Sve više zemalja zabranjuje mobilne u školi: Stručnjaci o tome treba li Srbija da sledi taj trend

Švedski ministar obrazovanja dao je predlog da se deci u školama oduzimaju telefoni tokom nastave, što će se primenjivati kako tokom nastave tako i tokom odmora između časova.
Sve više zemalja zabranjuje mobilne u školi: Stručnjaci o tome treba li Srbija da sledi taj trend
Foto: Pixabay
U Srbiji se o ovoj praksi govori godinama, međutim, zbog neslaganja roditelja i manjka svesti o štetnom uticaju telefona u prostorijama škole, nije usvojena. 
 
Da je uvođenje sličnog zakona u Srbiji dobra ideja, smatra psihološkinja Snežana Repac. Ona kaže za NIN da je, od kad su mobilni telefoni počeli da se nose u školu, postojala priča o njihovom ukidanju i da je bilo dosta predloga. Međutim, mišljenje roditelja je bilo podeljeno i ta praksa nikada u potpunosti nije prihvaćena.
"Roditelji su bili podeljeni, jedni su tražili da deca nose telefone kako bi ih proveravali i roditelji su ti koji su prvi omogućili da deca imaju telefon, što nije bila dobra strategija. Mislim da je prošlo previše vremena dok neko nije shvatio da te telefone treba isključiti sa nastave, oni su čitavu jednu generaciju uskratili za normalno funkcionisanje na času. A pogotovo u vreme korone, kada su ih same okolnosti usmeravale na mobilni telefon. Oni su to shvatili previše ozbiljno i ceo svoj svet su preselili na telefon. Tako da sad moramo da se vraćamo na fabričko podešavanje, na ono što je normalno", objašnjava Repac za NIN.
Repac kaže da postoji bojazan da bi zabrana kod dece mogla da izazove želju da se takmiče oko toga ko će da prekrši zabranu, a da ne bude uhvaćen, i to bi im mogao biti neki vid preokupacije.
 
Dodatni problem predstavlja i potpuna zavisnost od telefona koja je za vreme pandemije kovida19 dodatno uznapredovala. Kada se nastava prebacila u onlajn prostor, učenici su bili primorani da se prilagode tom modelu koristivši Gugl učionice, i ostale internet alatke.
 
"To je ono što je uvedeno u vreme korone i tako je ostalo. Tako da, biće potrebno vreme odvikavanja i vreme za adaptaciju na neke redukovane uslove, odvikavanje od interneta pogotovo za one koji su zavisni od njega. Dosta problema će se pojaviti ukoliko se telefoni oduzmu, jer su oni zavisni od njih, znači moraće da budu uključeni stručnjaci, jer će deca biti prilično nervozna i razdražljiva", kaže Repac.
 
Odvikavanje i edukacija
 
Pred nama je čitava nova generacija koja je odrasla na internetu sa telefonima u rukama. Postavlja se pitanje kako ih odvići od prekomerne upotrebe pametnih telefona, posebno u obrazovnim ustanovama, uzevši u obzir da su postali neizostavni deo svakodnevice?
 
"To zavisi od strategije koja bi se primenjivala, treba da se primeni podjednako na svim nivoima, jer ukoliko u jednoj sredini imamo nešto što je u drugoj sredini zabranjeno, onda će to praviti veliki problem. Ono što bi išlo na stranu postepenog ukidanja je da bi verovatno bilo potrebno da se napravi višemesečna i višegodišnja medijska kampanja. Zapravo, obrazovanje i roditelja i učenika i nastavnika na svim nivoima školovanja, zašto, kako i zbog čega nije dobro da dete od malena sedi sa mobilnim telefonom i tabletom", rekla je za NIN psihijatrica Aleksandra Bubera Ninić.
 
Još jedan problem, prema njenim rečima, jeste što roditelji od malena navikavaju decu na telefone i tako ih uče da sebe regulišu pomoću pametnih uređaja, što će ostaviti negativne posledice na koncentraciju, učenje i socijalne veštine.
"Nažalost, uobičajena praksa je postala da kada roditelji ne mogu da izađu na kraj sa detetom, oni mu stave tablet sa nekim crtanim filmom koji onda tamo skače, pišti, peva i onda se dete zagleda u to i možete da ga nahranite, obučete itd. I to jeste u kratkom roku fino rešenje, ali na duže staze, ako vi navikavate dete da reguliše sebe pomoću tableta, računara, mobilnih telefona, onda će biti jako teško da ga nauči da reguliše sebe samo. Ukoliko dete umesto roditelja koji ga reguliše koriste pametne telefone i neke načine koji nisu ljudska komunikacija, onda se svi loši efekti od ranog detinjstva reflektuju na pažnju, učenje, čitanje, socijalne veštine i komunikaciju", objašnjava Bubera Ninić.
 
Ipak, prema njenim rečima, zabrana kao takva možda i nije najbolja ideja, makar ne sa tim nazivom jer "kad god imamo zabranu, imamo i pobunu i kada nešto zabranite imate otpor".
  • Deda

    30.09.2024 21:21
    Idealno bi bilo da deca posle ulaza u skolu ostave svoj mobilni.
    I da ga pre izlaska iz skole ponovo uzmu.
  • Maca

    29.09.2024 15:46
    Bravo
    za Sr.Kamenicu i Ledince!!!
    Ugledajte se na njih!!!
  • Stojko

    29.09.2024 15:34
    tako vam je to kada. . .
    Mnogi dobiju neki cudan napad panike, kada neko pametan skrene paznju da treba zabraniti mobilne. A onda nakon par godina, tek onda kada im dete zavrsi u nekom od problema (nedostatak paznje i koncentracije, vid, neobjasnjivi obrasci ponasanja koji su neretko losi...), pocinju da razmisljaju i kukaju. Znate, ne kaze pametan bezveze da je: "bolje spreciti, nego leciti".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

UEFA kaznila Fudbalski savez Srbije

Evropska fudbalska unija kaznila je Fudbalski savez Srbije zbog rasističkih postupaka navijača na dve utakmice Lige nacija, uključujući i pokušaj paljenja zastave Albanije u Švajcarskoj.

Studenti: Zahtevi nisu ispunjeni

Studentkinja beogradskog Filološkog fakulteta Milica Pendić izjavila je da zahtevi studenata angažovanih u blokadama fakulteta nisu ispunjeni, mada to tvrdi predsednica parlamenta Ana Brnabić.

Vučić: SAD uvode sankcije NIS-u

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da mu je potvrđena vest da SAD uvode kompletne sankcije protiv Naftne kompanije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva.