
Beogradski metro: Kinezi i Francuzi nemaju potrebne licence za projektovanje
Preduzeće "Beogradski metro i voz" nije dobilo dozvolu da izvodi radove na izgradnji jednog od objekata depoa na Makišu.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Reč je o portirnici, koja je predviđena za rad kontrolora ulaska i izlaska iz kompleksa, objavio je Forbs Srbija.
Prema podacima u Centralnoj evidenciji objedinjene procedure (CEOP), Ministarstvo građevine je nedavno odbacilo zahtev, koji su 18. marta zajedno podneli "Beogradski metro i voz", kao investitor i Ministarstvo građevinarstva, kao finansijer projekta.
Zahtev za izdavanje dozvole, kako se navodi, odnosio se na "faznu izgradnju objekta beogradski metro, linija 1, faza 1 – depo Makiš sa pratećom infrastrukturom", tražena je dozvola za fazu kontrolne tačke (portirnice) – objekat broj 6.
Zahtev je odbačen, jer nisu ispunjeni formalni uslovi, odnosno, utvrđeni su nedostaci u dokumentaciji.
"Između ostalog 6. maja su izmenjeni lokacijski uslovi koji se odnose na depo na Makišu, pa je potrebno dostaviti usaglašeni izveštaj Republičke revizione komisije i izjave odgovornih projektanata", navedeno je.
Takođe, nedostatak je i to što studija o proceni uticaja nije sastavni deo glavne sveske.
U rešenju, kojim je odbačen zahtev za dozvolu za gradnju portirnice, navodi se i da preduzeće "Power construction corporation of China, limited, ogranak Beograd", ne poseduje odgovarajuće projektantske licence za projektovanje železničke infrastrukture sa priključcima i metro.
Ta firma je ogranak kineske firme Power Construction Corporation of China Limited.
Power China je angažovana za građevinske radove na izgradnji beogradskog metroa i depoa na Makišu, ugovorom koji je sklopljen sa državom Srbijom.
"Ni preduzeće koje je izradilo tehničku kontrolu 'Ogranak Systra Beograd' (ogranak francuske kompanije Systra), ne poseduje licence za projektovanje železničke infrastrukture sa priključcima i metro", vidi se iz rešenja, prenosi Forbs.
Lokacijski uslovi za depo Makiš, sa pratećom infrastrukturom, izdati su na leto 2021, ali su do sada dva puta menjani, prvi put 2023. godine, a drugi put 6, maja ove godine.
Francuska kompanija Alstom radiće elektromašinske podsisteme i isporuku vagonskih kompozicija. Ugovorni sporazum za projektovanje i izgradnju depoa Makiš, sa kompanijom Power China potpisan je u septembru 2023, a vredan je 200 miliona evra.
Srbija je prošle godine ugovorila kredit od 178,4 miliona evra, kod Dojče banke, filijale Hong Kong iz kog treba da se finansiraju radovi na depou.
Idejno rešenje za faznu izgradnju objekata na depou Makiš, sa pratećom infrastrukturom, izradila je francuska firma Egis Rail.
Ukupna površina depoa je 40 hektara, a predviđa se gradnja više objekata, odnosno gradiće se Upravna zgrada i operativni centar (8.995 kvadrata), inspekcijska sala, hala remont radionice i glavnog skladišta, hala za gariranje i čišćenje voznih sredstava, kao i hala za održavanje infrastrukture.
Ostali objekti obuhvataju kontrolu ulaza i izlaza (portirnice), trafo i vatrogasne stanice, pešačke nadvožnjake…
Rebalansom budžeta za 2024. godinu bilo je predviđeno izdvajanje za metro od 31,1 milijardu dinara u 2025. godini i 110 milijardi u 2026.
"Umesto toga, Fiskalna strategija planira samo liniju 1, i to fazu 1 i 2, a izdvajanja za njih su po 6,5 milijardi dinara u naredne dve godine", prenosi Forbs.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sajam nameštaja u Beogradu od 8. do 12. oktobra
02.10.2025.•
0
Na Beogradskom sajmu će od 8. do 12. oktobra biti održan 61. Međunarodni sajam nameštaja, opreme i unutrašnje dekoracije, koji će okupiti izlagače iz zemlje i inostranstva, najavili su organizatori.
U Beogradu počelo grejanje
02.10.2025.•
1
Svih 15 toplana i 16 kotlarnica Beogradskih elektrana isporučuju toplotnu energiju, objavljeno je danas na sajtu elektrana.
Srbija i novi sistem ulaska u EU: Gde se prvo uvodi i kako je regulisan za one koji često idu u Mađarsku?
02.10.2025.•
4
Postepena primena novog Sistema ulaska/izlaska Evropske unije (Entry/Exit System – EES), koji se odnosi na sve koji nisu državljani članica EU i nemaju regulisan boravak u zemljama Šengen zone počinje 12. oktobra.
Vlada Srbije usvojila izmene zakona o radu vozača u drumskom prevozu i tahografima
02.10.2025.•
0
Vlada Srbije usvojila je predlog izmena Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima, kojim se preciznije definišu pojedine odredbe tog zakona.
Kamioni na Batrovcima čekaju pet sati
02.10.2025.•
0
Prema podacima JP "Putevi Srbije", na naplatnim stanicama na auto-putevima u Srbiji nema zadržavanja vozila, saopšteno je iz AMSS.
Savet za borbu protiv korupcije: Odustati od izmene krivičnog zakonodavstva
02.10.2025.•
1
Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije predložio je da se odustane od predloženih izmena Zakonika o krivičnom postupku i Кrivičnog zakonika jer ne doprinose suzbijanju kriminaliteta i korupcije.
Ministarstvo: Pratimo situaciju u kojoj je državljanin Srbije koji je išao u Gazu
02.10.2025.•
1
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je da pažljivo prati situaciju u kojoj se nalazi državljanin Srbije koji je član posade broda flotile "Sumud".
Tageblat: "Ekspo 2027" u Beogradu - razvojna šansa ili plodno tlo za koprupciju i divljanje cena
02.10.2025.•
2
Vlada Srbije "Ekspo 2027" koji užurbano priprema, hvali kao veliku šansu i razvojni skok, a kritičari strahuju od bujanja korupcije, nepotizma i eksplozije cene projekta.
VIDEO: Uklonjen ćirilični svetleći natpis "Volim Kosovsku Mitrovicu", umesto njega latinični i zeleno srce
02.10.2025.•
6
Umesto ćiriličnog natpisa "Volim Kosovsku Mitrovicu", koji je jutros uklonjen iz severnog dela tog grada, danas je postavljen novi, na kojem piše samo "Mitrovica", uz srce zelene boje, javlja televizija Most.
Kritike EU na račun Vučića: Iskreno ili mlako jer hoće naš litijum i stabilokratiju?
02.10.2025.•
1
Kritički odnos čelnika EU prema vlastima u Srbiji je sve očigledniji, to je nesporno.
Ministarstvo prosvete: Policija pregledala deo škola, dojave o bombama bile lažne
02.10.2025.•
2
Ministarstvo prosvete saopštilo je da su ekipe Ministarstva unutrašnjih poslova pregledale deo škola kojima su poslate dojave o bombama i da je utvrđeno da su sve dojave lažne.
Vučić o tome da li će država pomoći studentu na brodu koji je zarobio Izrael: "To je naša dužnost"
02.10.2025.•
12
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da je obaveza države da pomogne svim svojim građanima, što će učiniti i kada je u pitanju student Ognjen Marković koji je zadržan na jednom od brodova koji su nosili pomoć Gazi.
MUP: Dojave o bombama stigle za više od 800 škola širom Srbije
02.10.2025.•
3
Dojave o bombama stigle su jutros u 807 osnovnih i srednjih škola.
Forum srednjih stručnih škola predložio: Reč "direktor" zameniti izrazom "upravnik"
02.10.2025.•
6
Forum srednjih stručnih škola predložio je danas izmenu svih odredbi Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja u kojima se koristi reč direktor, tako da bude zamenjen s terminom upravnik.
AikBank petu godinu zaredom podržala ugrožene porodice iz SOS Dečijih sela
02.10.2025.•
0
AikBank donirala je 65.000 evra Fondaciji SOS Dečija sela Srbija za program "Jačanje porodice" u Nišu.
Student pretučen kod Pionirskog parka u Beogradu: Završio u Urgentnom
02.10.2025.•
10
Studenti u blokadi su objavili na Instagramu da je njihov kolega sa Računarskog fakulteta u Beogradu prebijen kod Pionirskog parka.
Savet bezbednosti UN raspravljaće 21. oktobra o Kosovu
02.10.2025.•
0
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija raspravljaće 21. oktobra o stanju na Kosovu i Metohiji, objavljeno je na sajtu svetske organizacije.
Evroparlamentarci raspravljali o Srbiji: Od "velike zabrinutosti" do "nema političke krize"
02.10.2025.•
16
Parlamentarci iz zemalja članica Saveta Evrope raspravljali su juče u Strazburu o aktuelnoj političkoj krizi u Srbiji.
VIDEO: Srpski student na jednom od brodova za Gazu koje je Izrael presreo, uputio poruku
02.10.2025.•
5
Studenti Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi objavili su da se u flotili koju je juče presrela izraelska vojska na putu za Gazu, nalazi i brod na kome je njihov kolega Ognjen Marković.
Pomoćnik ministra odbrane: Laž da su vojnici kažnjeni zbog mahanja građanima na paradi
02.10.2025.•
17
Pomoćnik ministra odbrane za politiku odbrane Predrag Bandić odbacio je kao laži tvrdnje da su kažnjeni pripadnici Vojske Srbije koji su mahanjem pozdravili studente i građane tokom nedavne vojne parade u Beogradu.
Komentari 2
"Pa šta?!"
Zovite pravim imenom
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar