Naš dragi kolega i prijatelj, dr Antun Balaž, dopisni član SANU, iznenada je preminuo u petak, 4. jula 2025, u 53. godini života, navodi se na sajtu Instituta za fiziku u Beogradu.
"Strastveno posvećen fizici i razvoju nauke, voljen i poštovan od svih generacija kolega, Balaž je bio stub zajednice fizičara u Srbiji, a njegov neočekivani odlazak predstavlja nenadoknadiv gubitak za Institut za fiziku u Beogradu, institut od nacionalnog značaja za Srbiju. Smrt Antuna Balaža je velika tragedija za srpsku nauku", navodi se u saopštenju, povodom smrti dr Antuna Balaža.
Dr Balaž je bio zamenik direktora Instituta za fiziku. Bio je dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), a u članstvo je izabran u novembru 2024. Pored toga, obavljao je niz funkcija i bio predsednik Matičnog odbora za fiziku.
Kao istraživač, dr Balaž je ostavio neizbrisiv trag u svetskoj i domaćoj nauci. Bio je rukovodilac Centra za izučavanje kompleksnih sistema Instituta za fiziku u Beogradu, kao i Laboratorije za primenu računara u nauci.
Dr Balaž je rođen 1973. godine u Zrenjaninu. Osnovne, magistarske i doktorske studije završio je na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a na Institutu za fiziku u Beogradu zaposlen je od 2000. godine.
Među istraživačkim interesovanjima dr Balaža između ostalog su bili ultrahladni kvantni gasovi i Boze-Ajnštajnova kondenzacija, kao i numeričke simulacije složenih sistema, monte Karlo metod, računarstvo visokih performansi, funkcionalni formalizam u kvantnoj teoriji i druge oblasti.
Vodio je veliki broj nacionalnih i međunarodnih naučnih projekata, objavio je desetine visokocitiranih radova u uglednim međunarodnim časopisima i napisao mnoštvo udžbenika i monografija.
Dr Balaž je bio posvećen međunarodnoj saradnji. Bio je na studijskim boravcima na Slobodnom univerzitetu u Berlinu, Tehničkom univerzitetu Kajzerslautern-Landau, Univerzitetu u Potsdamu, Univerzitetu Duizburg-Esen, Institutu za napredne studije Delmenhorst u Nemačkoj, Univerzitetu u Insbruku u Austriji, a sarađivao je sa velikim brojem istraživačkih institucija, uglavnom iz Evrope i Sjedinjenih Američkih Država.
Bio je član Optičkog društva Srbije, Evropskog društva fizičara, kao i Nemačkog društva fizičara. Bio je član (od 2010) i predsednik (2014−2018) Upravnog odbora Astronomske opservatorije u Beogradu, zatim član Upravnog odbora European Open Science Cloud (EOSC), a u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti bio je od 2023. godine član Radne grupe za reformu doktorskih studija.
Dobitnik je brojnih priznanja, među kojima su dve nagrade "Prof. dr Ljubomir Ćirković", za najbolji diplomski rad (1997) i za najbolji magistarski rad (2004), kao i tri godišnje nagrade Instituta za fiziku u Beogradu – za zanajbolji magistarski rad, Godišnje nagrade za naučni rad (2014) i Godišnje nagrade za finansijski doprinos ostvaren obezbeđivanjem sredstava međunarodnih projekata (2012. i 2013. godine).
Dr Balaž je bio posvećen radu sa mladima svih uzrasta, a decenijama je tesno sarađivao sa Istraživačkom stanicom Petnica, čiji je bio potpredsednik Upravnog odbora.
Kao vrhunski intelektualac, prepun ideja i energije, dr Balaž se neumorno borio za bolji položaj nauke u društvu, jednako kao i za bolje društvo.
Neočekivani odlazak dr Antuna Balaža strašno je potresao sve njegove prijatelje i saradnike, kao i Institut za fiziku u Beogradu. Međutim, njegove ideje, odvažnost i tekovine ostaju sa nama i vodiće nas daljim putem, onako kako je on to činio tokom života, navodi Institut za fiziku u Beogradu.
Detalji o sahrani i komemoraciji biće naknadno objavljeni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Darko
Neko
Zoran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar