.jpg)
"Crno tržište" privatnih časova: Vredno oko 110 miliona evra godišnje, sve više posla za nastavnike
Neformalno tržište privatnih časova za osnovce i srednjoškolce u Srbiji vredi otprilike oko 110 miliona evra godišnje, najmanje 30 odsto ukupnih plata nastavnog osoblja u školama.

Foto: Pixabay
Nadležni prosvetni organi ne žele da objasne zašto tolerišu ovaj paralelni sistem obrazovanja "na crno".
Odgovor daju istraživanja u Evropi, koja pokazuju da za razliku od zapadnih zemalja, gde su privatni časovi deo legalnog tržišta, u postkomunističkim zemljama oni su prećutno postali način da nastavnici sa malim zaradama poprave svoj status, piše magazin Biznis i finansije.
Oglašavanje privatnih časova u Srbiji, od devedesetih godina prošlog veka kada je bilo više štrajkova i nestašica struje nego nastave, pa do danas kada učimo onlajn, poprimilo je tolike razmere da se oglasi za časove mogu naći i na sajtu Kupujem-prodajem.
Aktivni profesori, profesori u penziji, profesori bez posla, stručnjaci raznih fela, pa čak i studenti, sve su to predavači koji se na neformalnom tržištu obrazovanja u Srbiji pojavljuju kao slamka spasa za đake kojima treba pomoć u učenju.
S druge strane, piše magazin Biznis i finansije, "kupci" ovakvih usluga su sve mlađeg uzrasta, jer se sa privatnim časovima počinje već tokom pripreme dece za polazak u osnovnu školu. Uči se sve, matematika, srpski, strani jezici, prirodne nauke…
Privatni časovi su najjeftiniji u manjim gradovima i na selu, gde se kreću od 400 do 800 dinara, negde do 1.200 dinara. Što je veća sredina i prosečna zarada, to su veće i cene za ovakve usluge.
Ali, bez obzira na razlike, način plaćanja je isti – novac se daje na ruke. To znači da ovaj vid dodatnog obrazovanja funkcioniše kao neformalno tržište, za koje nema zvanične evidencije.
Kvantitet ne daje kvalitet
Stiče se utisak da privatni časovi ne čine đake kompetentnijim i samostalnijim, kažu za Biznis i Finansije na Pedagoškom fakultetu u Somboru, gde se obrazuju budući učitelji.
"Zapažamo da nivo znanja opada iz godine u godinu kod većine novoupisanih studenata. Zato smo primorani da u svojim predavanjima polazimo od osnovnih znanja. Tu mislim na fundamentalna znanja iz osnovne škole, koja se nekako u toku školovanja izgube", navodi dr Gordana Kozoderović, profesorka bioloških predmeta i metodike prirodnih nauka na Pedagoškom fakultetu u Somboru.
Ona ističe da nove generacije studenata nisu u stanju da povezuju činjenice i fenomene iz svakodnevnog života, da kritički razmišljaju, formiraju sopstvene stavove zasnovane na argumentima, niti iskazuju kreativnost.
Razlike među sadašnjim i studentima od pre petnaestak godina primećuje i dr Dejan Molnar, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
"Pažnja studenata je danas kraća, a uočavam da su usmereniji na konkretna i primenljiva znanja i veštine. Navikli su na dostupnost različitih informacija i orijentisani su na digitalne tehnologije, sadržaje i načine komunikacije. Primetno je, takođe, da kada god mogu biraju pismeni način polaganja ispita, umesto usmenog, koji je ranije bio dominantan. Moj je utisak da često ne prave jasnu razliku između znanja i informisanosti", ocenjuje Molnar.
Privatne časove u Srbiji pohađa oko 205.000 učenika
Na pitanje kako proceniti tržište privatnih časova osnovaca i srednjoškolaca, s obzirom da nema zvaničnih podataka, Molnar kaže da je to moguće ali uz niz pretpostavki.
On je za Biznis i Finansije izveo računicu o vrednosti tržišta privatnih časova za osnovce i srednjoškolce u Srbiji, po kojoj oko 35,4 odsto đaka pohađa privatne časove.
U račun je ušao broj nastavnika, njihovo radno vreme i zarade, prosečna cena privatnog časa od 10 evra i ukupan broj učenika u redovnim školama (državnim i privatnim), koji je u prošloj školskoj godini iznosio 500.514 đaka u osnovnoj i 225.423 u srednjoj školi.
"Pretpostavimo, najpre, da neku vrstu privatnih časova pohađa pet odsto đaka nižih razreda, svaki treći učenik viših razreda osnovne škole i svaki drugi srednjoškolac. Ovako procenjen broj učenika koji idu na ove neformalne edukacije iznosi oko 205.000 učenika", navodi sagovornik ovog magazina.
Dodatne pretpostavke su da se usluge privatnih časova koriste samo u toku trajanja školske godine, devet meseci godišnje, da prosečan đak na mesečnom nivou ukupno šest puta ide na časove i da jedan čas u proseku košta 10 evra.
"Na bazi ove logike se može preračunati da bi tržište privatnih časova u Srbiji moglo da vredi otprilike oko 110 miliona evra na godišnjem nivou. Naime, toliko novca bi prema ovoj računici građani Srbije mogli da izdvajaju za dodatno obrazovanje svoje dece izvan formalnog školskog sistema", procenjuje Molnar.
Ministarstvo prosvete i nadležna inspekcija nisu odgovorili na pitanja magazina Biznis i Finansije da li imaju podatke o tržištu privatnih časova u Srbiji, koliko je ova vrsta paralelnog obrazovanja u skladu sa propisanim školskim programima i zašto se toleriše ovakav rad "na crno".
Odgovore nisu dobili ni od iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja o tome kakav je stav struke prema tržištu privatnih časova i koliko ova vrsta nastave utiče na kvalitet obrazovanja mladih.
Ceo tekst čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Učenici Zemunske gimnazije blokirali školu, traže da im se obrati direktorka
11.05.2025.•
1
Učenici Zemunske gimnazije večeras su fizički blokirali tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz, javila je televizija N1.
Vučević posle 13 godina na vlasti: Građani neće dozvoliti opoziciji da dođe na vlast u Zaječaru
11.05.2025.•
9
Predsednik vladajuće Srpske napredne stranke Miloš Vučević odbacio je ocenu lidera Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića da će naprednjaci na lokalnim izborima 8. juna, izgubiti vlast u Zaječaru.
"Istine" koje je servirala vlast: Od (ne)postojanja zvučnog topa do tumačenja incidenta kod DIF-a
11.05.2025.•
6
Studentski protest osim stalnih okupljanja, velikog broja ljudi, povremenog nasilja, suza, smeha prati i veliki broj dezinformacija, uglavnom "serviranih" od strane vlasti i medija bliskih vlastima..
AMSS upozorio vozače na radove na saobraćajnicama
11.05.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) apelovao je na vozače da budu oprezni u zonama radova na saobraćajnicama jer je u toku građevinska sezona.
Zahtev za građevinsku dozvolu za zgradu filharmonije podnet u "minut do 12"
11.05.2025.•
2
Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za izdavanje građevinske dozvole za zgradu nove filharmonije na Novom Beogradu, samo dan pre isteka lokacijskih uslova.
Građani u minusu: Pola plate ide na hranu, a druga polovina na preživljavanje
11.05.2025.•
32
Samo za hleb, kilogram pilećeg mesa, deset jaja, mleko, ulje i šećer potrebno je izdvojiti više od hiljadu dinara.
Usvojen "Predškolski edikt", vaspitači traže vrtiće po meri zaposlenih, dece i roditelja
11.05.2025.•
2
Organizacija Zajednica zaposlenih u predškolskim ustanovama "Predškolski krug" iznela je ispred Ministarstva prosvete svoje zahteve koji se odnose na uslove rada u vrtićima.
U Kragujevcu sutra protestna šetnja studenata i građana zbog onlajn nastave
11.05.2025.•
2
Studenti kragujevačkog Prirodno-matematičkog, Pravnog i Ekonomskog fakulteta najavili su protestnu šetnju za ponedeljak, 12. maj, zbog odluke uprava tih fakulteta da se nastava odvija onlajn.
Ni iz 14. puta: Nije konstituisana Skupština Kosova
11.05.2025.•
1
Skupština Kosova ni danas nije konstituisana, iz 14. pokušaja, tri meseca nakon parlamentarnih izbora održanih 9. februara.
Ništa od poboljšanja izbornih uslova: Imaju li studenti šanse u trenutnim okolnostima?
11.05.2025.•
30
Pojedini kritičari studentskog zahteva za raspisivanje vanrednih izbora kažu da ne bi trebalo izlaziti na birališta pre poboljšanja izbornih uslova.
Glamočić: Svinjarstvo najkritičnija tačka agrara, moguće popraviti stanje za dve godine
11.05.2025.•
3
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da je najkritičnija tačka srpskog agrara svinjarstvo, te dodao da je moguće popraviti stanje u toj oblasti u narednih godinu ili dve uz stabilne cene.
Srbija dobija Alimentacioni fond: Kako bi funkcionisao i šta je sve sporno?
11.05.2025.•
29
Srbija je na korak do dobijanja Alimentacionog fonda - ovaj predlog stigao je u skupštinsku proceduru, a narodni poslanici će na narednoj sednici o njemu odlučivati.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati?
11.05.2025.•
8
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Prodavac greškom onlajn prodavao veš mašinu po znatno nižoj ceni - odbio da dostavi robu kupcu
11.05.2025.•
24
Što je na trgovinskom rafu - to mora da bude i na kasi, kaže zakon kada je reč o istaknutim cenama po kojima potrošač plaća robu.
Saobraćajni stručnjak o izmenama zakona o saobraćaju: "Ima ih mnogo, a ne bave se suštinom"
11.05.2025.•
16
Novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju koji je trenutno u fazi pripreme donosi niz predloženih izmena, a među najvažnijim novinama su strože kazne za prekršioce i nulta tolerancija na alkohol.
Pošto nam se "smeše" mogući izbori, mali podsetnik: Stranke mesečno dobijaju 6.000 evra po mandatu
11.05.2025.•
14
Sa vanrednim parlamentarnim izborima koji vise u vazduhu i nedorečenom ulogom opozicije na tim hipotetičkim izborima, valja podsetiti na ulogu koju novac igra u politici.
Brnabić zbog poređenja Skupštine Srbije s Rajhstagom predlaže izmenu zakona, studenti joj odgovorili
11.05.2025.•
31
Predsednica parlamenta Ane Brnabić reagovala je nakon objave studenata u blokadi Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu koji su čestitali Dan pobede nad fašizmom i uporedili Skupštinu sa Rajhstagom.
FOTO: Učestale krađe saobraćajne signalizacije i opreme na putevima, evo gde najviše
11.05.2025.•
3
"Putevi Srbije" upozorili su da je bezbednost svih građana u saobraćaju ozbiljno ugrožena zbog sve učestalijih krađa saobraćajne signalizacije i opreme puta.
Studenti traže da se izbori raspišu do sredine maja - ili sledi radikalizacija protesta
11.05.2025.•
51
Studenti koji već gotovo šest meseci blokiraju fakultete tražeći ispunjenje zahteva saopštili su da očekuju da vanredni parlamentarni izbori, koje su nedavno zatražili, budu raspisani sredinom maja.
Srbija na papiru visoko razvijena, a kako je u realnosti?
10.05.2025.•
13
Srbija se nalazi na 62. mestu od 193 zemlje, prema rangu indeksa humanog razvoja (HDI) sa rezultatom od 0,833 odsto.
Rio Tinto negira da bi projekat Jadar imao za posledicu uništenje života
10.05.2025.•
13
Kompanija Rio Tinto je saopštila da "izričito demantuje da bi realizacija projekta 'Jadar' kao posledicu imala 'uništenje života".
Komentari 55
Nubara
Milica
Mico Mitrovic
https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/730471/prosvjetna-inspekcija-ne-moze-da-dokaze-nezakonit-rad-nastavnika-siva-ekonomija-preuzela-i-obrazovanje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar