica ne može da dobije kosovsku ličnu kartu, pa ni pasoš, i nije jedina. Zbog nepriznavanja srpskih izvoda iz matičnih knjiga umrlih, rođenih i venčanih, kao ni sudskih odluka o razvodu ili rešenja drugih srpskih institucija, znatan broj Srba, Roma i drugih i dalje ne može da dobije kosovska dokumenta.
Bez kosovskih pasoša i bez vizne liberalizacije, za te ljude - kojima se tačan broj ne zna - jedina opciju ostaju upravo srpski pasoši koje izdaje KU. Tako oni ostaju jedina grupa na Zapadnom Balkanu koja nije obuhvaćena viznom liberalizacijom.
Koliko je tačno tih pasoša?
Pasoša KU je 2016. bilo izdato nešto preko 97.000, a srpski MUP od tada nije objavio nove podatke. Do danas je taj broj verovatno prepolovljen, jer se većina snašla pribavljajući mahom "pravi" srpski pasoš ili, ređe, kosovski.
O tome koliko je pasoš KU danas redak govori i iskustvo Milice Radovanović iz Severne Mitrovice. Poslednjih godinu i po dana, sa pasošem KU je putovala u Poljsku, Holandiju, Nemačku, Belgiju i Grčku. Na aerodromu u Beču morala je da objašnjava zašto ima jednogodišnju grčku vizu kada niti živi, niti radi u Grčkoj.
"Objašnjavala sam službenici na pasoškoj kontroli da imam ‘poseban’ srpski pasoš i da mi je za ulazak u EU potrebna viza. Nisam stigla da završim rečenicu, njoj se upalila lampica, osmehnula se i rekla 'Oh, sećam se ovoga. Tako je redak'. Onda je ushićena pozvala kolegu da mu pokaže uskršnje jaje koje je pronašla, nakon toga mi vratila pasoš i poželela srećan put", priseća se Radovanović.
Evropska komisija je prepoznala ovaj problem i predložila viznu liberalizaciju za pasoše KU, obrazloživši da više ne postoji opasnost od ilegalne migracije, te da je mera u skladu sa politikom EU da što više ubrza proces približavanja zemalja Zapadnog Balkana.
Iako je Komisija predlog članicama EU i Evropskom parlamentu iznela još u novembru, o njemu se nije razgovaralo na samitu EU u decembru.
"Sledeća prilika je u martu, kada se očekuje usvajanje izmene regulative i prestanak diskriminacije ovih građana Srbije", kaže Dragiša Mijačić.
Priština se opire
Slična očekivanja ima i Petar.
"Nadam se i verujem da će do te odluke doći u prvoj polovini ove godine. Pretpostavljam da sada nije doneta samo da bi se podstakli Srbi da u što većem broju uzimaju kosovske pasoše. Ne razumeju da je za neke to nemoguće", navodi on.
U iščekivanju liberalizacije, kosovski MUP je u poslednje vreme izdao preko 287.000 pasoša. U opštinama na Severu, pretežno naseljenim Srbima, od avgusta do oktobra prošle godine izdat je 531 pasoš - odnosno preko 300 kosovskih pasoša više nego u istom period prošle godine.
Ovo se u prištinskim medijima tumačilo kao „masovno“ uzimanje pasoša od strane kosovskih Srba i pokazatelj većeg stepena integracije.
Isti argument iskoristila je i vlada Kosova, ali i dvadeseta nevladinih organizacija sa Kosova, koji su od Evropske komisije javno zatražili da ne dozvoli viznu liberalizaciju za pasoše KU, jer bi takva mera navodno sprečila dalju integraciju kosovskih Srba.
Takvoj oceni suprotstavile su se nevladine organizacije koje rade u srpskim sredinama na Kosovu i istakle da pravi problemi u integraciji leže u preprekama sa kakvim se suočava Ljubica S. Ona će verovatno pre dočekati viznu liberalizaciju pasoša KU, nego kosovski pasoš na njeno ime.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Šta je rešenje političke krize: "Studenti - ako su svima prihvatljivi"
05.05.2025.•
0
Mora se promeniti vlast da bi se promenio sistem, a jedini način za izlazak iz krize u kojoj se trenutno nalazimo jesu izbori.
Svi predsednikovi "atentati": Tvrdnje o planovima u tabloidima, nikad pred sudovima
05.05.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u aprilu je ponovo pričao o tome da su postojali planovi za njegovu likvidaciju.
Osmaci još danas od 8 do 16 časova mogu u školi da promene predmet za treći test
05.05.2025.•
0
Učenici osmih razreda osnovnih škola u Srbiji još u ponedeljak, 5. maja, u periodu od 8 do 16 časova u svojim školama mogu da izmene predmet koji će polagati na trećem testu završnog ispita.
Popisivači RSZ-a od danas obilaze i mapiraju domaćinstva, u fokusu deca do pet godina starosti
05.05.2025.•
0
Republički zavod za statistiku (RZS) će od danas, 5. maja do 31. maja raditi mapiranje i evidentiranje domaćinstava u Srbiji.
Izvor na koji se pozivala Brnabić o sastanku Vučića i Trampa nije medij, već nalog na mreži X
05.05.2025.•
0
Nalog na platformi X za koji je Ana Brnabić navela da je američki medij koji je najavio neodržani sastanak Aleksandra Vučića i Donalda Trampa, nije medij, nego nečiji nalog na toj platformi.
Vučićeva poseta Floridi pod "velom tajni" - nema troškovnika, ambasador Šutanovac ćuti
04.05.2025.•
17
Glavna tema ovih dana u Srbiji je - šta se tačno dogodilo u Americi, preciznije na Floridi, još preciznije - u Palm Biču?.
Ruski mediji: Vučić nije odustao od posete Moskvi
04.05.2025.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić napustio je vojnu bolnicu, otkazao je sve svoje planove za naredne dane, ali nije odustao od posete Moskvi 9. maja, javila je 4. maja ruska agencija TASS
Ministar Vujić: Štrajk u pravosuđu mora biti sproveden u skladu sa zakonom
04.05.2025.•
2
Ministar pravde Nenad Vujić rekao je da sutrašnji štrajk pravosuđa "mora biti sproveden u skladu sa zakonom".
Profesorku vozili tajno na sednicu Saveta fakulteta: "Mogli su i vreću na glavu da mi stave"
04.05.2025.•
11
Aleksandra Popin, profesorka književnosti na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, čija je uprava 24. aprila održala sednicu Saveta u seoskoj školi, svedoči da je na čudan način tamo i stigla.
Kokot: Đaci ne smeju da ispaštaju zbog svega što se dešava u društvu
04.05.2025.•
9
Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot, izjavio je da đaci ne smeju da budu kažnjeni i da ispaštaju zbog svega što se dešava u društvu.
Ko menja predsednika u slučaju njegove privremene sprečenosti: Evo šta kaže Ustav
04.05.2025.•
16
Tokom privremene sprečenosti predsednika Republike da obavlja svoju dužnost, njegove obaveze i dužnosti preuzima predsednik Skupštine i to najduže na tri meseca, propisano je Ustavom.
Maturani lozničke Gimnazije se vraćaju na nastavu, ali dočekuju studente na protestu 9. maja
04.05.2025.•
0
Na plenumu maturanata Gimnazije "Vuk Karadžić" u Loznici, održanom 24. aprila, izglasan je povratak na nastavu u ponedeljak, 5. maja, objavljeno je na sajtu te škole.
Patrijarh Koptske crkve u poseti Srbiji
04.05.2025.•
1
Patrijarh Koptske (dohalikidonske) crkve Tavadros II stigao je u posetu Srbiji.
Premijer Macut i ministri odali poštu stradalima u Duboni i Malom Orašju
04.05.2025.•
2
Premijer Srbije Đuro Macut odao je poštu žrtvama masovnog ubistva u Duboni i Malom Orašju, selima kod Mladenovca i Smedereva, 4. maja 2023. godine, kada je ubijeno devet i ranjeno 12 mladih ljudi.
Frankfurter algemajne cajtung o protestima: Trajno odsustvo vođstva preti da postane velika slabost
04.05.2025.•
23
Nemački list "Frankfurter algemajne cajtung" (FAZ) piše da protestnom pokretu u Srbiji preti neuspeh zbog toga što odbija saradnju sa političkim partijama.
Građani Srbije najviše troše na hranu u regionu: Na namirnice ode čak 40 odsto plate
04.05.2025.•
27
Prosečna plata u Srbiji, koja je u januaru iznosila 107.476 dinara, konačno je "pokrila" prosečnu potrošačku korpu od 106.195 dinara.
Sutra potpuni štrajk pravosudnih organa: "Pravosuđe staje dok se ne čuje i ne prizna naš rad"
04.05.2025.•
19
Sindikat sudske vlasti Srbije najavio je da će u ponedeljak, 5. maja u pravosudnim institucijama širom zemlje biti organizovan potpuni štrajk.
Medicinski fakultet u Beogradu od sutra u štrajku
04.05.2025.•
2
Zaposleni na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu najavili su da će štrajk u toj obrazovnoj ustanovi početi u ponedeljak, 5. maja.
Novi zakon predviđa ugradnju alko-brava u vozila: Na koje vozače bi se to odnosilo i kolika je cena
04.05.2025.•
29
U Srbiji bi uskoro mogao biti usvojen novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju, koji bi uključivao obavezno uvođenje alko-brava u vozila.
RTS prošle godine imao neto gubitak od 310 miliona dinara
04.05.2025.•
8
Rashodi RTS su tokom 2024. godine premašili prihode za oko 310,3 miliona dinara (skoro 2,65 miliona evra), što je smanjenje u odnosu na gubitak od 423,5 miliona dinara zabeležen tokom 2023.
Starović: Obeležavanje 9. maja u Moskvi za Srbiju isključivo predstavlja komemoraciju
04.05.2025.•
7
Ministar za evrointegracije Nemanja Starović izjavio je da je obeležavanje Dana pobede nad fašizmom 9. maja u Moskvi za Srbiju isključivo komemoracija "važnih istorijskih zbivanja".
Komentari 8
Bns
Najobespravljeniji ljudi Evrope su Srbi sa Kosova.
zztop
Hal 9000
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar