Da li studenti "izvlače" na birališta apstinente i koliko njih zapravo ima?

Jedno od pitanja koje se postavlja kada je reč o izborima jeste da li studenti mogu na birališta da izvuku one neopredeljene, takozvane apstinente.
Da li studenti "izvlače" na birališta apstinente i koliko njih zapravo ima?
Foto: 021.rs (ilustracija)
Prema istraživanju Nacionalne koalicija za decentralizaciju objavljenom pre tri godine, najviše apstinenata ima među mladima od 18 do 30 godina.
 
Sagovornici "Danasa", istraživači javnog mnjenja, međutim, imaju izrazitu skeptičnost u vezi sa pitanjem da li studenti i njegova lista "izvlače" na birališta apstinente.
 
Oni izražavaju sumnju u veliki broj apstinenata koji bi mogao da drastično utiče na rezultat mogućih prevremenih izbora.
"Možda jedna od najvažnijih posledica ovog studentskog protesta svakako jeste i animiranje jednog dela apstinentske populacije koji je, iz različitih razloga, do sada uglavnom propuštao izlazak na birališta, i tako godinama režimu omogućavao suštinsku i presudnu prednost", kaže Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli i politički analitičar.
 
No, s tim u vezi, dodaje on, treba imati na umu nekoliko bitnih napomena, da bi se izbegle mistifikacije.
"Tih apstinenata nema '41 odsto', kao što se ponekad provlači po medijima i kao što reče neko od studenata u poslednjem 'Utisku nedelje'. Odnosno, zbog stanja biračkog spiska, a i iz drugih razloga, ne možete prosto od ukupnog broja upisanih birača oduzeti broj izašlih na izbore, pa ostatak računati kao apstinente", objašnjava Vukadinović.
 
Kako kaže, apstinenata, realno, ima negde oko 20 odsto, a možda tek polovina od njih su oni za koje ima smisla boriti se i koji bi, pod određenim uslovima, na izbore možda mogli izaći i poremetiti dosadašnji odnos snaga.
 
"A njih na izbore može izvesti pozitivna atmosfera i – pre svega – vera u to da izlazak nije besmislen i da može nešto promeniti. I to je ono čemu bi studenti, u optimalnoj varijanti, mogli pozitivno doprineti – prvenstveno unutar svoje i, uopšte, unutar sopstvene tj. mlađe generacije, koja je upravo ona koja je do ovih poslednjih događaja bila politički vrlo pasivna i na izbore izlazila u ubedljivo najmanjem procentu", zaključuje Đorđe Vukadinović.
 
Prema rečima Bojana Klačara, izvršnog direktora Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), nije zahvalno, a sigurno se ne može biti ni precizan, u tumačenju potencijalnih posledica kampanje na apstinente dok se sa sigurnošću ne zna ni da li će biti izbora, ni kada će biti, a još manje se zna kako bi ta lista izgledala.
"Ono što treba znati na početku da apstinenti mogu biti prinudni (oni koji se trenutno nalaze van zemlje ili ne mogu iz nekih administrativnih razloga) i dobrovoljni. U suštini, dobrovoljnih apstinenata nema mnogo i izlaznost je velika, ako se zna broj ljudi koji žive u dijaspori. Kada u Srbiji izađe preko 50 odsto na izbore, u realnosti je to preko 60 odsto, ako ne i više. Tako da su apstinenti kategorija koja je možda precenjenija nego što postoji njen potencijal u realnosti", ističe Klačar za "Danas".
 
Kako dodaje, on zato veruje da je glavno pitanje koliko će studentska lista biti uspešna u motivaciji, pod jedan svih protivnika vlade i vladinih politika i pod dva koliko će svi ti protivnici biti spremni da glasaju samo za jednu listu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Ana

    14.05.2025 22:37
    Bukvalno.
  • Nisam_glasao

    14.05.2025 22:17
    Studenti neka ne racunaju na apstinente. To su oni kojima ste remetili zivot i ugrozavali slobodu kretanja bokadama saobracajnica. Zahvalice vam se obaska na izborima. Count on it
  • Dino Dinoni

    14.05.2025 22:06
    Naselje zakon
    Moja porodica glasa za studentsku listu. Pozdrav za sve.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija