
Počela predizborna kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu: Ramuš Haradinaj ponovo "u igri"
Zvanično je počela kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu, zakazane za 9. februar, u kojima učestvuje 28 izbornih lista sa 1.280 kandidata svih političkih opcija i nacionalnih zajednica.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Pokret Samoopredeljenje (PS) započeo je svoju kampanju za parlamentarne izbore mitingom u Đakovici.
Agon Batuša, šef ogranka PS u Đakovici, rekao je da se ova partija ne takmiči sa drugim partijama "jer imaju druge izazove".
"Neki imaju izazove političkog opstanka, neki imaju izazove da se redefinišu, a neki drugi imaju krizu sopstvenog identiteta. Jedina konkurencija koju imamo smo mi sami i naši ciljevi za pravdu i prosperitet celog Kosova", rekao je Batuša.
Prvi potpredsednik stranke Gljauk Konjufca rekao da je "razlika između PS i drugih partija u tome što su oni koji su bili u vlasti 20 godina delili Kosovo deo po deo, a mi Kosovo spajamo ugao po ugao".
Kandidat za poslanika, Mimoza Kusari-Ljilja, rekla je da je PS na vlasti "pokazalo da ni pod kojim okolnostima i ni po koju cenu državno zemljište neće biti razmenjeno za kupovinu drugih".
Demokratska partija Kosova (DPK) zvanično je danas započela kampanju za parlamentarne izbore mitingom u sali "1 Tetori" u Prištini.
Predsednik DPK Memli Krasnići rekao je da će građani 9. februara izabrati novu vladu sa Bedrijem Hamzom iz ove stranke kao premijerom.
"Danas stojim pred vama da vas uverim da nudimo konkretan plan, detaljan i sveobuhvatan, realan i ostvariv program, koji će unaprediti kvalitet života naših građana. Da Kosovo bude jače! Da Kosovo bude bolje! To je razlog zašto smo izabrali Bedri Hamzu da nas vodi na ovim izborima, jer su Kosovu potrebne Bedrijeve veštine, iskustvo i ličnost da materijalizuje naš plan transformacije", rekao je Krasnići.
Na početku svog govora, lider DPK je pozdravio bivše lidere stranke Hašima Tačija i Kadrija Veselija, koji se trenutno nalaze u Hagu, pod optužbom za ratne zločine.
Kandidat DPK za premijera, Bedri Hamza, rekao je da je među njegovim prioritetima ekonomski razvoj.
"Moja vizija je za snažno Kosovo, koje se zasniva na otvaranju novih radnih mesta i povećanju plata u privatnom sektoru kroz povećanu podršku preduzećima uz grantove, investicije i subvencije, uz fiskalne podsticaje i bolji i lakši pristup finansijama", rekao je.
Hamza je obećao povećanje javnih plata za 50 odsto, osnovnih penzija za 70 odsto, a za veterane OVK za 50 odsto.
Sa velikim brojem pristalica i onih koji nisu mogli da uđu u dvoranu Omladinsko sportskog centra u Prištini kampanju je započeo i Demokratski savez Kosova (DSK)
Kandidat ove stranke za premijera Lumir Abdidžiku počeo je uvodnu reč izvinjenjem, navodeći da danas počinje novo poglavlje za Kosovo.
"Izvinjavam se hiljadama Rugovinih pristalica koji ostaju ispred sale, u znak našeg velikog oživljavanja pred izbore. Okupljeni smo ne samo kao članovi političkog saveza, već kao ujedinjena kuća koja gradi budućnost zemlje, koja treba da bude ponosna. Označavamo početak novog poglavlja za Kosovo. Danas obeležavamo uspon desnice. Ono što smo danas ovde započeli pamtiće se generacijama. Kada DSK ustane, ništa ne može da je zaustavi", rekao je on.
Tokom govora, Abdidžiku je takođe pomenuo osnivača LDK i bivšeg predsednika Ibrahima Rugovu, rekavši da je njegov put ka slobodi, nezavisnosti i demokratiji inspiracija za nove generacije.
Malo drugačije su predizbornu kapanju započeli koalicija Alijansa za budućnost Kosova i Socijaldemokratsa incijativa.
Njeni lideri Ramuš Haradinaj i Fatmir Ljimaj su sa svim kandidatima za poslanike obišli memorijalni kompleks prvog komandanta Oslobodilačke vojske Kosova Adema Jašarija, u selu Prekaze, u opštini Srbica.
Kandidat za premijera ove koalicije Ramuš Haradinaj rekao je da je Prekaz temelj demokratije i nezavisnosti Kosova i da je poseta ovom istorijskom mestu podsećanje na ispunjenje nasleđa palih za slobodu, za razvoj i uspostavljanje države Kosovo na nivou razvijenih zemalja.
"Prekaze nas spaja. Prekaze je naša zakletva za državu i otadžbinu, za demokratiju. Odavde krećemo u kosovski parlament 9. februara glasanjem građana, a da nastavimo za pobedničko Kosovo, članicu NATO, ekonomski razvijenu i ravnopravnu sa razvijenim zemljama", rekao je Haradinaj.
Lider Socijaldemokratske inicijative Fatmir Limaj izjavio je da njihova koalicija ima za cilj da nastavi rad komandanta Oslobodilačke vojske Kosova Adema Jašarija.
"Naš dolazak ima simboliku da nastavimo sva ona velika dela naših rodoljuba, legendarnog komandanta i svih mučenika koji su dali svoje živote za slobodu da bismo mogli da nastavimo u izgradnji naše države i nastavićemo snažno, vodi ćemo je napred. Te istorijske vrednosti sa kojima sa ponosom, one su večne, nastavljaju da žive iz generacije u generaciju", rekao je Limaj.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vodostaj Dunava i Save oko niskih plovidbenih nivoa
12.07.2025.•
0
Vodostaj na celom toku Dunava i Save narednih dana kretaće se oko i nešto iznad niskih plovidbenih nivoa, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod.
Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael od početka rata povećan za više od 1.000 odsto
12.07.2025.•
2
Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael od početka rata, za 21 mesec, povećan je za 1.778 odsto u odnosu na isto toliko dug period pre rata i iznosi oko 100,8 miliona evra, piše Radar.
Glamočić: Komisije na terenu, popisuju štetu od požara
12.07.2025.•
1
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da komisije, na terenu gde su bili požari, popisuju štetu i potrebe građana, a da su prioritet ljudi koji su ostali bez svojih domova.
Rekonstrukcija nestanka male Danke Ilić urađena pre skoro mesec dana, izveštaj se još piše
12.07.2025.•
1
Rekonstrukcija nestanka dvogodišnje Danke Ilić u Banjskom polju urađena je pre gotovo mesec dana, ali zapisnik o tome još nije napisan.
MUP: Nije bilo privedenih tokom noći, podneto šest prijava
12.07.2025.•
1
Policija je tokom prethodne noći proveravala identitet 339 osoba.
Zadržavanja na graničnim prelazima oko pola sata
12.07.2025.•
0
Prema informacijama granične policije, zadržavanja na putničkim terminalima naših graničnih prelaza su od 30 do 40 minuta.
Studentkinju u Beogradu moguće napali pripadnici Jedinice za zaštitu ličnosti: Koje su njihove nadležnosti?
12.07.2025.•
3
Studentkinju Fakulteta dramskih umetnosti su prošle nedelje u Beogradu napali policajci, za koje se sumnja da su pripadnici Jedinice za zaštitu određenih ličnosti i objekata (JZO).
Studenti poslali poruke podrške Đokoviću: "Volimo te i pumpamo dalje"
11.07.2025.•
10
Studenti su poslali poruke podrške Novaku Đokoviću nakon što je izgubio u polufinalu Vimbldona.
Interventna potisnula blokadu Autokomande u Beogradu, protesti u Užicu, Nišu i Subotici
11.07.2025.•
1
Građani Užica i večeras protestuju zbog privođenja aktivista.
Transparentnost Srbije: Ugovor za Prokop još štetniji nego što se mislilo
11.07.2025.•
13
Organizacija Transparentnost Srbija saopštila je da nove informacije pokazuju da je nezakoniti ugovor o izgradnji zgrade železničke stanice u Prokopu bio još štetniji nego što je ranije izgledalo.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - nije teško
11.07.2025.•
18
Kao i svakog dana, novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Računi firme "Jovanjica" više nisu u blokadi
11.07.2025.•
4
Preduzeće "Jovanjica" više nije u blokadi, pokazuju podaci iz registra dužnika u prinudnoj naplati Narodne banke Srbije (NBS).
Ninić: Vučićeva najava izmene Zakona o advokaturi je opasna pretnja
11.07.2025.•
3
Advokat Ivan Ninić ocenio je kao opasnu pretnju najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će predložiti izmenu zakona, kojom će 10 do 15 odsto članova komora moći da osnivaju svoje komore.
"Neutralnost" Privredne komore: Otkaz radnici zbog podrške studentima, dok predsednik Komore podržava SNS
11.07.2025.•
5
Zorica Renovčević je više od 19 godina zaposlena u Privrednoj komori Srbije (PKS) sa visokim ocenama unutar same kuće za svoj rad.
Kamioni na granici čekaju dva sata, automobili dvadesetak minuta
11.07.2025.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili, na graničnim prelazima, čekaju od 20 do 30 minuta a kamioni dva sata.
Ministarstvo pravde: Zbog napada hakera isključen pristup Data centru
11.07.2025.•
7
Ministarstvo pravde Srbije je danas saopštilo da je od petka, 4. jula, meta hakerskih napada i da su preduzete mere za zaštitu njegovog kompjuterskog sistema.
Macut: Pokazala se visoka spremnost službi prilikom reagovanja u vanrednim situacijama
11.07.2025.•
20
Na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije, premijer Đuro Macut poručio je da se "u prethodnim intervencijama pokazala visoka spremnost službi prilikom reagovanja u vanrednim situacijama".
Evropska federacija novinara: Sloboda medija u Srbiji opada zabrinjavajućom brzinom, EU mora da reaguje
11.07.2025.•
1
Izveštaj Evropske komisije (EK) o vladavini prava u Srbiji u velikoj meri ne uspeva da prikaže ozbiljnost trenutne situacije u zemlji, saopštila je grupa međunarodnih nevladinih organizacija i novinarskih udruženja.
Tužilaštvo istražuje uzrok pomora ribe u reci Raška: Uzorci poslati na analize
11.07.2025.•
1
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Pazaru saopštilo je da istražuje slučaj pomora ribe na reci Raška, u mestu Pazarište.
Inženjer o Prokopu: Sanacija stanice neće rešiti problem ako je na aktivnom klizištu
11.07.2025.•
2
Građevinski inženjer Milan Milićević ocenio je da sanacija Železničke stanice Prokop neće rešiti problem ukoliko se ispostavi da je na terenu klizište.
Komentari 1
Div
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar