
Profesor ekologije Drašković o litijumu: Zašto nas neko gura da budemo pokusni kunić?
Izvori problema za plasman litijuma iz rudnika leži u konkurentskim materijalima i reciklaži litijumskih baterija, rekao je Boris Begović, profesor Pravnog Fakulteta Univerziteta u Beogradu u penziji.
Begović je naveo da procene ozbiljne konsultantske kuće Prajs voterhaus kupers pokazuju da će zbog reciklaže potražnja za litijumom iz rudnika krenuti da opada od 2030. godine, dok procene nekih drugih instituta navode da se litijum od 2050. godine neće kopati.
Dr Begović je naveo i da je londonski Ekonomist pre dve nedelje objavio ogroman tekst o reciklaži litijumskih baterija navodeći da je za sada taj proces dobijanja litijuma iz baterija "toliko skup" da nije konkurentan litijumu iz rudnika, ali da se "pojavljuju nova rešenja", prenosi Nova.rs.
"Litijumske baterije su opasan otpad, ali su istovremeno i izvor litijuma u procesu reciklaže. Ceo taj proces je u ovom trenutku toliko skup da taj litijum iz reciklaže nije konkurentan litijumu iz rudnika, ali je tehnički napredak u toj oblasti veoma intenzivan i nova rešenja se pronalaze. Ozbiljna konsultantska kompanija Prajs voterhaus kupers kaže da je njihova procena da će potražnja za litijumom iz rudnika početkom 2030. godine krenuti da opada zbog reciklaže litijuma, što imate više litijumskih baterija i električnih automobila sa litijumskim baterijama, imaćete više baterija za reciklažu", rekao je Begović u "Utisku nedelje" na TV Nova.
On je dodao da "neke procene drugih instituta kažu da se litijum od 2050. godine neće kopati".
"Sav potreban litijum dolaziće iz reciklaže", istakao je dr Begović i dodao da je to razlog zašto je Rio Tinto nedavno kupio Arkadijum litijum jer ta firma ima iskustvo sa reciklažom litijuma.
"Meni se čini da je kupovina Arkadijuma nešto što je ogroman obrok koji će zadovoljiti veliki deo apetita Rio Tinta za litijumom", rekao je on.
Dr Begović je istakao da je jedna stvar nesporna, a to je da Rio Tinto "nikad nije radio sa litijumom i da nema nikakva iskustva sa proizvodnjom i sa tržištem litijuma".
"Oni su to jasno priznali pre pet dana, kada su kupili veliku korporaciju Arkadijum litijum koji se bavi isključivo litijumom i koji zna bolje od Rio Tinta kako će se kretati cena litijuma", rekao je on i dodao da je ta akvizicija Rio Tinta košta više od 10 odsto vrednosti Rio Tintovog kapitala.
On je naveo i da kompanija Rio Tinto, kada se govori o projektu "Jadar", još nije uradio studiju ekonomske opravdanosti projekta i to sa stanovišta kompanije.
"Rio Tinto uopšte nije doneo odluku da li će ovde investirati i ući u svoj poduhvat. Ova teza je suštinski dokazana time što je generalni direktor Rio Tinta rekao da završavaju studiju ekonomske opravdanosti. Moja druga hipoteza je da nije zanemarljiva verovatnoća da će Rio Tinto iz ekonomskih razloga napustiti ovaj projekat. Mi ne znamo koliki je ekonomski životni vek projekta, a oni (Rio Tinto) stalno govore o 40 godina, ali tih 40 godina je broj godina koliko to nalazište može da se eksploatiše, a ekonomski životni vek može biti kraći jer prihodi kompanije zavise od cene danas i sutra, ali i od cene tokom svih godina ekonomskog života projekta", poručio je dr Begović.
"Ja molim Rio Tinto da me tuži za ono što sam večeras rekao", rekao je on na kraju emisije.
Dr Dejan Šoškić, redovni profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, istakao je da je zaključak studije koju je radio zajedno sa ekonomskim stručnjacima Zoranom Drakulićem, Boškom Mijatovićem i Danicom Popović, taj da treba odustati od projekta "Jadar".
Kako je istakao Šoškić, ova studija je urađena sa stanovišta ekonomske i finansijske analize, a ne uticaja na životnu sredinu.
"Sproveli smo klasičnu investicionu analizu", rekao je Šoškić o studiji koja pokazuje da bi Srbija ostvarila zanemarljive prihode - svega 17,4 miliona evra godišnje ili 2,6 evra po stanovniku godišnje, a da bi sa druge strane pretrpela ogromne troškove za subvencije, izgradnju infrastrukture i sanaciju mogućih ekoloških katastrofa, bez ikakvog vlasničkog udela u projektu.
On je rekao da je začuđujuće da kompanija Rio Tinto u odgovoru na ovu studiju nije dala nijednu novu relevantnu informaciju koja bi moga da dovede ovu analizu u pitanje.
"Srbija će investirati prilično u infrastrukturu kao što su putevi, gasovod, dalekovod, trafostanice, dovođenje vode...", rekao je Šoškić.
Šoškić Rio Tintovu akviziciju kompanije Arkadijum litijum vidi kao način da Rio Tinto "stekne neku referencu u oblasti litijuma".
"Da li će da ode ili neće? To bi sada bile procene za koje nisam siguran da imam dovoljno znanja i argumenata. Ako je tek pre pet dana ova kompanija kupila drugu koja ima iskustvo u proizvodnji litijuma, to znači da ona tek sad može da se legitimiše da ima neku tehnologiju u oblasti proizvodnje litijuma, oni žele da steknu neku referencu zbog čega su ovo platili iznad berzanske cene", rekao je profesor Ekonomskog fakulteta.
On je naveo i da je pitanje koliko će tamo raditi naših radnika, odnosno pitanje je koliko imamo i da li dovoljno kvalifikovanih radnika da se uključe u taj projekat.
"Interes Srbije ovakvim projektom uopšte nije zaštićen. Ovakva ideja i struktura projekta je nešto što treba odbaciti", zaključio je Šoškić.
Dr Božo Drašković, profesor ekologije u penziji, upitao je zašto nas neko gura da budemo "pokusni kunić" u ovoj priči, a da se slična nalazišta litijuma nalaze i na drugim mestima u Evropi i svetu.
"Neka oni budu malo ti pokusni kunići i da vidimo kako će da reaguju na troškove životne sredine", rekao je dr Drašković u "Utisku nedelje".
Govoreći o potencijalnoj odšteti kompaniji Rio Tinto, on navodi da mi ne znamo da li je Srbija u riziku ili ne zato što ne znamo da li postoje neki tajni sporazumi ili neke garancije da će dobiti pravo na eksploataciju.
"Posmatrajući ponašanje i predstavnika vlasti i kompanije, moguće je da postoji nešto što mi ne znamo, a što je nije retko u ovoj zemlji", rekao je on.
On je ocenio da je Rio Tinto "osetio profit" i da će "po svaku cenu da grize".
"Mi nismo napravili računicu kolike su štete na vodi, vazduhu, zemlji i na drugim prirodnim resursima", upozorio je on.
Dr Drašković kaže da, imajući u vidu prethodne slučajeve poslovanja kompanije Rio Tinto u svetu, "može postojati ozbiljna sumnja i na korupciju".
"A meni je ključni indikator to sa koliko žara i volje zvaničnici vlasti u Srbiji podržavaju taj projekat, iako on nema osnovnu ekonomsku opravdanost. Ako se dodaju i oni skriveni troškovi koje mi ne vidimo, a to su troškovi životne sredine ili društveni trošak, onda je to duboko nerentabilni projekat za nas, a da ne govorimo o socijalnim troškovima", poručio je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Žalba Udruženja Zaštitimo Jadar i Rađevinu protiv Vlade Srbije razmatrana pri Savetu Evrope
17.07.2025.•
0
Žalba Udruženja Zaštitimo Jadar i Rađevinu protiv Vlade Srbije, razmatra se pri Savetu Evrope, saopštilo je to udruženje.
Kos: Ako Srbija ispuni uslove - na jesen otvaranje Klastera 3
17.07.2025.•
4
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da bi Srbija mogla da otvori Klaster 3 na jesen, ukoliko ispuni potrebne uslove i ocenila da Srbija sporo napreduje u oblasti vladavine prava.
Nacionalna radna grupa protiv SLAPP tužbi: Država da spreči zloupotrebu tužbi protiv novinara
17.07.2025.•
0
Nacionalna radna grupa za borbu protiv SLAPP tužbi apelovala je na državu "da spreči zloupotrebu tužbi protiv medijskih radnika".
Država se obavezala da će obezbediti novac, a fakultetima stižu opomene zbog neplaćenih računa
17.07.2025.•
9
Iako su fakulteti ispunili svoje obaveze - započeli nastavu i time formalno ispunili zahteve koje je država postavila - s druge strane, država nije ispunila svoj zakonom predviđen deo.
Kamioni na prelazu Batrovci čekaju sedam sati
17.07.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da se kamioni na izlazu iz Srbije na graničnom prelazu Batrovci zadržavaju oko sedam sati.
Skupština Kosova ponovo nije konstituisana, 48. put po redu
17.07.2025.•
0
Ni danas. u 48. pokušaju, poslanici nisu uspeli da konstituišu Skupštinu Kosova, jer ni ovaj put nije formirana komisija za tajno glasanje za predsednika Skupštine.
Er Srbija na meti hakerskog napada
17.07.2025.•
2
Avio kompanija Er Srbija na meti je hakerskog napada.
Evropske demokrate: Vučićeva najava pomilovanja osumnjičene za ubistvo u pokušaju - sramota za pravdu
17.07.2025.•
9
Evropska demokratska partija osudila je najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da pomiluje devojku koja je automobilom udarila studentkinju tokom blokade saobraćaja.
"Deca gube dodir sa realnošću" - Koliko su igrice opasne za mlade?
17.07.2025.•
10
Prema istraživanju Svetske zdravstvene organizacije nešto više od deset odsto mladih u Srbiji ima problem sa zavisnošću od virtualnog sveta.
EPS tvrdi da prelazak na naplatu preko poslovnih banaka nije na štetu ni građana, niti EPS-a
17.07.2025.•
22
Elektroprivreda Srbije najoštrije je odbacila kao netačne tvrdnje, date u pojedinim medijima i na društvenim mrežama, da će građani Srbije biti oštećeni prelaskom na naplatu struje preko tekućih računa poslovnih banaka.
Sprečen pokušaj krijumčarenja novca na prelazu Gradina: Sakrili evre ispod patosnica automobila
17.07.2025.•
0
Carinici su na graničnom prelazu Gradina sprečili pokušaj krijumčarenja 41.700 evra koje su putnici sakrili u automobilu ispod patosnica, saopštila je Uprava carina.
Studenti novčano kažnjeni: Legitimisani prilikom prikupljanja pomoći za ugrožene požarima
17.07.2025.•
4
Dvoje studenata u blokadi Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu, koji su nosili kutije za prikupljanje pomoći za ugrožene požarima, kažnjeno je sa po 5.000 dinara prilikom legitimisanja na javnoj površini.
Građevinski fakultet pre gradnje dao podatke o armaturi na Prokopu
17.07.2025.•
6
Elaborat Građevinskog fakulteta o ispitivanju armirano-betonske konstrukcije železničke stanice Prokop u Beogradu, pokazao je u kakvom stanju su beton i armatura ugrađeni u ovaj objekat i koje su debljine.
U Srbiji će se 1. septembar obeležavati kao Dan nesvrstanih, u novom kalendaru Paštrik i Bljesak
17.07.2025.•
7
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut najavio je da će se 1. septembar obeležavati kao Dan nesvrstanih, na dan kada je 1961. godine u Beogradu osnovan Pokret nesvrstanih, organizacija koju čini više od 100 zemalja sveta.
Paket nacionalnih udžbenika za osnovce: Očuvanje identiteta ili uvod u monopol?
17.07.2025.•
21
Paket nacionalnih udžbenika, planiran predlogom izmena Zakona o udžbenicima, otvara vrata ka monopolističkom sistemu, upozorava Udruženje izdavača udžbenika.
Istraživanje: Za studentsku listu glasalo bi 55 odsto građana
17.07.2025.•
69
Ukoliko bi parlamentarni izbori bili održani danas, a na njima učestvovale studentska, lista oko Pokreta za narod i državu i manjinske liste, za listu koju podržavaju studenti glasalo bi 54,8 odsto građana Srbije.
Lekari i medicinske sestre obavešteni da počinju dežurstva pored tunela na auto-putu kod Pakovraće
17.07.2025.•
36
Lekari i medicinske sestre Doma zdravlja u Čačku obavešteni su danas da bi trebalo da počnu sa dežurstvima ispred tunela Munjino brdo na novoj deonici auto-puta Pakovraće – Požega, nezvanično saznaje agencija Beta.
"Neću da umrem, dok njega ne zbrinem": Roditeljski strah koji Srbija ignoriše
17.07.2025.•
13
Za roditelje osoba sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom, jedan od najvećih strahova je ko će preuzeti brigu o njihovoj deci, kada sami o njima više ne budu mogli da se staraju.
Troje privedenih kod Beogradskog sajma, Žandarmerija sprečila blokadu
17.07.2025.•
8
Građani i studenti nakratko su blokirali Bulevar vojvode Mišića u Beogradu, kod Sajma, ali su se tada pojavili pripadnici Žandarmerije koji su ih pomerili i sprečili dalju blokadu.
Istraživanje o stavovima studenata u blokadi: Bore se za pravdu, a protiv nasilja i represije
17.07.2025.•
7
Studenti ocenjuju da se bore za pravdu, a protiv nasilja i represije, ključna je poruka istraživanja o stavovima studenata koji blokiraju Univerziteta u Beogradu i Univeziteta umetnosti.
Đukanović: U pokušanoj revoluciji mozak operacije su ljudi koji čine 'duboku državu' - takozvani spavači
17.07.2025.•
25
Poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović izjavio je da unutar vlasti ima ljudi koji "podrivaju sistem".
Komentari 5
Goran
Slucaj
Dušan
Prvo Burkina Faso je oterala francuze koji su je eksploatilsali.
Donela je zakon da će ona sama da kopa i da će sama da se bavi rudarenjem. NE strana kompanija koja te opljačka....
Znači Burkina Faso ima bolji zakon od nas.
E sada šta je problem tamo su došli rusi i oterali zapadnjake . E sada pošto je ovde u komentarima njih dosta protiv rusa i zlog Putina. Svi su za EU i integracije a ne vide 2 stvari.
Eu ti gura rudnik. Amerikanci preko ambasodora i raznih sekretara.
Onda potpisivanje ugovora o neergetici gde se ništa ne zna ali je to kul super in.
Ali ne to je zli Putin on hoće da kopa i da nam unipti prirodu.
Evo Vam iskren prijatelj došao oslobodio državu. I sada će lepo da prodaje rude koliko koštaju.
A ne ovako samo mali broj političara imao keš od toga...
Znači nama treba oslobođenje i Putin
Jer SNS je američki igrač i radi šta im se kaže
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar