
Rio Tinto tražio finansijsku podršku Svetske banke i EBRD-a za projekat Jadar i iskopavanje litijuma
Kompanija Rio Tinto tražila je svojevremeno finansijsku podršku Svetske banke i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za razvoj projekta iskopavanja litijuma u našoj zemlji.
Kako piše Forbs, razgovori sa ovim kreditorima vođeni su pre nekoliko godina, kada je projekat Jadar bio aktuelan, ali je sve zaustavljeno kada je Vlada Srbije odlučila da januara 2022. godine ukine Uredbu o utvrđivanju prostornog plana za realizaciju projekta Jadar i poništi sve akte u vezi sa njim, a što je domaćoj javnosti, nakon protesta ekoloških organizacija i građana, saopštila tadašnja premijerka Ana Brnabić.
Forbsov izvor dodaje da je odluka kompanije Rio Tinto da se obrati za kredit logična i zbog činjenice da međunarodne finansijske institucije pomažu investicije privatnog sektora, a ovde se radi o značajnom projektu i projektu velike finansijske vrednosti.
"Osim toga, finansijska podrška Svetske banke i EBRD-a značile bi i dobijanje dodatnog kredibiliteta odnosno signal i ostalim ulagačima da se radi o dobrom projektu", kaže izvor i dodaje da nije upućen u to da li su se kontakti i razgovori o kreditiranju nastavili nakon što je došlo do zastoja u realizaciji izgradnje rudnika litijuma u Srbiji.
Ipak, dodaje da ne bi bilo nelogično da se razgovori obnove imajući u vidu da je projekat ponovo aktuelizovan.
U ovom trenutku naišla je i poseta predsednice EBRD Odil Reno-Baso i njeno sastajanje sa najvišim državnim vrhom, uključujući i predsednika. Međutim, da je bilo razgovora o projektu Jadar nije se moglo pročitati niti naslutiti iz informacija koje su objavljene nakon sastanaka.
Grupacija Svetske banke sastoji se iz više delova, a u IFC-u, koji bi trebalo da bude adresa za ovakav kredit, međutim, nisu potvrdili, ali ni demantovali pomenuta saznanja.
Na pitanja da li je tačna informacija da im se Rio Tinto obraćao u vezi sa finansiranjem projekta Jadar, šta je bio njihov odgovor, u kom su statusu razgovori ukoliko ih je bilo i kako će banka postupiti ukoliko usledi zahtev za dobijanje kreditne podrške, u IFC-u kratko odgovaraju:
"Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Svetske banke, podržava razvoj privatnog sektora u Srbiji kako bi pomogla u kreiranju radnih mesta i podsticanju privrednog rasta", kažu i upućuju na sajt institucije na kojem stoje detaljne informacije o investicijama IFC-a.
U Evropskoj banci za obnovu i razvoj kažu da je "na srpskim vlastima da odluče o projektu Jadar".
"Ukoliko projekat bude realizovan i ukoliko budemo pozvani da učestvujemo, sve odluke sa naše strane biće podložne sveobuhvatnom procesu provere. Ovim procesom se procenjuje usklađenost sa našim strogim standardima, uključujući one koji se odnose na ekološke i društvene kriterijume, kako bi se osigurala usaglašenost sa međunarodnom najboljom praksom", kažu u EBRD-u.
Oni podsećaju da je EBRD još 2015. godine učestvovala u finansiranju projekta Oyu Tolgoi u Mongoliji, koji uključuje razvoj rudnika bakra i zlata.
EBRD i IFC su već kreditirali Rio Tinto.
Dobijanje ovakve finansijske podrške svakako ne bi bio izuzetak, pošto su pomenute međunarodne finansijske institucije i u prošlosti pomagale projekat Rio Tinta i njegovih podružnica.
Tako je pre gotovo jedne decenije, EBRD obezbedila zajam od 1,2 milijarde dolara kompaniji Oyu Tolgoi LLC, koja je osnovana kako bi realizovala projekat najvećeg nalazišta bakra i zlata na svetu, u Mongoliji.
Ovaj kredit bio je deo paketa od ukupno 4,4 milijarde dolara namenjenih investitoru, koji je u zajedničkom vlasništvu firmi Turquoise Hill (jedna od firmi Rio Tinta) i Erdenes Oyu Tolgoi (u vlasništvu države Mongolije).
Prema informacijama koje je tada saopštila EBRD, ova banka je dala 400 miliona dolara, a ostatak su sredstva komercijalnih banaka. Istovremeno, po istom principu identičnu pozajmicu od 1,2 milijardi dolara projektu dao je i IFC, saopštili su tada iz EBRD-a.
Naveli su tom prilikom i da ostatak novca do ukupnih 4,4 milijarde dolara dolazi iz pozajmica izvoznih i kreditnih agencija, razvojnih banaka kao i od tranše komercijalnih banaka pod okriljem Multilateralne agencije za garancije ulaganja Svetske banke (World Bank’s Multilateral Investment Guarantee Agency).
Zanimljivo je da je EBRD tom prilikom iskoristio gotovo iste argumente koji se danas koriste u Srbiji kada je reč o projektu Jadar – da je to projekat koji će Mongoliju staviti na svetsku rudarsku mapu, odnosno da je reč o investiciji koja će znatno doprineti njenom ekonomskom rastu i poboljšanju životnog standarda njenih građana.
Upravo to ovih dana slušamo od zagovornika iskopavanja litijuma u okolini Loznice. Ne samo da predsednik države Aleksandar Vučić, ministar finansija Siniša Mali, ali i sve veći broj članova Vlade u poslednje vreme učestalo govore o dobrobiti realizacije ovog rudarskog poduhvata za ekonomski rast, BDP i životni standard, nego se to sve glasnije čuje i od ambasadora i političara pojedinih zapadnih zemalja.
Tilman Kuban, poslanik nemačkog Bundestaga izjavio je pre 20-ak dana da "razume da sve mora da bude provereno i ispunjeno u vezi sa tim projektom, ali da je to ogromna prilika za Srbiju da pošalje Evropi poruku da može da računa na nju".
"Bićemo srećni da postoji saradnja sa nemačkim kompanijama koje će ovde investirati ne samo tako što će koristiti sirovinu već i tako što će proizvoditi baterije", dodao je.
On je naveo i da je projekat Jadar mesto gde Srbija pokazuje da je za rešavanje problema.
"To je ogromna prilika za Srbiju da pošalje poruku ka Evropi da možemo da računamo na vas i da ne želite da izazivate probleme već da ih rešavate", naglasio je Kuban.
Slično je nekoliko nedelja nakon toga ponovila i Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji kazavši da je litijum važan resurs i da je potreban i sa stanovišta zelene tranzicije i njegove ekonomske koristi.
Njen kolega, tačnije ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson izjavio je nedavno za jedan ovdašnji medij kako je litijum u Srbiji odličnog kvaliteta, a time i izvanredna prilika za našu zemlju, jer je on ključ svake buduće ekonomije, a gotovo identičnu rečenicu izgovorio je i Džefri Pajat, pomoćnik državnog sekretara SAD-a za energetske resurse.
"To je generacijska prilika za Srbiju i nema dileme da projekat Jadar treba da se nastavi, a Vlada Srbije treba da odluči kako da to učini", rekao je Pajat.
Pošto među zvaničnicima Srbije i predstavnicima vodećih zapadnih ekonomija u vezi sa iskopavanjem litijuma postoji saglasje u poslednje vreme, tim pre je nejasno na koje je to zapadne službe predsednik Aleksandar Vučić ukazivao govorivši da su sprečile pravovremenu realizaciju ovog važnog projekta zbog kojeg Srbija danas nema komparativnu prednost kakvu bi imala da se to nije desilo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Četiri kandidata za članove Saveta REM-a povukli kandidaturu zbog netransparentne procedure
12.06.2025.•
0
Četiri kandidata za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije ispred Udruženja dramskih umetnika Srbije i filmskih udruženja povukli su se iz dalje procedure.
Korak dalje u represiji: Za odavanje 16-minutne pošte stižu kazne od 5.000 dinara
12.06.2025.•
42
Posle niza hapšenja i različitih prijava zbog podrške studentima u blokadi, policija je počela i da piše saobraćajne kazne za one koji odaju poštu nastradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Beograđanin i državljanin Severne Makedonije uhapšeni zbog pokušaja ubistva u Leskovcu
12.06.2025.•
0
Dvadesetčetvorogodišnji S. M. iz Beograda uhapšen je u Leskovcu zbog pokušaja ubistva 63-godišnjeg muškarca iz sela Badince.
Hil: EU treba da primi sve zemlje Zapadnog Balkana, bez podizanja prsta i moralisanja
12.06.2025.•
10
Doskorašnji ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil je izjavio u Pragu da bi bilo najbolje da Evropska unija u procesu svog širenja ne gleda na "poglavlja" i "klastere".
Rasprava o medijskim zakonima: Opozicija - neće biti promena, vlast tvrdi - sve po EU standardima
12.06.2025.•
1
Poslanici opozicije zatražili su tokom rasprave po amandmanima u Skupštini Srbije da se povuku izmene i dopune medijskih zakona.
Saslušani napadači na navijače "Partizana" na Gazeli, tužilaštvo traži pritvor
12.06.2025.•
0
Osumnjičeni za napad koji se desio na Gazeli, kada su navijači "Crvene zvezde" nasrnuli na pristalice "Partizana", saslušani su u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
Muškarac uhapšen zbog sumnje na dilovanje: Pronađeno oko tri kilograma marihuane
12.06.2025.•
0
Dvadesetosmogodišnji M. M. uhapšen je u Beogradu zbog sumnje da je dilovao marihuanu.
Poslanica EP: Vučićev režim hapsi profesore, dok Vesić šeta slobodno - gde je pravda?
12.06.2025.•
6
Poslanica Evropskog parlamenta Irena Joveva iz Slovenije reagovala je na vesti o privođenjima profesora koji podržavaju studente u Srbiji.
Nastavak suđenja Belivukovom klanu: Emitovani prisluškivani razgovori
12.06.2025.•
3
Delovi prisluškivanih razgovora okrivljenih preslušavali su se na suđenju pripadnicima Belivukovog klana.
Opozicija u Zaječaru podnela prigovore na izbore: "Neoborivi dokazi o pokradenim izborima"
12.06.2025.•
4
Nosilac liste "Promena u koju verujemo" Dragana Rašić izjavila je da su utvrđene neregularnosti na svih 69 biračkih mesta i da ta lista očekuje ponavljanje lokalnih izbora u Zaječaru.
Marija Šehić dobila otkaz na TV Euronews: Suprotstavila se gaženju profesionalnih standarda
12.06.2025.•
4
Novinarki Mariji Šehić na TV Euronews Srbija, u vlasništu Telekoma Srbija, juče je dat neosnovan otkaz, saopštila su medijska udruženja.
Studenti Medicinskog fakulteta u Beogradu blokirali zgradu dekanata: "Pod našim je ključem"
12.06.2025.•
2
Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Beogradu blokirali su zgradu dekanata zbog odluke Nastavno-naučno veća tog fakulteta o početku nadoknade nastave.
Zabranjeno isticanje srpske zastave u Gračanici za Vidovdan
12.06.2025.•
17
Osnovni sud u Prištini 9. juna doneo je presudu kojom se poništava odluka Opštine Gračanica o dozvoli isticanja srpske zastave povodom proslave Vidovdana.
Rusko istorijsko društvo otvara predstavništvo u Beogradu, na njegovom čelu - Vulin
12.06.2025.•
13
Rusko istorijsko društvo donelo je odluku da osnuje svoje predstavništvo u Beogradu, javlja danas portal Sputnjik.
Profesor Marinković: Ne treba ignorisati Vučića i praviti se da je izgubio svaku pamet
12.06.2025.•
7
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Tanasije Marinković ocenio je da je pogrešno ignorisati predsednika Srbije Aleksandra Vučića i "praviti se da je već pao i izgubio svaku pamet".
Ružić: Loš rezultat SPS na izborima u Zaječaru znak da mora da izađe iz čvrstog zagrljaja SNS
12.06.2025.•
21
Član SPS Branko Ružić smatra da je što što su socijalisti na izborima u Zaječaru ostali ispod cenzusa "gorka pilula i jasna poruka i putokaz koji SPS-u otvara jedinu moguću opciju".
"Kreni-promeni" podneo krivične prijave zbog kupovine glasova na izborima u Zaječaru
12.06.2025.•
1
Pokret "Kreni-promeni" podneo je krivične prijave Osnovnom tužilaštvu u Zaječaru zbog kupovine glasova na lokalnim izborima održanim 8. juna.
Četvrti dan protesta i blokade kod Vlade Srbije: Akademska zajednica traži ispunjenje svih zahteva
12.06.2025.•
10
Protest akademske zajednice okupljene u neformalnu grupu "Pobunjeni univerzitet" ispred Vlade Srbije ušao je u četvrti dan.
Opozicija na izbore u Zaječaru podnela 78 prigovora
12.06.2025.•
1
Opozicija je nakon pregledanja biračkog materijala u Zaječaru podnela ukupno 78 prigovora, a Gradska izborna komisija ima rok od 72 sata za odlučivanje po istima.
Treći dan vanredne sednice Skupštine Srbije: Nastavak rasprave o 46 tačaka
12.06.2025.•
0
Vanredna sednica Skupštine Srbije, na čijem je dnevnom redu 46 tačaka, nastavlja se danas raspravom o pojedinostima.
Komentari 18
Mila
Rezervnu zemlju nemam niti je želim. Ovde trovanja više neće biti.
Aleksej
Ko prezivi pricace jednog dana o ovome, ljudi mu nece verovati,.
Fića
Ko če da plaća obeštećenje BiH, Rumuniji, Bugarskoj, Ukrajini, Rusiji, Turskoj...?
A, kada se zagade Drina, Sava, Dunav, Crno More, pa i Sredozemno more...?!
Srbijo, spremi se za rasprodaju sopstvenih bubrerega, da bi se nadoknadila nastala šteta... !
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar