Ima li "levice" u Srbiji: "Ovde su moguće i šizofrene kombinacije"

Iako su u Srbiji radnička prava na niskom nivou, socijalne razlike sve izraženije, a državno zdravstvo sve manje dostupno, u Srbiji nema ozbiljne partije levice koja bi se bavila tim pitanjima.
 Ima li "levice" u Srbiji: "Ovde su moguće i šizofrene kombinacije"
Foto: Pixabay (ilustracija)
I to uprkos tome što nekoliko stranaka u nazivu imaju pojmove "socijalistička" ili "socijaldemokratska", a čak tri takve stranke dele vlast sa desnim "naprednjacima", piše "Danas".
 
Na levoj strani političkog spektra nalazi se nekoliko pretežno parlamentarnih stranaka: Zeleno-levi front, Stranka slobode i pravde, Socijaldemoratska stranka, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana, Nova komunistička partija Jugoslavije i druge.
 
U levicu se, makar zvanično, svrstavaju i članice vladajuće većine – Socijalistička partija Srbije, Socijaldemokratska stranka Srbije Rasima Ljajića i Vulinov Pokret socijalista.
Međutim, u praksi, ideje levice se retko čuju, čak i kada su u pitanju predizborne kampanje, a veću aktivnost i vidljivost imaju neformalne grupe poput "Za krov nad glavom" koja ne dozvoljava da se građani izbacuju iz stanova na ulicu i traže zaštitu doma od izvršitelja.
 
Doduše, kako kažu sagovornici "Danasa", pojedine opozicione stranke reaguju na kršenje određenih prava radnika, ali se sve završava na tim reakcijama i saopštenjima, ali se ne vidi suštinska razlika u odnosu na vladajući politički narativ.
 
Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, smatra da je tema levice i desnice, ne samo kod nas – već duže vreme zamućena i opterećena brojnim kontroverzama i konfuzijom, pa se opravdano postavlja pitanje da li upotreba tog pojmovnog para danas uopšte ima smisla.
 
A kod nas je, kako kaže, u tom pogledu stvar još i dodatno zakomplikovana što zbog socijalističko-komunističkog nasleđa, što zbog velikog broja pogrešnih političkih identifikacija i od samih političkih aktera, i od medija, pa i stručnih krugova.
"Tako je, na primer, kod nas godinama, zbog samog naziva i porekla, tj. načina nastanka, 'levicom' smatran SPS. Ili je, još apsurdnije, jedno vreme, zbog anacionalnog stava i protivljenja ratu, 'levicom' smatran LDP Čedomira Jovanovića, koji je inače imao izrazito 'desnu', čak neoliberalnu ekonomsku politiku", objašnjava Vukadinović.
 
Prema njegovim rečima, istini za volju, ozbiljna konfuzija i arbitrarnost po tom pitanju postoji i drugde, recimo i u SAD.
 
On navodi da je kod nas nevelik broj stranaka koje imaju levu orijentaciju.
 
"U Srbiji danas neke, ali samo neke, elemente 'leve' politike možemo naći kod 'Zeleno-levog fronta' (naglasak na ekološke teme), kod SSP-a (ekonomska politika, skepsa prema privatizaciji državnog vlasništva), kod Ljajićevog SDP-a, pa čak i kod nekih, nominalno, 'desnih' i nacionalnih stranaka. Programski gledano, ima tih elemenata i kod SPS-a, ali su oni izbledeli skoro do iščeznuća tokom ovoliko decenija vlasti", ocenjuje Vukadinović
 
Razloge zbog čega teme levice nemaju prođu, sagovornici lista vide u tome što političke partije prate fokus aktuelnih tema koji određuje vlast, a koji će se uvek pomerati sa osetljivih socijalnih tema na neke druge, po pravilu nacionalističke teme, a drugi je u tome što većina ovih partija zapravo ne može da ponudi ništa suštinski različito od sistema koji je trenutno aktuelan.
 
Praćenje fokusa koji diktira vlast, bez sposobnosti da sami nametnu određenu temu, slabi njihovu pažnju u pogledu drugih problema koje su izvesno suštinski važniji građanima. Na taj način upadaju u zamku da liče na vlast. Pa kada se govori o poljoprivredi, školstvu, zdravstvu, svi obećavaju slično, ulaganja ili veće plate. Sve se svodi na "salonski socijalizam".
 
Prostora za leve politike u Srbiji ima mnogo
 
"Levica u Srbiji danas je salonska avangarda, svedena na političko poziranje u kafeima, poneku nevladinu organizaciju i nekoliko entuzijasta koji na društvenim mrežama promovišu ideje jednakosti radničke solidarnosti. Iako imamo stranke i pokrete koji su socijal-ovo i pravda-ono, ipak je desnica u Srbiji, bilo liberalna ili konzervativna, do te mere dominantno zarobila biračku opredeljenost građana, da se više niko politički ne identifikuje kao radnik ili radnica", navodi Bojan Vranić, profesor Fakulteta političkih nauka.
 
On dodaje da se čak i ublažena levica kroz socijaldemokratiju svela na par sindikalnih organizacija koje borbu za radnička prava vide kao visokobirokratizovanu akciju ili čekaju da partije i mediji nešto smisle, pa kažu: "I mi smo za to".
 
"Prostora za leve politike u Srbiji ima mnogo. Prvo, iz istorijske perspektive, ovo je prostor u kojem smo jedni druge zvali 'drugovima i drugaricama' pola veka. Drugo, Srbija je zemlja hronične socijalne nepravde. Zemlja u kojoj se BDP meri profitom investitora i suficitom u javnim preduzećima, a ne porastom standarda građana i kupovnom moći. I treće, relevantna istraživanja pokazuju da birači u Srbiji ne prepoznaju kod partija i pokreta socijalne politike i borbu za ekonomsku jednakost", ističe Vranić.
 
On smatra da prostor za levicu postoji. Ali je kolonizovan od strane populističke desnice koja sa ad hok merama bacanja para iz helikoptera, socijalno odgovornim bilbordima, ili organizovanjem pregleda kod lekara vikendom pretvara da jedina ima leve politike.
Partije kod nas niču i nestaju kao pečurke posle kiše
 
"Što se tiče Srbije, tu takođe stvari ideološki nisu jasne, niti su ozbiljne, ali drugačije nego u razvijenim zemljama. Mi skoro i da nemamo prave stranke sa kakvim-takvim nasleđem, te sa ciljnim grupama na koje se relativno trajnije orijentišu i iz čijih redova crpe članstvo i funkcionere. Partije kod nas niču i nestaju kao pečurke posle kiše i umnogome se svode na to da su 'deoničarska društva' svojih osnivača, a nekada i samo jednog od njih", napominje Dagomir Anđelković, istoričar i politički analitičar.
 
On dodaje da se na osnovu subjektivne procene, ili nekog istraživanja pulsa javnosti, već zavisno od afiniteta osnivača tih partija i njegovog pređašnjeg imidža, definiše načelno leva, ili desna ponuda. Pri tome su, kako kaže moguće i šizofrene kombinacije.
 
Kako kaže, jasno je da mi nemamo nikakvu pravu levicu, kao ni desnicu.
 
"Koga je ovde od pripadnika političke elite stvarno briga, recimo, za položaj radnika? To može da bude tema na par dana sa ciljem da se stekne koji poen, ali onda se brzo pređe na neku drugu priču. Taman posla da se nešto ozbiljno radi, i tako u krug", zaključuje Anđelković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jojjjj

    02.05.2025 20:10
    Čitajući komentare čovek zaključuje da je za većinu levica zlo. A i slep vidi da je Srbija počela nezaustavljivo da propada od kad su njeni građani počeli da se drogiraju nacionalizmom i desničarskim idejama.
    Lepo reče Rambo Amadeus da je nacionalizam tema koja se servira narodu koji ima prihode samo za preživljavanje. Kad imaš pristojna primanja top teme su moda, zdrava hrana, kultura, putovanja, ljubav i slično. Tako da dobri ljudi, tražili ste - gledajte, ili što je još gore, poslednjih meseci se baš za to većina zalaže jel očigledno u Srbiji nikad nije dovoljno desno.
  • Zemlja čudesa

    02.05.2025 19:23
    Ova rečenica prikazuje u čemu je suštinski problem ovog naroda - "...političke partije prate fokus aktuelnih tema koji određuje vlast, a koji će se uvek pomerati sa osetljivih socijalnih tema na neke druge, po pravilu nacionalističke teme..." Doklegod budemo gutali priču o "nebeskoj Srbiji" imaćemo prazne stomake.
  • Desni kolonijalizam

    02.05.2025 18:27
    U Srbiji ne postoji nijedna stranka levice koja zastupa radnička i ljudska prava niti se zalaže za javnu svojinu u službi građanstva. Sve stranke pripadaju desnom centru postavljene iza ideologije divljeg kapitalizma. Niko ne pominje kolonijalni status Srbije i otimanje javne svojine sprovedeno početkom ovog veka. Eksploatatorski koruptivni kapitalizam se ne dovodi u pitanje sporan je samo Vučić. Opozicija izlazi sa programom istim kao Vučić ali obećava da će biti pošteniji od njega što je teško poverovati. Studenti takođe ne osporavaju sistem već u istim njegovim okvirima zahtevaju funkcionisanje institucija što je oksimoron. Protesti ne zalaze u bazu društva i nemaju socijalnu tačku okupljanja naroda zato su ispali neučinkoviti. Stanje u Srbiji mora da se menja iz temelja od baze društva i imovinsko pravnih i proizvodnih odnosa. Svaki zahtev postavljen u dimenziju divljeg kapitalizma nema nikakvu šansu za uspeh.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija