
Putin pozvao Vučića da učestvuje na samitu BRIKS-a: Treba li da ide?
Predsednik Aleksandar Vučić dobio je, preko Aleksandra Vulina, poziv od Vladimira Putina da učestvuje na Samitu BRIKS-a.
Malo je verovatno da će Vučić otići u posetu Rusiji. Možda to i prihvati ali baš dan pre nje dobiće grip, kažu sagovornici Danasa.
Poziv na učešće na samitu, koji se održava od 22 do 24. oktobra u Kazanju, Vučiću je uputio predsednik Rusije Vladimir Putin na sastanku sa potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vulinom na marginama Istočnog ekonomskog samita u Vladivostoku. Putin je i podsetio da u martu 2025. godine ističe ugovor za isporuku gasa.
"Zanima nas vaša ocena događaja u regionu u kontekstu bezbednosti i ispunjavanje međunarodnih ugovora poput Dejtonskog sporazuma, a i bilo bi zanimljivo i korisno da čujemo vaš stav o tim stvarima", rekao je Putin.
U ovakoj situaciji, kada Putin otvoreno poziva Vučića da se vide, otvara se pitanje treba li i hoće li Vučić to da prihvati, s obzirom na to da se dve i po godine, kako je Vučić rekao, nisu čuli.
Politički analitičar Dragomir Anđelković smatra da bi da srpska vlast štiti nacionalne interese, njeni predstavnici koristili svaku priliku da se susretnu sa funkcionerima bitnih zemalja koje podržavaju teritorijalni integritet Srbije.
"Tada se ne bi ni postavljalo pitanje da li bi Vučić trebalo da se sretne sa Putinom, što naravno ne bi isključivalo održavanje veza i sa državama koje nam po pitanju Kosova nisu naklonjene ali su na drugim poljima za nas veoma važne", navodi on za Danas.
Dodaje da pošto je Vučić američki vazal, koji odricanjem od Kosova plaća ceh za tolerisanje njegove autokratske vladavine u srcu Evrope, on ne sme da se sastane sa predsednikom Ruske Federacije.
"Odredio je Vulina da glumi velikog rusofila u okvirima režima čiji glasači su naklonjeni Rusiji te je njemu poverio da bude frontmen u održavanju veza sa Moskvom. Polazeći od toga, malo je verovatno da će Aleksandar Vučić otići u posetu Rusiji. Možda to i prihvati ali baš dan pre nje dobiće grip", smatra Anđelković.
Nikola Lunić, izvršni direktor Saveta za strateške politike, za Danas kaže da će sastanak potpredsednika Vlade sa predsednikom Ruske Federacije, a posebno poruke koje su poslate, sigurno zabrinuti naše partnere i u EU i u NATO.
"Aktuelne geopolitičke turbulencije i konsekventna spoljnopolitička histerija neće ostaviti prostora za odbranu interesa Srbije od tako jakih izjava kao što je savezništvo sa Rusijom. Pored diskreditacije evropskih principa i vrednosti sa priznanjem o sastavljanju spiskova za verbalni delikt, sada je Vulin otišao korak dalje i kompromitovao deklarisanu vojnu neutralnost i spoljnopolitičku orjentaciju Srbije. To u praksi samo znači da se potpredsednik Vlade Srbije ne osvrće ni na Ustav, ni na državnu legislativu, a najmanje na deklarisani politički program SNS sa kojim su ostvarili politički legitimitet. Jednostavno, čovek živi svoja ubeđenja i savesno sprovodi program svog bizarnog Pokreta socijalista i uvezene ruske franšize 'Srpskog sveta'", navodi Lunić.
Kada je o odlasku na samit BRIKS reč, Lunić kaže da Srbija ima jasnu i nedvosmislenu spoljnopolitičku poziciju po pitanju rata u Ukrajini i dosledno podržava njen suverenitet i teritorijalni integritet.
"U svim međunarodnim organizacijama smo takav stav i potvrđivali savesnim glasanjem, kao i potpisivanjem deklaracija. Optužbe iz Kremlja o izvozu srpskog naoružanja i vojne opreme treba shvatiti ozbiljno i ne treba preuzimati bespotreban bezbednosni rizik kao što je prihvatanje učešća na Samitu BRIKS-a. Aleksandar Vučić bi verovatno preuzeo takav rizik za sopstveni život, ali predsednik Srbije to ne treba to da čini. Preveliki broj misterioznih nesreća se dešava u Rusiji u ovom trenutku da bi Srbija rizikovala da ostane bez predsednika", upozorava Lunić.
Danas podseća da su pre godinu dana dvojica poslanika Pokreta socijalista, čiji je Vulin osnivač, podnela parlamentu predlog rezolucije o pridruživanju Srbije BRIKS-u. Vulin je inače, između ostalog, u Vladi zadužen i za praćenje mera za unapređenje saradnje Srbije sa zemljama BRIKS-a.
Vučić je govoreći o BRIKS-u naveo da će Srbija dok je on predsednik biti na evropskom putu. Ali je dodao da je za Srbiju dobro da čuva odnose sa zemljama BRIKS-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
NIS podneo novi zahtev Ministarstvu finansija SAD: Traži se odlaganje sankcija i posle 29. jula
18.07.2025.•
3
Naftna industrija Srbije saopštila je da je danas podnela novi zahtev za izdavanje posebne licence američkog ministarstva finansija kojom bi se ponovo odložile sankcije i posle 29. jula.
Inflacija opet iznad granice: Voće poskupelo za 31,6 odsto u odnosu na prošlu godinu
18.07.2025.•
9
Međugodišnja inflacija u Srbiji u junu dostigla je 4,6 odsto, čime je ponovo izašla iz ciljanog koridora Narodne banke Srbije.
Objavljene nove cene goriva
18.07.2025.•
10
U narednih nedelju dana gorivo će biti skuplje za dinar.
Putin: Žito namenjeno zemljama u razvoju završilo u Evropi
18.07.2025.•
1
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je žito koje je trebalo da se isporučuje zemljama u razvoju u okviru "Crnomorske inicijative" iz 2022. godine, umesto toga, završilo u Evropi.
Expo se širi: Uklonjeno 19 bespravnih objekata na Savskom nasipu, vlasnici bez naknade
17.07.2025.•
16
Ministarstvo finansija saopštilo je da je, u okviru realizacije projekta izgradnje pristaništa za potrebe izložbe "EXPO Beograd 2027", do sada je uklonjeno 19 nelegalnih objekata na Savskom nasipu.
Japan u trgovinskom deficitu od skoro 13 milijardi evra zbog carina SAD
17.07.2025.•
2
Japan je zabeležio trgovinski deficit od skoro 13 milijardi evra u prvih šest meseci ove godine što je posledica visokih carina na izvoz koje su uvele Sjedinjene Američke Države, saopštila je Vlada.
Prva virtuelna tura banke u Srbiji je tu: Yettel Bank otvara nova vrata
17.07.2025.•
0
Savremena digitalna banka napravila je još jedan iskorak – virtuelna tura koja omogućava korisnicima i kandidatima da upoznaju prostor i atmosferu pre nego što kroče u njega.
Analitičari o saradnji EPS-a i Alta banke: "Zašto ste dali novac jednoj maloj banci?"
17.07.2025.•
39
Odluka EPS-a da umesto državnog Trezora koristi komercijalnu Alta banku za naplatu računa izaziva brojna reagovanja.
Radosavljević: EPS i građani imaće posledice od prebacivanja računa za struju u Alta banku
16.07.2025.•
23
Profesor javnih finansija na fakultetu FEFA, Goran Radosavljević, ocenio je da će Elektroprivreda Srbije I građani "imati posledice od prebacivanja računa za struju u Alta banku".
NBS: U prvoj polovini godine otkriveno 3.119 falsifikovanih novčanica
16.07.2025.•
2
U prvoj polovini ove godine otkriveno je 3.119 falsifikovanih novčanica od čega su 966 dinari, a 2.153 devize, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Kako država EPS-u smanjuje profit i preliva ga u džepove privatnika
16.07.2025.•
18
Zbog visokih temperatura još od polovine juna, dnevna potrošnja struje dostigla je zimsku.
Britanska ministarka finansija menja bankarske propise da bi povećala investicije
16.07.2025.•
0
Ministarka finansija Velike Britanije Rejčel Rivs je izjavila da će "smanjiti birokratiju za banke i finansijske firme".
FT: Imenovanjem Sajmona Trota za direktora, Rio Tinto se opredelio za status kvo
15.07.2025.•
4
Rudarska kompanija Rio Tinto imenovala je Sajmona Trota za izvršnog direktora posle iznenadnog povlačenja Jakoba Stausholma, čime se opredelila za status kvo, piše danas Fajnenšel tajms.
Srbija najviše uvozi iz Kine
15.07.2025.•
5
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je u 2024. godini iznosila oko 69,5 milijardi evra, što je rast od 6,2 odsto u odnosu na 2023, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata
15.07.2025.•
9
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila da Srbija ima 50,5 tona rezervi zlata.
Savez samostalnih sindikata: Tražićemo veće povećanje minimalca za 2026. od predloženog
15.07.2025.•
15
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović rekao je da će taj sindikat tražiti veće povećanje minimalne zarade za 2026. godinu od predviđenih 10,1 odsto, odnosno sa 500 na 550 evra.
Evropa priprema odgovor na Trampove carine: Na spisku i jelke, pčele, kamile, kondomi, ljudska kosa...
15.07.2025.•
2
U srži odgovora Evropske komisije na najavljene carinske tarife Donalda Trampa, na spisku u koji je AFP imao uvid, nalaze se američki avioni, automobili i burbon, mada Brisel i dalje želi da šansu da pregovorima.
Zbog gubitaka na mreži: Struja će poskupeti u oktobru, ali i još jednom naredne godine
15.07.2025.•
33
Od Međunarodnog monetarnog fonda smo saznali da će cena struje u Srbiji od oktobra biti uvećana sedam odsto "zbog gubitaka na mreži" koje ima Elektrodistribucija Srbije (EDS).
Rekordna vrednost bitkoina: Prvi put prešao 120.000 dolara
14.07.2025.•
4
Bitkoin je danas prvi put prešao granicu od 120.000 dolara podstaknut nadama industrije u povoljnu američku regulaciju kriptovaluta.
Srpska IT asocijacija: Zbog ukinutih podsticaja više kompanija razmatra povlačenje sa srpskog tržišta
14.07.2025.•
46
Četiri nedelje nakon ukidanja podsticaja za novonastanjena lica, i pored više zvaničnih dopisa koje je Srpska IT asocijacija (SITA) uputila nadležnima, dijalog sa IT sektorom još nije započet.
Precenjen kurs dinara - skup život i manji javni dug
14.07.2025.•
27
Vlast često ističe kako je zaduženost Srbije u ubrzanom padu, odnosno da 39 milijardi evra javnog duga krajem juna čini tek 44 odsto BDP.
Komentari 34
Srdjan Kovacevic
Trebač
Aleksa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar