Srbija među zemljama sa najvećim brojem novih prijava Evropskom sudu za ljudska prava

Komitet ministara Saveta Evrope je u 2023. od Evropskog suda za ljudska prava primio 76 predmeta protiv Srbije radi nadzora nad njihovim izvršenjem što je povećanje u odnosu na pretodne dve godine.
Srbija među zemljama sa najvećim brojem novih prijava Evropskom sudu za ljudska prava
Foto: Pixabay
Po ukupnom broju novih slučajeva koje je Sud prosledio Komitetu Srbija je na petom mestu među članicama SE.
 
To se navodi u novom Godišnjem izveštaju o primeni presuda Evropskog suda za ljudska prava koji sadrži statističke podatke po zemljama o broju novih, nerešenih i zatvorenih predmeta, kao i detalje o značajnim kretanjima u procesu implementacije.
Od ukupno 1.043 novih slučajeva prosleđenih Komitetu tokom 2023, što predstavlja blagi pad u odnosu na prethodnu godinu, najviše ih je bilo iz Ukrajine -125, na drugom mestu su Italija i Rumunija sa po 87, treći je Azerbejdžan sa 84, a četvrta Turska sa 78.
 
U delu Godišnjeg izveštaja koji se odnosi na Srbiju navodi se da je tokom prošle godine Srbija smanjila broj nerešenih predmeta. Srbija je 31. decembra 2023. imala 77 predmeta na čekanju za izvršenje, u poređenju sa 97 u 2022.
 
Nerešenih slučajeva koji čekaju duže od pet godina bilo je šest.
Ukupan broj nerešnih slučajeva pred Sudom prošle godine je bio 3.819 što je blagi porast na prethodnu godinu kada ih je bilo 3.760, a zemlje sa najvećim brojem nerešenih slučajeva su Ukrajina, Rumunija, Turska, Azerbejdžan i Italija.
 
Po broju zatvorenih slučajeva Srbija je na četvrtom mestu. Od 96 takvih slučajeva, 92 su bili "vodeći slučajevi", a četiri ponovljeni, navodi se u izveštaju.
 
Više rešenih slučajeva u 2023. od Srbije imali su Mađarska – 123, Rumunija – 121 i Turska – 111, a na petom mestu je Ukrajina sa 75.
 
Ukupan broj zatvorenih slučajeva prošle godine bio je 982 što je porast u odnosu na prethodnu godinu.
 
Kada je reč o poštovanju rokova isplate "pravedne naknade" podnosiocima predstavki koju je odredio Evropski sud, od 996 isplata tokom 2023. kao rezultat presuda Evropskog suda za ljudska prava, 696 (69,9 odsto) je izvršeno u roku.
 
Potvrda plaćanja čekala se krajem 2023. za 1.128 slučajeva, od čega za 690 slučajeva čekalo duže od šest meseci.
 
Kada je reč o Srbiji, potvrda o isplati "pravedne satisfakcije" čekala se u 52 slučaja, 42 uplate su izvršene u roku i 39 van roka.
 
Globalno, u poslednjem Godišnjem izveštaju Komiteta ministara SE konstatuje se napredak u primeni odluka Evropskog suda za ljudska prava 2023. godine, uz naglasak da i dalje postoje bitni izazovi.
 
U izveštaju se takođe naglašava jasna potreba da države članice dodatno ojačaju svoje domaće kapacitete za sprovođenje odluka Suda, kao što je naglašeno u Deklaraciji iz Rejkjavika usvojenoj na Samitu šefova država i vlada Saveta Evrope u maju 2023.
  • John

    14.04.2024 19:05
    Je l' sad malo jasnije što onaj preti izlaskom iz Saveta Evrope. Nije njega briga ni za kakvo Kosovo u Savetu Evrope, drugo njega žulja, a jasno je i šta...
  • Mire

    14.04.2024 16:50
    Ma otkud to... ?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija