Nemamo more, ali imamo agenciju za pomorske nesreće
Prvi potpredsednik vlade, Aleksandar Vučić, izjavio je da je jutros zaustavljen pokušaj prebacivanja 145 zaposlenih iz administracije u jednu državnu agenciju, postupkom preuzimanja, i to usred vladine kampanje da zaustavi uvećanje ionako predimenzionirane javne administracije od 550.000 zaposlenih.
Prema Kancelariji poverenika za informacije, Rodoljuba Šabića, postoji čak oko 170 republičkih agencija, zavoda, direkcija i fondova i drugih organizacija, od čega agencija oko 100, dok, na primer, Nemačka ima svega desetak. U kancelariji smatraju da to nije konačan broj, jer su slične institucije osnivale lokalne samouprave širom Srbije, koje se finansiraju iz lokalnog budžeta.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije, Dragoljub Rajić, naveo je da su oni još prošle godine uspeli da nabroje 131 državnu agenciju, ali da ih sigurno ima više.
Nemamo more, ali imamo agenciju za pomorske nesreće
Prema rečima direktora Centra za novu politiku, Vladimira Todorića, u Srbiji postoji oko 170 državnih agencija koje građane godišnje koštaju oko 850 miliona evra. Kao primer prevelikog broja nepotrebnih državnih agencija, Todorić je naveo postojanje Agencije za istraživanje pomorskih nesreća, mada Srbija nema more.
Ministarka energetike i zaštite životne sredine, Zorana Mihajlović, tražila je u junu da se smanji broj državnih agencija.
Prema analitičaru Slobodanu Aćimoviću, Srbija se po broju agencija lošije kotira u odonosu na susedne zemlje, s obzirom da Hrvatska ima 47, Rumunija 20, a Bugarska 19. On je napomenuo da je broj agencija u Srbiji od 131 pretpostavljen, jer ne postoji zvanična centralna evidencija koja je javno dostupna. On je naveo i da nije poznato da li je pre osnivanja bilo koje agencije napravljena analiza troškova i koristi.
Prema Zakonu o javnim agencijama, osnivanje nekog tela je svrsishodno ako se proceni da će ono efikasnije raditi neki javni posao, nego klasični državni organ.
Aćimović smatra da ima mnogo argumenata na osnovu kojih se može zaključiti da nezavisna regulatorna tela u Srbiji nisu donela koristi.
On je naveo primer Agencije za hemikalije, gde registracija biocidnih proizvoda košta od 560.000 do milion dinara po proizvodu, a pre njenog formiranja, procedura je koštala između 30.000 i 50.000 dinara po proizvodu.
Komentari 16
Azerbejdzanac
Ukoliko pak mislis da nema potrebe da sacekamo onda budi ljubazan, ekspeditivan, ako nisi mlad, pa pored toga sto imaju vrline koje ih krase ponudi nam odgovor na ovo gore postavljeno pitanje.
Do tada smatracemo da su zbog tog posla osnovani, postavljeni i da je logicno i normalno da radem mada u okruzenju u kojem se nalaye biva nenormalno ako radis pa ili te kude, ili eto neko i pohvali. E sad cekamo produktivnost i rezultate.
U suprotnom tvoj komentar ce biti kontraproduktivan i navijacki, sto nebi bilo u redu.
ns
RZ
Obe moraju imati minimum po 10 zaposlenih.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar