
Nastavnici i vaspitači u borbi za bolje plate: Kolike su sada zarade?
Pregovori Vlade Srbije i sindikata prosvetnih radnika spotakli su se o dva zahteva - da se nastavnicima plate izjednače sa državnim prosekom, kao i da isto povećanje važi za sve u školama i vrtićima.

Foto: 021.rs
Činjenica da se nastavnici finansiraju iz republičkog, a zaposleni u vrtićima iz lokalnog budžeta dovela je do situacije da vaspitači u nekim gradovima tek sada primaju julsku platu, a da u Beogradu neki od njih imaju veću platu od profesora sa dugogodišnjim stažom, piše N1.
Član 52 Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju određuje da osnovica za obračun i isplatu plata u vrtićima ne može biti niža od osnovice za obračun i isplatu u osnovnom obrazovanju i vaspitanju, ali može biti uvećana iz sredstava koje ostvari ustanova ili jedinica lokalne samouprave.
A ta osnovica za sedmi stepen stručne spreme iznosi 86.601 dinar. U većini gradova ovu platu primaju samo vaspitači koji imaju završene osnovne akademske studije i master studije, a njih je manji broj. Tek neke lokalne samouprave priznale su i specijalističke akademske studije kao osnov za najveću platu.
Početna plata vaspitača koji imaju VI stepen stručne spreme, odnosno završenu višu školu, iznosi 74.469 dinara. Četvrti stepen stručne spreme, to jest srednja stručna škola vaspitačima i medicinskim sestrama koje rade s decom u jaslicama određuje osnovicu plate od 67.162 dinara.
Rad vrtića nemoguće je zamisliti i bez neophodnog tehničkog osoblja, brojnih kuvarica, spremačica, servirki, domara... Spremačica ima platu 46.543 dinara, što je manje od minimalca. Kuvarice imaju tek koju stotinu dinara više - 46.943 dinara.
Međutim, zakon lokalnim samoupravama dozvoljava da zaposlenima u vrtićima povećaju plate ukoliko za to u lokalnim budžetima ima novca, a za sada su to uradili Beograd i Jagodina.
Međutim, nisu svi zaposleni u vrtićima te "sreće". U Vrbasu su 30. septembra primili tek drugi deo julske plate. Ove žene, bez obzira na to što su bez zarađenog novca, svakodnevno dolaze na posao, a uz to za sugrađane organizuju humanitarne predstave u kojima same glume kako bi sakupile novac za dve koleginice obolele od raka.
Kako je za N1 rekla jedna vaspitačica iz Vrbasa, problem sa kašnjenjem plata je u svim ustanovama i preduzećima koja se finansiraju iz lokalnog budžeta, a u vrtićima je taj problem posebno izražen tokom leta kada su deca na "raspustu".
Ona ističe da je dodatni problem vaspitača u tome što društvo ne prepoznaje njihov značaj.
Novi Sad, drugi najveći grad u Srbiji, ima 77 državnih vrtića u okviru Predškolske ustanove "Radosno detinjstvo". Iako je grad od 1. januara 2020. godine oslobodio roditelje obaveze plaćanja vrtića, za vaspitače i druge zaposlene nije pronašao dodatna sredstva.
Sanela Lacik iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine kaže za N1 da u Novom Sadu vaspitačima nisu priznate specijalističke studije, ne isplaćuje se 13. plata, a da do sada nisu dobili ni drugi deo solidarne pomoći koja iznosi 30.000 dinara i koja ne ulazi u prosek plate.
Ona dodaje da su od grada tražili da im se plate povećaju iz lokalnog bužeta, po ugledu na druge lokalne samouprave, ali da je odgovor gradske uprave bio da za to ne postoji zakonski osnov.
Govoreći o platama zaposlenih, Lacik kaže da tek nekolicina vaspitača ima priznat sedmi stepen stručne spreme, što znači da većina njih radi za osnovnu platu od 67.162 ili 74.469 dinara.
"Ako je jedan vaspitač vredno i radno radio, izlagao nešto i dobio slobodne dane za to, on će za slobodan dan dobiti umanjenu dnevnicu, pa će na kraju i godišnja plata biti manja. Sve to utiče na isplatu godišnjih odmora, kada su plate manje i po pet hiljada u odnosu na redovnu platu", kaže sagovornica za N1.
Ona ističe da u javnim preduzećima koja se takođe finansiraju iz lokalnog budžeta, imaju dva ili tri puta veće plate, a sve zbog različitih kolektivnih ugovora koje imaju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić: Tek pre tri dana smo saznali ko je dostavljao lažne informacije o zvučnom topu
05.10.2025.•
8
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je pre tri dana saznao ko je iz Ministarstva unutrašnjih poslova dostavljao "lažne informacije o zvučnom topu".
O tvrdnji SPS-a da je Milošević bio prva žrtva "obojenih revolucija": "Izjava dostojna Monti Pajtona"
05.10.2025.•
1
Slobodan Milošević nije pao sa vlasti kao žrtva neke navodne "obojene revolucije", već posle poraza na izborima, a 5. oktobar je bio samo narodna odbrana izborne volje, navode analitičari.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - na rekord
05.10.2025.•
6
Još jedan dan, još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Saobraćajna policija od sutra pojačano kontroliše korišćenje mobilnih telefona tokom vožnje i na pešačkom
05.10.2025.•
1
Saobraćajna policija će, od 6. do 12. oktobra, pojačano kontrolisati kako mobilni telefon koriste vozači tokom vožnje i pešaci prilikom prelaska kolovoza.
Novinarka iz Hrvatske pokreće upravni postupak protiv MUP-a zbog zabrane ulaska u Srbiju
05.10.2025.•
2
Novinarka portala virovitičke.net iz Hrvatske Iva Anzulović najavila je pokretanje upravnog postupka protiv Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
Paravojni kampovi u Srbiji: "Bilo ih je i ranije, BIA i MUP sada morali da reaguju pritisnuti iz inostranstva"
05.10.2025.•
3
Krajem septembra uhapšeno je nekoliko pripadnika dve organizovane grupe koji su se u paravojnim kampovima u Srbiji obučavali za delovanje na destabilizaciji situacije u Moldaviji, Francuskoj i Nemačkoj.
Da se ništa ne sazna: "Moći će da se proglasi tajnim i jelovnik u Narodnoj skupštini"
05.10.2025.•
10
Nacrt izmena Krivičnog zakonika izazvao je burne reakcije stručne javnosti koja ocenjuje da je restriktivan i populistički. Među najspornijim izmenama je ona koja se odnosi na novo krivično delo odavanje tajnih podataka.
Polaganjem venaca obeleženo 52 godine od smrti Milunke Savić
05.10.2025.•
3
Polaganjem venaca i minutom ćutanja na Novom groblju u Beogradu danas je obeleženo 52 godine od smrti najodlikovanije žene u srpskoj vojsci Milunke Savić.
U opštini Crna Trava vanredna situacija zbog snega: Nema struje od četvrtka, a ne rade ni telefoni
05.10.2025.•
0
U opštini Crna Trava jutros je uvedena vanredna situacija - od četvrtka uveče cela opština je bez struje, a ne radi ponovo ni mobilna ni fiksna telefonija.
Poljoprivrednici kažu da jedva preživljavaju - ko onda kupuje poljoprivredno zemljište?
05.10.2025.•
10
Poljoprivredno zemljište u Srbiji postalo je luksuzna roba, a cene u Vojvodini idu i preko 10.000 evra po jutru.
Sofronijević: Dronovi i sateliti će svake godine preletati Srbiju da snime novu gradnju
05.10.2025.•
7
Ministarka građevinarstva Srbije Aleksandra Sofronijević ocenila je da je Zakon o legalizaciji koji će biti na raspravi u Skupštini Srbije, u utorak, 7. oktobra, "civilizacijski pomak" u odnosu na ranije važeće zakone.
Studenti u blokadi: "6. oktobar svanuće četvrt veka kasnije, pao je jedan, pašće i drugi"
05.10.2025.•
2
Studenti u blokadi Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu poručili su danas, povodom 25 godina od pada vlasti Slobodana Miloševića, da će "jutro 6. oktobra svanuti četvrt veka kasnije".
Starović: BRIKS ne može biti zamena za članstvo u EU
05.10.2025.•
10
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović ocenio je da je Srbija u naprednoj fazi pristupnog procesa EU.
Proglašena lista SNS za izbore u Negotinu
05.10.2025.•
0
Opštinska izborna komisija proglasila je listu "Aleksandar Vučić - Najbolje za Negotin!" za lokalne izbore u Negotinu koji će biti održani 30. novembra.
Komandir policije Batrovci: Prvi ulazak u zemlje EU trajaće tri do pet minuta duže po osobi
05.10.2025.•
8
Prvi ulazak građana Srbije u države Šengenske zone trajaće od tri do pet minuta duže po osobi u odnosu na dosadašnju proceduru prelaska granice od 12. oktobra, kada sa primenom počinje Sistem ulaska i izlaska (EES).
Inspekcija kontrolisala pekare: Petina ne poštuje odluku o označavanju biljnih ulja i masti
05.10.2025.•
5
Poljoprivredne inspekcije obavile su od 1. avgusta do 29. septembra ukupno 382 nadzora u pekarama kako bi proverili da li se poštuje uredba o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište biljnih ulja i masti.
Građani i dalje imaju problema sa računima za struju: Bez jasnog odgovora nadležnih zašto je to tako
05.10.2025.•
31
Građani Srbije mesecima se žale na nejasne, netačne i nelogične račune za struju.
Manje od nedelju dana nakon što je dobio milion: Košarkaškom savezu Srbije od države dva miliona evra
05.10.2025.•
3
Vlada Srbije ponovo je izdvojila sredstva iz budžetske rezerve za dotaciju Košarkaškom savezu Srbije, i to u iznosu od 236 miliona dinara, odnosno malo više od dva miliona evra.
Vatrogasci-spasioci evakuisali deset osoba iz opština u kojima je vanredno stanje zbog snega
05.10.2025.•
0
Vatrogasci-spasioci su evakuisali deset osoba u opštinama u centralnoj i jugoistočnoj Srbiji u kojima je proglašeno vanredno stanje zbog jakih padavina.
Danas se obeležava 21 godina od smrti dvojice gardista u vojnom objektu na Topčideru
05.10.2025.•
2
Ispred vojnog objekta "Karaš" na Topčideru danas će članovi porodica obeležiti 21. godišnjicu pogibije gardista Vojske Srbije i Crne Gore Dragana Jakovljevića (21) i Dražena Milovanovića (21).
Na današnji dan pre 25 godina srušen Slobodan Milošević
05.10.2025.•
25
Danas se navršava 25 godina od velikih demonstracija u Beogradu, kojima je 5. oktobra 2000. godine okončana vladavina predsednika Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) Slobodana Miloševića.
Komentari 22
Jovan
Ne govorim ja o onome sto deca uce, nego sto nastavnik ima previse obaveza da spremi gradivo, a predaje ono sto je i sam ucio i usko se specijalizovao.
Njihov posao jeste odgovoran, ali se radi sa pola mozga a i sa radnim vremenom koje nije ni blizu 40sati nedeljno. ne treba im znanje stranih jezika, a hoce plate od 1000e
Roditelj
Jovan
1500 po detetu koje vode na ekskurziju, nema veze sa platom ni dnevnicom. to rade subotom u sopstvenoj organizaciji!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar