Kasni isplata 10.000 dinara po hektaru: Šta kažu poljoprivrednici?
Obećanih 10.000 dinara po hektaru, čiji je rok za isplatu istekao pre 10 dana, još uvek nisu legle na račune brojnih poljoprivrednika.
Foto: 021.rs
Deo poljoprivrednika postigao je dogovor sa Ministarstvom poljoprivrede 22. jula ove godine, dok su druga udruženja nakon pregovora sa Ministarstvom potpisala sporazum 27. oktobra, piše Danas.
Različita udruženja, brojni pregovori, pa protesti, pa ponovo pregovori, iznedrili su na kraju određene kompromise. Iako, čini se, ni prvi, ni drugi poljoprivrednici nisu time u potpunosti zadovoljni.
Ono što je glavna razlika između ova dva sporazuma, jeste da je, prema dogovoru od 27. oktobra, predviđena isplata 10.000 dinara po hektaru, umesto 17.000 uz pravdanje računima za seme.
Brojni poljoprivrednici pirstali su na značajno nižu ponudu Ministarstva, jer je dato obećanje da će ti podsticaji biti isplaćeni u roku od 30 dana od trenutka potpisivanja sporazuma.
Poljoprivrednici su preko portala eUprave dobijali rešenja. Nakon prihvatanja tih rešenja, bilo je potrebno da se korisnici odreknu prava na žalbu na portalu ePodsticaji. Tada rešenja postaju pravosnažna i izvršna.
Nakon toga, a najkasnije do 27. novembra, trebalo je da legnu uplate svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u ovoj godini, piše Danas.
Međutim, nisu svi poljoprivrednici dobili novac u predviđenom roku, što je pokrenulo nova nezadovoljstva.
Marinko Kujundžić iz Udruženja poljoprivrednika Subotice kaže da kod njih u udruženju još 30 odsto poljoprivrednika nije dobilo novac, odnosno nije im isplaćeno 10.000 dinara po hektaru.
"Rešenja su uglavnom stigla, ali novac još nije, što znači da rok od 30 dana od potpisivanja nije ispoštovan", ukazuje on.
Kako dodaje, njemu je isplata stigla za sedam radnih dana nakon što je dobio rešenje i odrekao se žalbe.
Dodatni problem, kako naglašava, odnosi se na refakciju za dizel.
"Čeka se mesec i po do dva meseca dok se ne dobiju pare. Rešenje stigne za oko dve nedelje, ali novac ne stiže brzo", napominje sagovornik Danasa.
Slično za Danas tvrdi i Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, koji kaže da se situacija jeste mrdnula sa mrtve tačke što se tiče isplata, ali što se tiče radne grupe ili neke komunikacije, to nije.
"Mi smo očekivali da će oni nas obaveštavati kako idu te isplate, koliko je ljudi dobilo rešenja, koliko je isplaćeno, ali ništa od toga. Sam rok za isplate nije ispoštovan, mi ne sumnjamo da će oni to isplatiti, ali očekivali smo da će nas obavestiti", navodi on.
Sastanak radne grupe je trebalo da se desi, podseća on, ali je odložen iz tehničkih razloga i od tada nije bilo ništa.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Lomljenje božićne česnice u sredu ispred Hrama Svetog Save
04.01.2026.•
0
Lomljenje božićne česnice biće organizovano u sredu od 11 časova, neposredno nakon završetka liturgije, na platou ispred Hrama Svetog Save u Beogradu.
Uspostavljen saobraćaj na Trgu Nikole Pašića posle više od osam meseci
04.01.2026.•
2
Večeras je nešto pre 21 sat uspostavljen saobraćaj ispred Doma narodne skupštine i u okolnim ulicama.
FOTO, VIDEO: Studenti i građani se grudvali ispred Skupštine
04.01.2026.•
2
Tokom dana, beogradski i novosadski studenti u blokadi pozvali su građane na grudvanje ispred Skupštine, a pozivu su se uglavnom odazvali mladi i porodice sa malom decom.
Koliko "dobro" je policija radila svoj posao tokom 2025. godine?
04.01.2026.•
9
Policija je tokom 2025. godine imala neuobičajeno veliki broj intervencija, ocenio je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, tvrdeći da je policija svoj posao obavila "veoma dobro", ali sagovornici Danasa se ne slažu.
Vučić o bezbednosti Srbije: "Pravo jačeg dominira svetom, moramo da se oslonimo na sebe"
04.01.2026.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da u ovom trenutku državi ne preti neposredna opasnost od potencijalnog agresora, ali da to ne znači da situacija neće biti drugačija za nekoliko meseci ili godinu dana
Grafiti mržnje i oskrnavljena spomen-ploča: "Nekome očigledno smeta jedinstvo"
04.01.2026.•
7
Dva vandalska incidenta obeležila su početak godine u Srbiji - grafiti mržnje prema građanima muslimanske veroispovesti u Pančevu i skrnavljenje spomen-ploče romskom dečaku Dušanu Jovanoviću u Beogradu.
Da li studenti treba da izađu na izbore sa opozicijom?
04.01.2026.•
47
Iako studenti najavljuju da je njihova izborna lista praktično završena i da na njoj neće biti političara, deo opozicije i dalje insistira na zajedničkom nastupu na izborima.
Vučić: Ekonomski, nije bilo boljeg vremena u Srbiji od Karađorđa do danas
04.01.2026.•
26
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da u ekonomskom smislu, u zemlji nije bilo boljeg vremena od "Karađorđa do danas".
Đilas: Rio Tinto će tražiti odštetu od Srbije od 1 do 1,5 milijardi evra
04.01.2026.•
16
Kompanija Rio Tinto sprema tužbu protiv države Srbije i zahtevaće odštetu što neće biti ništa od vađenja litijuma u dolini Jadra u iznosu ne manjem od milijardu evra, izjavio je Dragan Đilas.
Biznismeni bliski vlasti na čelu sportskih organizacija umesto vrhunskih sportista
04.01.2026.•
23
Upravljačke strukture domaćeg sporta već godinama nisu mesto za vrhunske sportiste, već za politički podobne funkcionere i biznismene bliske vlasti.
Cene stanova u Srbiji: Novi Sad, Niš i Kragujevac znatno jeftiniji od Beograda
04.01.2026.•
2
Najveća prosečna cena stanova u starogradnji u trećem kvartalu prošle godine, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), bila je u Beogradu i iznosila je 2.691 evro po kvadratu.
RHMZ aktivirao sistem za slanje SMS hitnih upozorenja građanima zbog opasnih vremenskih uslova
04.01.2026.•
2
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) saopštio je danas da je aktivirao sistem za slanje SMS hitnih upozorenja građanima.
Putevi Srbije: Svi glavni putni pravci prohodni, neophodan oprez zbog snega i poledice
04.01.2026.•
1
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je danas da su autoputevi, svi državni putevi prvog i drugog reda, kao i prilazi graničnim prelazima i zimskim turističkim centrima prohodni.
Vučić: Prodaja udela Gasproma u NIS-u ključna za izlazak iz sankcija
04.01.2026.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je od ključnog značaja da ruski "Gasprom", kao većinski vlasnik Naftne industrije Srbije, što pre završi ugovor o prodaji svog udela mađarskoj naftnoj kompaniji MOL.
Sindikat prosvetnih radnika traži jasna pravila za mobilne telefone u školama
04.01.2026.•
6
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije zatražila je danas da se pitanje upotrebe mobilnih telefona u školama uredi na sistemski način.
Zašto Vučić izbegava šetnje gradovima Srbije?
04.01.2026.•
27
Nikada održani skupovi i prazna obećanja da će šetati ulicama Novog Sada.
Vidikovac na Kablaru najavljen za proleće: Pukotina na steni izaziva zabrinutost
04.01.2026.•
8
Gradska vlast u Čačku najavljuje da će "turistička atrakcija", vidikovac na Kablaru, biti otvorena na proleće.
Janjić (SRCE): Verujem da će vlast u Srbiji biti promenjena na narednim izborima
04.01.2026.•
4
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Stefan Janjić izjavio je danas da veruje da će vlast u Srbiji biti promenjena na narednim izborima.
AMSS upozorava: Povećan intenzitet saobraćaja i snežne padavine u planinskim područjima
04.01.2026.•
3
Saobraćaj u Srbiji biće danas pojačanog intenziteta na prilazima većih gradova i na putevima koji vode sa skijališta, planina i ostalih turističkih mesta, saopštio je jutros Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Sednica Saveta za nacionalnu bezbednost danas u 10 časova
04.01.2026.•
10
Sednica Saveta za nacionalna bezbednost biće održana danas u 10 časova u zgradi predsedništva na Andrićevom vencu u Beogradu.
Komentari 21
dacic
Neka su ih ispalili
Jesu li to oni isti poljoprivrednici koji nisu podržali proteste protiv litijuma, ni proteste zbog tragedije u NS?
Jesu, e pa neka znaju da nam je milo & drago što su ih njihovi opet namagarčili.
Komunisti su bili u pravu - seljak je neprijatelj revolucije. Njihova snishodljivost prema svakom režimu i podložnost prorežimskom uticaju crkve, uz strašnu sebičnost, je i dan danas ista.
VladimirNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar