Istraživanje rejtinga stranaka pokazalo: Litijum nije poljuljao Vučićevu popularnost, evo zašto
Prema poslednjem objavljenom istraživanju javnog mnjenja, institucija predsednika Srbije uživa najveće poverenje građana sa 55 odsto, dok je SNS na prvom mestu među strankama sa 46,8 odsto.
Foto: 021.rs
Rezultati ovog istraživanja su očekivani, tvrde sagovornici lista Danas, ali dodaju da ne oslikavaju realno stanje jer ne uzimaju u obzir faktor izlaznosti i činjenicu da opozicioni birači često sve do izbora nisu opredeljeni ni za jednu stranku pojedinačno.
Rezultati istraživanja agencije Faktor plus pokazuju da se iza SNS-a nalazi Socijalistička partija Srbije sa 7,7 odsto, zatim Stranka slobode i pravde sa 6,9 odsto, pokret Kreni-promeni sa 4,7, Narodni pokret Srbije i Mi glas iz naroda sa po četiri odsto, Novi DSS 3,7, dok bi na izborima ispod cenzusa ostali Zeleno-levi front i Srbija Centar sa 2,3, odnosno 2,2 odsto.
Predsednik SSP-a Dragan Đilas je komentarišući istraživanje u Utisku nedelje, istakao da je jedan od bitnijih parametara, kog u ovom istraživanju nema, pitanje "U kom pravcu ide Srbija?", te dodao da se taj parametar drastično menja i ide na štetu vlasti.
"Po onome što sam ja video u istraživanjima Nove srpske političke misli i onome što naš kol centar pokazuje, u ovom trenutku taj procenat SNS-a od 47 odsto je zajednički rezultat SNS-a i SPS-a, jer su na izborima imali zajedno 53. Imaju litijum, dali su celo Kosovo, nema nikakve reakcije države Srbije, inflacija i dalje stoji..." naveo je Đilas i dodao da je prema tim podacima opozicija na 41 do 43 odsto.
SNS nastavlja da komunicira sa građanima
Naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać ipak tvrdi da su rezultati istraživanja očekivani i da su "manje-više u skladu sa onim što vidimo i u postizbornim istraživanjima prethodnih godina, a to je da SNS nakon ubedljivih izbornih pobeda nastavlja konstantno da komunicira sa građanima".
"Vučić već ima razrađene metode i kanale kako to radi, on se konstantno obraća svom biračkom telu i zbog toga održava svoj visok rejting, za razliku od opozicije koja se raspe u međuizbornom periodu, što zbog apatije, što zbog toga što nemaju ni potrebu, a često ni sredstava ni kanala komunikacije da kontinuirano komuniciraju sa svojim biračima", pojašnjava Bursać.
Sagovornik beogradskog lista kaže da niži rejting od realnog opozicija duguje činjenici da u Srbiji identifikacija sa opozicionim strankama nije jaka. Zbog toga, tvrdi Bursać, ljudi često u odgovorima na pitanja iz istraživanja ne odgovore za koju bi stranku glasali, ali kada dođe do izbora podrže neku od opozicionih stranaka.
S druge strane, govoreći o rejtingu SNS-a, Bursać tvrdi da on i dalje u velikoj meri dolazi iz Vučićeve lične popularnosti.
"To vidimo i po ovim podacima o poverenju koje građani stavljaju u instituciju predsednika Republike. To je naravno povezano sa rejtingom SNS-a, iako Vučić nije zvanično predsednik stranke, građani ga generalno percipiraju kao lidera SNS-a", tvrdi sagovornik Danasa.
Bez izlaznosti rejting je spisak lepih želja
Vanredni profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić ističe da se u istraživanjima koja su u formi "vesti za narod" uvek mogu uočiti dva obrasca.
Kao prvi, Vranić navodi nedostatak procene izlaznosti uz davanje rejtinga stranaka.
"Bez podatka o izlaznosti, rejting je samo spisak lepih želja naručioca istraživanja. U prethodnih nekoliko izbornih ciklusa, videli smo da što je izlaznost manja, to rejting SNS raste. Naravno, raste veštački, jer je SNS dosegao svoj maksimum što se tiče broja birača", pojašnjava Vranić.
On dodaje da takva istraživanja često ne uzimaju u obzir i kampanju, koja, smatra on, uvek može da podigne rejting stranke, kao što se i desilo na prethodna dva izbora za Beograd "kada je SNS (po Vučićevom svedočenju) nadoknadio zaostatak".
"Drugi obrazac je da se opozicija uvek istražuje rascepkano, i da nema projekcija eventualnih koalicija. Nijedna opoziciona stranka koja je opstala na političkoj sceni u poslednjih bar pet godina nije izašla samostalno na izbore", tvrdi ovaj sagovornik beogradskog lista.
Problematičan je, smatra Vranić, i način prezentacije rezutlata istraživanja.
"Kada gledamo pojedinačno, stranke su tu na dva, tri, pet odsto, nasuprot SNS-u koji deluje onda kao da ima beskonačno glasova", ističe Vranić i dodaje da je to po nove birače demotivišuće, jer će pomisliti da njihov glas ne može ništa da promeni.
Vranić skreće pažnju da bi se sabiranjem procenata opozicije iz istraživanja dobio rezultat koji je koalicija Srbija protiv nasilja ostvarila na izborima 17. decembra.
"Jedina razlika je kod desnice, gde se izgleda birači malo premeštaju unutar desnih opcija. Drugim rečima, da su izbori sutra, i da je izlaznost ista, imali bismo preslikan parlament", zaključuje Vranić.
Litijum nije odvratio građane od Vučića
Iako je poslednje istraživanje NSPM pokazalio da se skoro 60 odsto građana protivi rudniku litijuma, ukoliko uzmemo u obzir ovo istraživanje, to opredeljenje nije naškodilo rejtingu SNS-a.
"To je opet do onoga da Vučić komunicira sa svojim biračima. On je njima uspeo da objasni da to nije problem, ili da nije dovoljno velik problem da bi se oni okrenuli od njega i od SNS-a", tvrdi Bursać i naglašava da opozicija, s druge strane, nije uspela da kapitalizuje protivljenje litijumu i pretoči ga u rejting.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zlatku Kokanoviću gazdinstvo stavljeno u pasivan status: "Neće nas ućutkati"
06.12.2024.•
4
Poljoprivredno gazdistvo Zlatka Kokanovića iz pokreta Ne damo Jadar stavljeno je, rešenjem Ministarstva poljoprivrede, u pasivan status i to na pet godina.
Olivera Zekić ostala u REM-u kao PR
06.12.2024.•
2
Doskorašnja predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić ostala je u ovom telu i po završetku mandata, ali na poziciji predstavnice za odnose sa javnošću.
Kamioni na Batrovcima čekaju 20 sati
06.12.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da kamioni na prelazu Batrovci sa Hrvatskom čekaju 20 sati da izađu iz Srbije.
Dekanka podržala studente i našla se na meti tabloida: "Tu sam da istrpim sve zbog naše dece"
06.12.2024.•
25
U toku je blokada Filozofskog fakulteta u Nišu, a profesori i dekanka fakulteta su podržali zahteve studenata.
Bivšem Šapićevom saradniku uslovna kazna za nameštanje tendera: Sud sumnja da je radio samostalno
06.12.2024.•
1
Bivši šef kabineta gradonačelnika Beograda Nenad Milanović, osuđen je na osam meseci zatvora uslovno sa rokom provere u trajanju od tri godine zbog dela davanje mita u obavljanju privredne delatnosti.
Opozicija predala Ustavnom sudu inicijativu za utvrđivanje nezakonitosti poslednje sednice skupštine
06.12.2024.•
3
Predstavnici parlamentarne opozicije predali su Ustavnom sudu Srbije inicijativu za utvrđivanje ustavnosti zakona usvojenih na poslednjoj sednici Skupštine Srbije.
Uhapšen čovek koji je kolima povredio članove Beogradske filharmonije tokom akcije "Zastani Srbijo"
06.12.2024.•
12
Po nalogu tužilaštva određeno je zadržavanje do 48 sati R.S. (67) iz Kikinde koji se danas tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu kolima zaleteo ka učesnicima i povredio četiri osobe.
Uprava PMF-a u Nišu podnela ostavku: Nakon što je PMF saopštio da se ne slaže sa projektom "Jadar"
06.12.2024.•
12
Čitava uprava PMF-a u Nišu podnela je danas ostavku.
Autom na članove Beogradske filharmonije, povređena četiri člana orkestra tokom 15 minuta tišine
06.12.2024.•
33
Četvoro članova Beogradske filharmonije povređeno je kada je tokom blokade vozilo prošlo kroz raskrsnicu.
Vulin: NATO agresija poslednji nekažnjeni zločin u 20. veku
06.12.2024.•
8
Velike sile koje veruju da treba da vode svet moraju da budu jake u ekonomiji, vojsci i moralu, a NATO i Zapad su izgubili "moralnu jačinu" zbog agresije na Srbiju.
Advokati u sredu obustavljaju rad: Zbog selektivnog procesuiranja odgovornih za tragediju
06.12.2024.•
5
Advokati članovi Advokatske komore Srbije obustaviće rad u sredu, 11. decembra.
VIDEO: Vučeviću uručena Ekspo zastava
06.12.2024.•
22
Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević preuzeo je zastavu specijalizovane međunarodne izložbe EKSPO 2027 od direktora preduzeća "Ekspo 2027" Dušana Borovčanina.
Sindikati obrazovanja i ProGlas podržavaju studente u blokadama
06.12.2024.•
5
Sindikati obrazovanja Srbije i građanska inicijativa ProGlas saopštili su da podržavaju zahteve studenata koji su blokirali fakultete i rektorate.
Zamene za Momirovića i Vesića do 10. decembra
06.12.2024.•
11
Predsednik vlade Miloš Vučević rekao je da je 10. decembar rok do kojeg mora Skupštini da uputi imena novih ministara umesto dva ministra koja su podnela ostavke.
Više od 50 kila marihuane u gepeku i falsifikovana dokumenta: Uhapšen muškarac u Prijepolju
06.12.2024.•
2
Više od 52 kilograma marihuane zaplenjeno je prilikom pretresa gepeka vozila u Prijepolju.
Bivši rektor o studentskim blokadama: "Nama naša deca sada drže čas"
05.12.2024.•
11
Bivši rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević izjavio je povodom blokada fakulteta širom Srbije da "nama naša deca sada drže čas, a da vlast treba da ispuni njihove razumne zahteve".
DNEVNI KVIZ: Još 10 pitanja - koliko ste znali?
05.12.2024.•
14
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Kamioni na Batrovcima čekaju 17 sati
05.12.2024.•
1
Teretna vozila čekaju 17 sati na izlazu iz zemlje na graničnom prelazu Batrovci, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Tužilac traži pet godina zatvora za Dijanu Hrkalović, za Šušnjića dve godine: Presuda u januaru
05.12.2024.•
23
Izricanje presude u postupku protiv bivše državne sekretarke u MUP-u Dijane Hrkalović za trgovinu uticajem zakazano je za 22. januar.
Studenti, građani i opozicija u Nišu i sutra će zastati u 11.52, Filozofski fakultet ulazi u blokadu
05.12.2024.•
1
Predstavnici opozicije u Nišu najavili su da će sutra u 11.52 građani ponovo zastati na 15 minuta zbog 15 poginulih na Železničkoj stanici u Novom Sadu, dok će studenti Filozofskog blokirati fakultet.
Komentari 2
Gogi
Suština
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar