60.000 građana Srbije uzelo mađarsko državljanstvo

Više od 100.000 građana Srbije od januara prošle godine podnelo je zahtev za dobijanje mađarskog državljanstva, a čak 60.000 zahteva je odobreno, pa su novi državljani Mađarske već položili i zakletve.

Više od 100.000 građana Srbije od januara prošle godine podnelo je zahtev za dobijanje mađarskog državljanstva, a čak 60.000 zahteva je odobreno, pa su novi državljani Mađarske već položili i zakletve.

Polovina ih je zatražila i mađarski pasoš i to su uglavnom mladi koji žele da se školuju besplatno u Mađarskoj. U Konzulatu Mađarske u Subotici zakletve se polažu gotovo svakodnevno, jer se dnevno primi više desetina zahteva. Slična situacija je i u Beogradu.

"Interesovanje je toliko da su kod nas rezervisani svi termini do novembra, a razgovore sa novim kandidatima zakazujemo za decembar. Kada građani predaju zahtev i prođu intervju, čekaju od tri do šest meseci kako bi im Ministarstvo unutrašnjih poslova Mađarske dalo državljanstvo. Nakon toga polažu i zakletvu", objašnjava Ana Slanjinka, konzul u Mađarskoj ambasadi u Beogradu, i naglašava da se ne plaćaju nikakve takse.

Uslov za dobijanje državljanstva je dokaz da su im preci rođeni na teritoriji tadašnje Austrougarske do 1921. godine, kao i srednji nivo znanja mađarskog jezika. Uslove ispunjavaju i oni kojima su preci rođeni u Bačkoj od 1941. do 1945. godine, kada je prilikom podele Jugoslavije ona pripala tadašnjoj Mađarskoj.

Nije samo posao razlog za traženje mađarskog državljanstva, već i činjenica da je školovanje u mađarskim školama i na fakultetima besplatno. Pored toga, olakšana je kupovina nekretnina ili automobila u Mađarskoj.

"Svakodnevno se javi na desetine Novosađana, najčešće telefonom, ali i dolaze kod nas i raspituju se kako mogu da postanu državljani Mađarske", kaže Melinda Ladišić, šefica novosadske kancelarije CMH (Jedinstvo mađarske manjine), organizacije koja se bavi pružanjem besplatnih pravnih saveta i u vezi sa državljanstvom. Ona upozorava da je neophodno dobro poznavanje mađarskog jezika kako bi kandidat mogao da vodi razgovor.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 22.09.2013 13:27
    ja licno bi u u sadasnjim godinama, /60/ kada bi mi neko rekao
    iz EU odnosno zapadne Evrope, da cu dobiti drzavljanstvo bilo koje zemlje EU
    kao i da cu raditi do kraraja zivota kao hausmajstor
    a da pri tome se odreknem svoje imovine,koja i nije mala, u Vojvodini, i to bi bilo bolje nego da ovde sa bedom od novaca da odapnem
    jer se ne mogu ko svet hraniti niti leceiti, lekovi skupi kao i participacija

    a za lekare silna veza, sta kada te osobe ne budu vise zive, onda totalni mrak
  • milions

    22.09.2013 09:44
    Vaga: 1. Da budem lojalan zemlji SrBiji i umrem nesrecan i siromasan. 2. Da probam sa Madjarskim pasosem, jedan je zivot, treba se boriti maximalno i uspeti u zivotu. Koja strana na vagi je teza?
  • 22.09.2013 00:53
    dvojno državljanstvo je izuzetak, a ne pravilo
    Sve sto sam napisao odnosi se i na kako ti kazes izbjeglice, odnosno na sve te koji imaju po par pasosa!!!

    Mada je neko ovde dobro primetio, ovo sa madjarskim drzavljanstvom je nesto malo drugacije, jer nikakav problem ne bi bio da to drzavljanstvo uzimaju samo Madjari iz Srbije-ima i neke logike (uzimaju drzavljanstvo svoje maticne drzave), ali ovde je slucaj da madjarsko drzavljanstvo uzimaju, odnosno dobijaju gradjani Srbije koji niti su Madjari, niti imaju ikakve veze sa Madjarskom, kao drzavom-e to je veoma problematicno-oni idu i zaklinju se na vernost drugoj drzavi,a pri tom zadrzavaju sve privilegije drzave Srbije, u kojoj vecina od njih nastavlja i da zivi!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija