"Smotra" pobunjenih Univerziteta u Beogradu, Nišu i Kragujevcu: "Branimo znanje(m)"

Pobunjeni univerzitet u Beogradu, Slobodni univerzitet u Nišu i Slobodni univerzitet u Kragujevcu organizuju skup "Branimo znanjem" sa ciljem da predstavi univerzitete kao neraskidivi deo društva.
"Smotra" pobunjenih Univerziteta u Beogradu, Nišu i Kragujevcu: "Branimo znanje(m)"
Foto: Beta/Biljana Ljubisavljevic
Kako su naglasili, cilj je da Univerzitete predstave i kao važne aktere prilikom razmatranja glavnih društvenih problema.
 
Skup u Beogradu počeo je na Studentskom trgu, ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu, gde su brojni fakulteti postavili svoje štandove na kojima će se razgovarati o važnim društvenim temama, između ostalog, projektu "Jadar", EXPO - izložbi, izboru Saveta REM itd.
Kako je saopšteno, nastavnici, naučnici i studenti osmislili su brojne naučne i umetničke sadržaje u želji da podele bar delić znanja, veština i kreativnosti koji se neguju na Univerzitetu u Beogradu i Univerzitetu umetnosti u Beogradu, preneo je Nedeljnik.
 
"Zamisao ove postavke je da predstavi univerzitete, koji kao neraskidivi deo društva imaju važnu ulogu u razmatranju glavnih društvenih pitanja i problema, te da doprinese njihovom otvaranju prema široj javnosti i građanstvu", piše u pozivu ovog događaja.
 
Profesorka Tehnološko-metalušrkog fakulteta Bojana Obradović izjavila je za N1 na Studentskom trgu da se godinama vrši jaka propaganda potcenjivanja znanja, stručnosti, kulture i umetnosti.
Ona je podsetila na uredbu Vlade Srbije o obračunu plata na univerzitetima za koju ističe da je nelegalna i ne uvažava rad profesora u nauci.
 
"Uredba definiše da mi u nauci radimo jedan sat dnevno, što je 10 odsto našeg radnog vremena, što predstavlja zanemarljivi deo našeg rada, a upravo se prema naučnim rezultatima rangiraju univerziteti", ukazala je Obradović, ističući da se na taj način i Univerzitet u Beogradu nalazi na Šangajskoj listi.
 
Ona je objasnila i da je današnji događaj osmislio profesor Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta, a cilj je, kako je rekla, da se građanima pokaže da su univerziteti neraskidivi deo društva, da se bave društvenim problemima, imaju svoj stav o njima, i nude rešenja i pogled u budućnost.
 
"Mi na našim štandovima pokazujemo na kojim sve problemima radimo, prikazaćemo deo najatraktivnijih naučnih rezultata koji gledaju u budućnost, a imamo i bogat umetnički program. I umetnici pokazuju svoj osvrt na celu situaciju", rekla je Obradović.
 
Podvukla je da profesori apsolutno podržavaju zahteve studenata, a veruje da bi i podrška celog društva mogla da bude jača kako bi se, kako je rekla, brže stiglo do razrešenja situacije.

Detaljan program pogledajte OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija