To je izjavio predsednik Upravnog odbora Centra za evropske politike Srđan Majstorović za European Western Balkans.
Majstorović je naglasio da dokle god se ne pojavi jasna alternativa vlastima, ne treba očekivati snažnije uključivanje međunarodnih aktera u krizu u Srbiji.
Trenutno, dodaje on, ne izgleda da postoji konsenzus da se sa Srbijom otvori Klaster 3, pa je samim tim i nerealan cilj Vlade Srbije da do kraja 2026. godine ispuni uslove za članstvo u Evropskoj uniji.
Govoreći o trenutnim protestima u Srbiji, Majstorović smatra da su oni rezultat decenije i više nagomilanih frustracija koje su rezultat prirode političkih stranaka koje čine vladajuću koaliciju.
"Evidentno je da su svi oni problemi na koje smo ukazivali u prethodnom periodu, a koji se prevashodno tiču funkcionisanja demokratskih institucija, vladavine prava, osnovnih sloboda, slobode izražavanja i slobode medija, u ovom trenutku postali krilatica studentskih protesta i svojevrsna avangarda buduće demokratske konsolodacije Srbije", rekao je Majstorović.
Majstorović je dodao da to ne znači da će proces pristupanja nužno kasniti, jer ukoliko društvo uspe da konsoliduje demokratiju i politički sistem, proces može biti vrlo brzo restartovan i vraćen na zdrave osnove i time ubrzan.
Postoji, međutim, i druga opcija, a to je vaninstitucionalno rešavanje krize, što može imati srednjoročne i dugoročne posledice na proces pristupanja EU, zaključio je Majstorović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Професор
Весели се српски роде српски роде због слободе. Одзвањало је Крагујевцем.
Orko
P
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar