
"Francuska vas voli kao što ste vi voleli nju": Stiže Makron, o ovim će temama pričati sa Vučićem
Predsednik Francuske Emanuel Makron danas dolazi u dvodnevnu posetu Srbiji, tokom koje će s predsednikom Aleksandrom Vučićem razgovarati o brojnim temama.

Foto: Beta/AP
Makron, koji u Beograd treba da sleti oko 18 sati, večeras će imati sastanak sa Vučićem, koji će mu prethodno prirediti svečani doček ispred Palate "Srbija".
Posle sastanka Makrona i Vučića, predstavnici Srbije i Francuske potpisaće više bilateralnih dokumenata u prisustvu dvojice lidera.
Makron će sutra u Novom Sadu posetiti Galeriju Matice srpske i održati govor na Forumu o mladima i veštačkoj inteligenciji, a na kraju posete Srbiji otkriće ploču povodom završetka radova na modernizaciji beogradskog aerodroma "Nikola Tesla".
Jelisejska palata je saopštila da će Makron u Beogradu potvrditi podršku evropskim integracijama Srbije i da će njegova poseta biti prilika da sa Vučićem razgovara i o ekonomiji, zdravstvu, energetici, kulturi i veštačkoj inteligenciji.
Očekuje se da Makron i Vučić razgovaraju o podršci Francuske Srbiji u tranziciji ka zelenoj ekonomiji, o učešću francuskih kompanija u gradnji metroa u Beogradu, o beogradskom aerodromu i drugim temama.
Jedna od važnijih tema susreta biće nastojanje Srbije da kupi francuske višenamenske borbene avione "rafal", o čemu su dve strane razgovarale i u aprilu, tokom Vučićeve posete Parizu.
Dan pred dolazak Makrona, Vučić je za RTS rekao da "još nije sve završeno" kada je reč o kupovini aviona "rafal", navodeći da prepreka više nije cena, već određene garancije.
"To bi bila velika stvar za nas, jer bi značila ogroman napredak u borbenoj gotovosti i vojnoj moći Srbije. Mi nigde ne izazivamo probleme, niti to planiramo. Želimo samo da sačuvamo svoju zemlju, a time bi Srbija bila mnogostruko jača. Imamo još jednu stvar oko koje nismo saglasni. Nije to više pitanje cene, to je pitanje određenih garancija. Oko toga se mučimo već četiri dana", kazao je Vučić.
Vučić je kazao da je u pitanju ugovor koji bi mogao da iznosi nekoliko milijardi evra, ali nije precizirao o kom broju aviona je reč.
"Većina naših aviona, ako ne i svi, svi naši avioni presretači i svi naši borbeni avioni došli su iz Rusije. Sada moramo da promenimo navike i sve ostalo da bismo pripremili našu vojsku", naveo je.
Vučić je ranije ove nedelje rekao da Srbija radi i na postizanju sporazuma sa francuskom elektrokompanijom kako za 10 godina ne bi imala problema sa električnom energijom.
Upitan da prokomentariše tvrdnje da poseta Makrona Srbiji znači postizanje dogovora o skladištenju nuklearnog otpada u Srbiji, Vučić je rekao da "ne veruje da je bilo ko naivan da u to poveruje".
"O tome se nije razgovaralo, mi imamo zakone koji to sprečavaju", naveo je Vučić.
Jedna od tema razgovora trebalo bi da bude i pitanje Kosova. Upitan da li očekuje promenu situacije sa glavnim mostom na Ibru posle posete Makrona, Vučić je rekao da su stavovi Francuske, SAD i drugih "čvrsti po tom pitanju".
"Ali ono što je za nas važno, to je da sa Makronom razgovaramo o veoma bitnim pitanjima. Ići će u posetu Šnajderu, što znači poziv na saradnju u oblasti inovacija, nauke, tehnologije, veštačke inteligencije i dolazak novih francuskih investitora. Obići će ono što je važno na aerodromu (u Surčinu) koji postaje najveći vazdušni hab u ovom delu Evrope", rekao je Vučić.
Kada je 8. i 9. aprila boravio u Parizu, Vučić je ispred Jelisejske palate hvalio Makrona, ali je i osporio njegove navode da su i Beograd i Priština "ponešto učinili" u dijalogu, navodeći da kosovske vlasti nisu učinile ništa.
"Došao sam da razgovaram sa vama o svim važnim pitanjima, biću otvoren u četiri oka i neću o tome da govorim pred kamerama, ali nešto moram da kažem pred kamerama jer ste, poštovani gospodine predsedniče i dragi prijatelju, rekli da su obe strane ponešto učinile, vezano za Beograd i Prištinu. Nisu obe strane učinile, jedna strana nije učinila ništa", rekao je Vučić Makronu uoči sastanka 8. aprila.
Kada je dočekao Vučića u Francuskoj, Makron je rekao da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji i "nigde drugde". On je pozvao i Beograd i Prištinu da "svako uradi svoj deo posla" radi napretka u procesu normalizacije odnosa.
Francusko-srpski odnosi su prolazili kroz različite faze, a obe strane ih danas opisuju kao prijateljske.
Srbija i Francuska imaju razvijenu ekonomsku saradnju. Više od 80 odsto francuskih investicija na Zapadnom Balkanu je u Srbiji. Srbija sa Francuskom godišnje razmeni robu i usluge vredne više od dve milijarde evra. U Srbiji posluje više od 100 francuskih kompanija koje zapošljavaju oko 12.000 radnika.
Vučić i Makron su se poslednji put sreli uoči ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, na prijemu u Jelisejskoj palati koji je predsednik Francuske priredio za brojne svetske lidere.
Makron je prvi put bio u zvaničnoj poseti Srbiji u julu 2019. godine kada su dve zemlje obeležile 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa.
"Francuska vas voli kao što ste vi voleli nju", kazao je tada Makron na srpskom jeziku građanima okupljenim na Kalemegdanu.
Makron i Vučić su tada otkrili obnovljeni Spomenik zahvalnosti Francuskoj za pomoć koju je ta zemlja pružila Srbiji u Prvom svetskom ratu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti: Ako bude izbora, pobedićemo, uskoro kompletan program i lista profesionalaca
16.06.2025.•
0
Na velikom studentskom protestu 28. juna neće biti nasilja, jer studente ne zanima nasilje, već Srbija.
Meštanin Aleksandrovca pretukao svoju suprugu
16.06.2025.•
0
Policija u Kraljevu uhapsila je G. J. (55) iz okoline Aleksandrovca zbog sumnje da je pretukao svoju suprugu.
Jedan od napadača na građane tokom "Zastani Srbijo" ispred FDU osuđen na uslovnu kaznu
16.06.2025.•
0
Milija Koldžić na osnovu sporazuma o priznanju krivice, koji je zaključio sa tužilaštvom, osuđen je u Višem sudu u Beogradu na uslovnu kaznu zatvora od pola godine sa rokom provere od dve godine.
Analitičar Milivojević: Opozicija ne sluša dovoljno studente, da vrati mandate i napusti Skupštinu
16.06.2025.•
4
Opozicione stranke nedovoljno osluškuju stavove studenata i građana i treba da vrate mandate i napuste Skupštinu Srbije umesto što "izigravaju paravan vlasti".
Zaječarac ispalio više hitaca u suprugu: Sumnjiči se za pokušaj ubistva
16.06.2025.•
0
Č. Đ. (72) iz okoline Zaječara uhapšen je zbog pokušaja ubistva 67-godišnje supruge.
U subotu i kalendarski stiže leto
16.06.2025.•
1
Leto počinje u subotu u 4.42 sata za stanovnike severne hemisfere, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Policija pojačano kontroliše da li su vozači pijani ili drogirani
16.06.2025.•
4
Saobraćajna policija će od danas, 16. juna do nedelje, 22. juna pojačano kontrolisati saobraćaj, pre svega da li vozači voze pijani ili drogirani.
Najavljene prijave zbog dešavanja u Zaječaru i Kosjeriću: "Bili paraposmatrači iz Vojvodine"
16.06.2025.•
16
Programski direktor organizacije CRTA Raša Nedeljkov najavio je da će ta organizacija narednih dana podneti krivične prijave zbog dešavanja tokom izbornog procesa u Kosjeriću i Zaječaru.
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju zasedanje: Na redu medijski zakoni
16.06.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije će u 10 časova nastaviti raspravu po amandmanima na tri medijska zakona.
Stojković: Brnabić nije nadležna za profesorske zahteve
16.06.2025.•
4
Profesorka beogradskog Biološkog fakulteta Biljana Stojković izjavila je da predsednica parlamenta Ana Brnabić nije nadležna za zahteve profesora.
Šabić o lokalnim izborima: "Brine odnos tužilaštva prema mnoštvu činjenica o neregularnostima"
15.06.2025.•
0
Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić ocenio je da se, nakon lokalnih izbora u Kosjeriću i Zaječaru, pravosuđe Srbije suočava sa zadatkom koji je više od same zaštite izbornih prava građana.
U Beogradu uhapšen lažni "policijski" trojac: "Priveli" žrtvu, pretresli je i opljačkali
15.06.2025.•
0
Policija u Beogradu privela je tri osobe zbog razbojništva i lažnog predstavljanja.
Profesor Bakić o "studentima koji žele da uče" iz Pionirskog parka: Oni su oruđe u ruci režima
15.06.2025.•
32
Profesor Filozofskog fakulteta Jovo Bakić smatra da Studenti 2.0, odnosno, "studenti koji žele da uče" vode propagandu sličnu onoj koju vodi predsednik Srbije, predstavlljajući sebe kao žrtvu.
Opozicija u Kosjeriću priprema žalbu sudu, u Zaječaru protest u ponedeljak
15.06.2025.•
0
Gradska izborna komisija u Zaječaru odbila je sve prigovore povodom lokalnih izbora, a opozicija zbog toga radi na pripremanju žalbe Višem sudu i najavljuje protest za ponedeljak.
AMSS: Automobili na prelazu Preševo čekaju do 50 minuta, na Gostunu oko pola sata
15.06.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) apelovao je na vozače da budu oprezni na putevima ka turističkim destinacijama u Srbiji i ka Crnoj Gori, Bugarskoj i Severnoj Makedoniji.
Još jedan pripadnik MUP-a Srbije uhapšen na Končulju
15.06.2025.•
1
Pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije iz Velikog Ropotova kod Kosovske Kamenice, uhapšen je jutros na administrativnom prelazu Končulj.
Od čega je Srbija umorna i kakav lider joj je potreban
15.06.2025.•
42
Profesor Pravnog fakulteta Zoran R. Tomić smatra da Srbija nije umorna od lidera, već je, kako kaže, "upropašćena od diktatora".
Na ulasku u Srbiju uhapšen Krunoslav Fehir, ključni svedok na suđenju Branimiru Glavašu
15.06.2025.•
7
Srpska policija rano jutros uhapsila je Krunoslava Fehira, koji je ključni svedok na suđenju Branimiru Glavašu osumnjičenom za ratne zločine u Osjeku 1991. godine.
Deo osnovaca od sutra na raspustu, za škole koje su bile u obustavi nadoknada traje do 20. juna
15.06.2025.•
3
U osnovnim školama koje tokom školske 2024/25. godine nisu imale obustavu nastave sutra počinje letnji raspust, dok za škole koje zbog obustave nisu ispunile plan, nadoknada traje do 20. juna.
Ministarstvo spoljnih poslova: Sa srpskim pasošem u 140 zemalja bez vize
15.06.2025.•
12
Srpski pasoš bez vize svojim nosiocima omogućava ulazak u 140 zemlja, a u toku su razgovori o uspostavljanju bezviznog režima sa još 30 zemalja.
Komentari 37
Nini
Milivoje
Jelena lukacevic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar