Politiko: Zapadni obaveštajci tvrde da je Novica Antić ruski agent
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić saradnik je ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) čiji je zadatak da širi proruski narativ i podriva proevropske i pro-NATO stavove u Srbiji.
To je objavio briselski portal Politiko, pozivajući se na izveštaj zapadnih obaveštajnih službi u koji je imao uvid.
Pod naslovom "Rusija koristi srpskog agenta da se infiltrira u tela EU" Politiko navodi da je "srpski državljanin Novica Antić aktivan 'agent uticaja' koji je svesno blisko sarađivao sa ruskom bezbednosnom agencijom" i koga "ruski obaveštajci koriste za infiltriranje u institucije EU i širenje proruskog narativa o invaziji na Ukrajinu".
Pozivajući se na obaveštajne izveštaje Politiko dodaje da je još u oktobru 2023. Antić održao sastanke sa evropskim zvaničnicima u Briselu, uključujući poslanike Evropskog parlamenta među kojima su bili Viola fon Kramon-Taubadel, Alesandra Moreti i Vladimir Bilčik.
U izveštaju nema ničega što bi sugerisalo da su Moreti, Bilčik i fon Kramon-Taubadel znali za Antićeve veze sa Federalnom službom bezbednosti kada su se sreli sa njim, a pomenuti poslanici nisu odgovorili na zahtev Politika za komentar, dodaje se.
Lider Vojnog sindikata Srbije, nastavlja Politiko, sastao se i sa predstavnicima sindikata EUROMIL i EPSU, koji predstavljaju pripadnike oružanih snaga, odnosno službenike javnih službi u Evropskoj uniji.
Na pitanje o sastanku sa Antićem, jedan zvaničnik EPSU je odgovorio da je "delegacija Antićevog sindikata bila u oktobru u Briselu gde se sastala sa nekoliko poslanika" i da su svi sastanci bili transparentni.
"Jedina tema su bila sindikalna prava", naveo je on.
Do objavljivanja teksta Politiko nije dobio odgovor od EUROMIL-a.
Prema izveštaju zapadnih obaveštajnih službi u koji je Politiko imao uvid, Antić je aktivan "agent uticaja" ruske Federalne službe bezbednosti i blisko sarađuje sa saradnikom FSB-a Vjačeslavom Kalinjinom, ruskim državljaninom i glavnim urednikom Veteran njuza (Vewteran News), medijskog sajta specijalizovanog za vesti namenjene veteranima oružanih snaga.
Na sajtu se navodi da je Veteran njuz "informativni partner" FSB-a i Ministarstva odbrane Rusije, pored drugih. Kalinjin nije odgovorio na zahtev Politika za komentar.
Dok se u obaveštajnom izveštaju posebno ističe Antićevo delovanje, u njemu se navodi da je Kalinjin regrutovao druge ljude, ne precizirajući koliko i u kojim zemljama, dodaje Politiko.
Rusija koristi Srbiju kao lansirnu platformu za operacije uticaja koje su osmišljene da oslabe pro-EU i pro-NATO raspoloženje kako u zemlji, tako i u EU, koja nepokolebljivo podržava Ukrajinu od početka ruske invazije pre dve godine. Antić je svoju ulogu šefa Vojnog sindikata Srbije iskoristio da kritikuje predsednika Srbije Aleksandra Vučića i visoke pripadnike oružanih snaga zemlje, navodi se u izvešataju zapadnih službi.
"Iskoristili su svaku priliku da promovišu rusku propagandu u vezi sa ratom u Ukrajini", ocenjuje se povodom sastanaka u Srbiji i zemljama EU.
Vest da je Antić imao sastanke u Evropskom parlamentu naglašava ranjivost tog tela na operacije uticaja koje podržava država. Politiko je prethodno otkrio da je špijunski softver pronađen na mobilnim telefonima dvoje poslanika u Evropskom parlamentu, uključujući bivšu francusku ministarku za Evropu Natali Loazo, koja predsedava potkomitetom za odbranu tog tela.
Antić i njegovi predstavnici nisu odgovorili na zahtev Politika za komentar.
Politiko prenosi i da je Kalinjin je pozvao Antića u Rusiju da se sastane sa visokim ruskim vojnim zvaničnicima između 2019. i 2020. Prvobitno fokusirani na uticaj na srpsko civilno društvo, njih dvojica su od tada proširili fokus na evropske organizacije sindikata i veterana, a poslednjih meseci i na članove Evropskog parlamenta.
Predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić u pritvoru je u Okružnom zatvoru u Novom Sadu od 1. marta pod optužbom za proneveru i štrajkuje glađu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Bursać: SNS nepovratno izgubila deo rejtinga, zato ni ne raspisuje izbore
01.11.2025.•
0
Viši naučni saradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać ocenio je da je SNS nepovratno izgubila deo svog rejtinga.
Od danas obavezne zimske gume - ako na putu ima snega, leda ili poledice
01.11.2025.•
0
U Srbiji su od danas, 1. novembra do 1. aprila na vozilima obavezne zimske gume na sva četiri točka, ako na putu ima snega, leda ili poledice.
Vučić na listi "predatora slobode medija" Reportera bez granica
01.11.2025.•
1
Reporteri bez granica (RSF) objavili su listu 34 "predatora slobode medija" koji su 2025. godine napadali novinare i pravo na informisanje među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uskoro pokretanje sajta na kom će moći da se prati kretanje cena u trgovinama
01.11.2025.•
2
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević najavila je da će uskoro svim građanima biti dostupna platforma preko koje će moći u svakom trenutku da prate kretanje cena u trgovinama.
Poljski mediji: EU mora da prestane da tapše Vučića po ramenu
01.11.2025.•
0
Evropa mora da izvuče pouke iz fatalne politike tapšanja po ramenu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i naivne vere da je on garant stabilnosti na Balkanu.
Nakon što su osobe u fantomkama razlupale autobuse: Čačani se organizovali - automobilima u Novi Sad
01.11.2025.•
0
Jutros su Čačani krenuli u velikoj koloni svojim automobilima na komemorativni skup u Novom Sadu.
Latinović: Srbija nazaduje u evrointegracijama
01.11.2025.•
1
Srbija nazaduje od svih zemalja regiona u dinamici procesa pristupanja EU i to je ključna poruka koje je rezimirana od strane zvaničnika Evropske unije.
Veliki broj izlagača na Sajmu knjiga danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
2
Veliki broj izlagača na 68. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga najavio je da danas neće raditi zbog godišnjice pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 16 osoba.
Ruski plaćenici preko Telegrama regrutuju dobrovoljce iz Srbije i BiH za rat u Ukrajini
01.11.2025.•
5
Ruski plaćenici sa dugogodišnjim iskustvom na ratištima preko privatnih grupa na aplikaciji Telegram regrutuju nove dobrovoljce iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
U toku anketiranje građana Srbije o njihovom zdravlju: Ovo su neka od pitanja koja anketari postavljaju
01.11.2025.•
3
Republički zavod za statistiku (RZS), u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije i Ministarstvom zdravlja, 1. oktobra počeo je realizaciju istraživanja zdravlja stanovništva Srbije 2025.
Dan žalosti u Srbiji
01.11.2025.•
10
Danas, 1. novembra, u Srbiji je Dan žalosti povodom godišnjice pogibije 16 građana u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novim Sadu.
Maskirani napadači polupali autobuse kojim su Čačani planirali da dođu u Novi Sad
31.10.2025.•
13
Maskirani napadači polupali su stakla na autobusima privatnog prevoznika koji je trebalo da prevoze Čačane sutra u Novi Sad na komemorativni skup.
Poslanik SNS počeo štrajk glađu: Nije zadovoljan radom tužilaštva u slučaju pada nadstrešnice
31.10.2025.•
10
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Uglješa Mrdić rekao je večeras da počinje štrajk glađu jer nije zadovoljan postupanjem tužilaštva u ispitivanju odgovornosti za pad nadstrešnice novosadske Železničke stanice.
Željko Mitrović proglašen krivim po tužbi Sava Manojlovića
31.10.2025.•
1
Pokret Kreni-promeni je saopštio da je u krivičnom postupku koji je Savo Manojlović pokrenuo protiv vlasnika Pinka Željka Mitrovića jer ga je vređao sud doneo prvostepenu presudu kojom je Mitrović oglašen krivim.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - nije tako teško
31.10.2025.•
6
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Preminula nekadašnja gradonačelnica Beograda Slobodanka Gruden
31.10.2025.•
1
Prva žena na funkciji gradonačelnika Beograda Slobodanka Gruden preminula je u 85. godini, preneo je RTS.
Vučić se izvinio studentima zbog uvreda
31.10.2025.•
84
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da mu je "žao zbog nekih stvari koje je izgovorio o studentima i demonstrantima" i da se zbog toga izvinjava.
Nemačka partija Levica traži da Berlin i EU podrže demonstrante u Srbiji
31.10.2025.•
3
Nemačka parlamentarna stranka Levica saopštila je da vlada u Berlinu i Evropska unija moraju da stanu uz demonstrante u Srbiji i podrže njihov zahtev za demokratijom i za održavanjem novih, poštenih izbora.
Ninić: Sud poništio rešenje EPS-a o otkazu radniku Kolubare Goranu Perišiću
31.10.2025.•
1
Advokat Ivan Ninić objavio je da je sud poništio rešenje Elektroprivrede Srbije o otkazu radniku Kolubare Goranu Perišiću.
Počela isplata povrata 50 odsto školarine studentima
31.10.2025.•
3
Ministarstvo prosvete saopštilo je da je počela isplata novca samofinansirajućim studentima za pokriće 50 odsto plaćene školarine u prošloj školskoj godini.
Komentari 12
S56
Dejan
Branka Black Rouse
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar