Pronaći negovatelje i zadržati ih, najveći su izazovi domova za stare. Mnogi su otišli u Nemačku gde mogu da zarade i do 2.000 evra mesečno.
Sekretar Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite Saša Ristojević navodi za
RTS da u inostranstvu radnice u ovoj oblasti mogu da provedu maksimalno tri meseca u kontinuitetu.
"Za ta tri meseca oni obično žive u stanovima gde je njih četvoro, petoro, možda se čak i ne poznaju, ali žive zajedno da bi smanjili troškove. Ništa manje ne rade, čak imamo informacije da mnogo više rade nego što se radi ovde. Pričamo o satnici u toku dana, oni praktično nemaju vremena za bilo kakav drugi život, ali oni sebe žrtvuju ta tri meseca", rekao je Ristojević.
Problem je i to što se kod nas godinama nisu školovali negovatelji. Sada taj smer ponovo postoji u nekim školama.
Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije rekla je za RTS da postoje dva problema u domovima - male plate i prosečna starost.
"Njihova plata u Srbiji je 56.000 dinara. Vi možete da budete kasirka u nekom velikom lancu i da imate veću platu", rekla je Todorović i navela da je prosečna starost negovateljica u domovima od 52 do 54 godine.
Pored fizičkih, negovateljice se susreću i sa psiho-socijalnim problemima.
"Njima je potrebna i psihosocijalna podrška, upravo zbog toga što gledaju tuđu patnju", istakla je Todorović.
Pojedini domovi uvezli su radnu snagu.
"Videli ste da radnu snagu uvoze Nemci i Austrijanci, naše žene odlaze tamo na tri meseca. Tako da će to morati da bude u jednom trenutku i na našem stolu. Pošto se radi o ljudima koji su funkcionalno zavisni i prilično osetljivi, mi moramo voditi računa", rekla je Todorović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 19
Dragan
Boban
Limanac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar