
Srbija u "geopolitičkom procepu": Da li Vučićevo "ne" Putinu znači kraj sedenja na dve stolice?
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je u susretu sa potpredsednikom srpske vlade Aleksandrom Vulinom kako očekuje da Aleksandar Vučić dođe u Kazanj, na Samit BRIKS-a.
Samit se održava od 22. do 24. oktobra u glavnom gradu ruske Republike Tatarstan, podseća NIN.
Putin je podsetio Vulina, da "Rusija igra značajnu ulogu u snabdevanju Srbije energentima", te da ugovor o snabdevanju gasom, kojim je, kako je to rekao sam Vučić, Srbija dobila najbolju cenu u Evropi, ističe "već u martu 2025. godine".
Iako se za ovaj poziv manje-više zna već mesecima, a Vulin je i u međuvremenu bio u Moskvi sa visokim ruskim zvaničnicima, ali ne i sa Putinom, ovakvu poruku nije dobio da je prenese na Andrićev venac, pa se može pretpostaviti da je ruski predsednik spremao za određene prilike i da je lično uputi.
Na Vučićev odgovor nije se čekalo dugo, stigao je sa vojne vežbe na Gučevu, budući da boravi u Podrinju kako bi sa građanima razgovarao o projektu "Jadar". Vučić je rekao da je pre desetak dana dobio poziv predsednika Rusije Vladimira Putina da se pridruži samitu BRIKS-a u Kazanju, ali je naveo da će tada "imati važne goste iz inostranstva".
Srećko Đukić, bivši ambasador Srbije u Belorusiji i član Foruma za međunarodne odnose, kaže za NIN da bi srpski predsednik sada mogao da bude "na žeravici" zbog Putinove poruke.
"Ako odbije, on okreće Rusiju protiv sebe, odnosno okreće lično Putina. Treba shvatiti da je samit u Kazanju pitanje ličnog prestiža Vladimira Putina. Zbog celokupne situacije, rata u Ukrajini, Putinovih ograničenja i slično. Prisustvo Vučića, jedne zemlje toga profila koju on predstavlja, jedne zemlje strateški vezane za Zapad, njima mnogo znači. Za Putina daleko više, nego za BRIKS. Odbijanje dovodi u pitanje mnoge postulate u odnosima između dve zemlje", ističe Đukić.
Putin je napomenuo ovih dana da energetski sporazumi ističu, gasni sporazumi ističu na proleće 2025. godine.
"Poziciju oko Kosova Putin ne eksplicira, ni Rusija ne eksplicira poslednjih meseci povodom poslednjih situacije koje su do kraja ogolile da je Kosovo preuzelo suvereno sve funkcije na celoj teritoriji. Dakle, nije jasna ruska pozicija i nedolazak Vučića može da navede Rusiju na preispitivanje nekih svojih poteza, uključujući i Kosovo", smatra Đukić.
On veruje da je razlog Putinovom ličnom insistiranju da Vučić dođe u Kazanj to što ruski predsednik želi da na samit BRIKS-a dovede što više zemalja.
"Da to bude najveći skup BRIKS-a u njegovoj istoriji i naravno prisustvo svake zemlje na najvišem nivou je u interesu BRIKS-a. Mislim da je još više od interesa za Rusiju i posebno za Putina, koji se nalazi u vrlo specifičnoj ulozi, čoveka kojem je ograničeno kretanje zbog optužbi pred Međunarodnim krivičnim sudom. Tako da je borba za dolazak Vučića vrlo interesantna. Mislim da se neće završiti tim Vučićevim načelnim odbijanjem", kaže sagovornik NIN-a.
Da je reč o svojevrsnom geopolitičkom procepu u kom se Srbija našla, svedoče i reakcije iz EU i SAD na Vulinov susret sa Putinom. Pre njihovog sastanka, iz EU je saopšteno da "održavanje veza sa Rusijom u vreme njenog agresorskog rata protiv Ukrajine nije kompatibilno sa vrednostima EU i procesom pridruživanja".
Đukić objašnjava da je politika balansiranja između Istoka i Zapada, odnosno sedenja na više stolica, na kojoj Vučić insistira, sada "u jednom začaranom krugu iz kog nema izlaza".
"On prosto ne zna kojoj će se strani privoleti. Da li Makronu, da li Šolcu, da li Siju, da li Putinu... On mora da vaga svaki potez i svaki korak da se kod drugih u tom začaranom krugu njegov potez ne protumači na pogrešan način. Tako da je on sada našao jedan izgovor, ali videćemo koliko to pije vodu", kaže Đukić.
Prema njegovim rečima, "dolazi vreme kada će morati da se opredeli na koju će stranu i na koju će stolicu sesti".
"Ne možeš to u nedogled činiti, zato što si se opredelio za Evropsku uniju, opredelio se za Zapad, a koketiraš sa Rusijom, igraš sa Kinom. Dakle, to je isuviše veliki zalogaj za jednu zemlju veličine Srbije i jednu zemlju zavisnu od međunarodnih faktora u celini. Prema tome, već vidimo da se situacija oko Kosova do krajnje mere zaoštrila ili drugim rečima, postalo je potpuno jasno i tu poziciju više niko ne može da odbrani. Ni Putin, ni Si. Biračko telo Aleksandra Vučića je prorusko, dakle antizapadno. To je jedna jako složena situacija. To je hodanje po tankoj žici u začaranom krugu", zaključuje Đukić za NIN.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Počela Prajd šetnja u Beogradu
06.09.2025.•
0
Nekoliko hiljada učesnike Parade posnosa u Beogradu krenulo je u protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama.
Studenti u Nišu pozvali na protestnu šetnju u nedelju, u isto vreme kada protestuju i pristalice SNS
06.09.2025.•
0
Neformalna grupa studenata Univerziteta u Nišu pozvala je građane da u nedelju, 7. septembra, učestvuju u protestnoj šetnji.
Vučić: Nasilje sinoć u Novom Sadu nije bilo i najgore, neke sudije i tužioci ne rade svoj posao
06.09.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo se oglasio i izjavio da sinoć u Novom Sadu "nije bilo najgore veče po nasilju", već da su, kako je rekao, "teža bila ranija u tom gradu i u Valjevu".
U beogradskom parku Manjež počelo okupljanje uoči šetnje Parade ponosa
06.09.2025.•
0
U beogradskom parku Manjež oko 16 časova počelo je okupljanje pred Paradu ponosa "Beograd prajd", a potom će uslediti protestna šetnja centralim gradskim ulicama.
Evropska zelena partija napustila Srbiju nakon pretnji i uvreda, Vučić ih nazvao "ološima"
06.09.2025.•
1
Delegacija Evropske zelene partije napustila je jutros Srbiju nakon otvorenih uvreda i pretnji po bezbednost koje su došle od najvišeg državnog vrha, saopštio je Zeleno-levi front.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - svega ima
06.09.2025.•
5
Kao i svakog drugog dana, novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Prajd protestna šetnja danas u Beogradu
06.09.2025.•
19
Okupljanje pred Prajd protestnu šetnju, koja se ove godine održava pod sloganom "Za porodicu", počeće u 16 časova u beogradskom parku Manjež.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
06.09.2025.•
0
Prohodnost puteva je dobra i saobraćaj se obavlja po suvim kolovozima i uz dobru vidljivost, saopštio je jutros Auto moto savez Srbije (AMSS).
VIDEO: Nišlije na protestu zasuli jajima prostorije "Pokreta za narod i državu"
05.09.2025.•
5
U protesnoj šetnji u Nišu, građani su jajima gađali su nedavno otvorene prostorije "Pokreta za narod i državu".
VIDEO Skupovi podrške Novosađanima u više gradova u Srbiji
05.09.2025.•
1
Uz protest "Srbijo, da li se čujemo?", koji večeras organizuju studenti u Novom Sadu zbog policijske brutalnosti i narušavanja autonomije Univerziteta, protesti se održavaju u više gradova u Srbiji.
Politika nakon 53 godine prekinula saradnju sa Boškom Jakšićem
05.09.2025.•
4
Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić izjavio je da je posle 53 godine rada u listu Politika dobio poruku o prekidu saradnje.
Nastavnici Medicinskog fakulteta u Beogradu: Predstavnici Vlade Srbije grubo narušili autonomiju fakulteta
05.09.2025.•
2
Nastavnici Medicinskog fakulteta u Beogradu saopštili su da je 2. septembra 2025. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu pokušano grubo kršenje autonomije Univerziteta.
Kamioni čekaju četiri sata da pređu granicu na Batrovcima, automobili čekaju samo na Horgošu
05.09.2025.•
1
Putnički automobili čekaju oko 45 minuta prilikom izlaska iz Srbije na graničnom prelazu Horgoš.
Režiser sa Kosova optužio Srbiju za prekid projekcije njegovog filma na festivalu u Podgorici
05.09.2025.•
5
Kosovski režiser Isa Ćosja izjavio je da ga nimalo nije iznenadio prekid njegovog filma "Roda" (Lejleku) na festivalu "Džada" u Podgorici", navodeći da je to "isplanirala i orkestrirala Srbija".
Ministarstvo pravde: Izmena zakona o izvršenju i obezbeđenju na prvom zasedanju Skupštine
05.09.2025.•
1
Ministarstvo pravde saopštilo je da očekuje da će se na prvom zasedanju Skupštine Srbije naći predložene dopune Zakona o izvršenju i obezbeđenju.
Protesti danas širom Srbije: Evo u kojim gradovima se okupljaju studenti i građani
05.09.2025.•
2
Na poziv studenata i zborova građana večeras će biti održani protesti u Novom Sadu, Kragujevcu, Prijepolju, Leskovcu ...
Učenicima sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom u nastavi će pomagati 11 robota
05.09.2025.•
4
Ministarstvo prosvete dodelilo je novčana sredstva za nabavku 11 humanodinih robota školama koje su resursni centri inkluzivnog obrazovanja u Srbiji.
Preminula Jelica Kurjak - bivša ambasadorka Srbije u Rusiji
05.09.2025.•
0
U Beogradu je posle kraće bolesti preminula nekadašnja ambasadorka Srbije u Rusiji Jelica Kurjak (73), saopštila je porodica.
U Nišu razrešeni članovi svih 26 školskih odbora: "Svako ko nije podoban, biva otpušten ili smenjen"
05.09.2025.•
1
Članovi svih 26 školskih odbora razrešeni su u Nišu i umesto njih su imenovani novi, zbog čega je opozicija u tom gradu negodovala.
Kopredsednica Evropske zelene partije: Budućnost Srbije u EU, koja ne sme da ćuti na represiju
05.09.2025.•
2
Kopredsednica Evropske zelene partije Vula Ceci izjavila je u Beogradu "da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji, a ne sa Aleksandrom Vučićem".
Dva zemljotresa pogodila Srbiju, zatreslo se kod Sjenice i Novog Pazara
05.09.2025.•
0
Dva zemljotresa magnitude 4.2 stepeni Rihtera zabeležena su u 14:43 časova, na području Srbije, na području Sjenice i Novog Pazara.
Komentari 26
Fića
Goran
vitamin
Odlazak na samit BRICS-a ne znaci sam po sebi nista, osim kao gest, ali opet moze imati koristi.
Ne vidim sta pametnije ima da prica sa "zapadom" bas tada - realno su svi vec bili, svi vec pretili, svi vec podsticali ekolosku katastrofu - ne znam sta novo imaju da kazu.
Ja cak verujem da bi nam rado uveli sankcije, verovatno gore od onih '90, to je siledzijski mentalitet koji sada vlada. Zabranjuju nam sve ono sto sami krse nemilice i uopste - pravda i demokratija su super.
Da ne volim Vucica je premalo reci. Zeludac mi se okrene od njega.
Ali mislim da nemamo sta da cujemo novo od "zapada".
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar