Od danas veći PDV
Niža, takozvana posebna stopa koja je do kraja 2013. bila osam odsto, primenjuje se na osnovne životne namirnice, lekove i medicinska sredstva, hotelske i ugostiteljske usluge i novine. Jedan od razloga za povećanje niže stope sa osam na 10, odnosno na 20 odsto, nastavak je procesa usaglašavanja sa standardima Evropske unije u oblasti oporezivanja potrošnje.
Sekretar Udruženja za trgovinu PKS Gordana Hašimbegović izjavila je da će povećanje PDV od 1. januara uticati na pad prometa u trgovinskim radnjama, ali ne značajno. U kompletnom prometu u trgovini oko 40 odsto prometa usmereno ka prehrambenim proizvodima. To je, kako navodi, najvažnija stavka u planiranju prometa.
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine Dragovan Milićević ne očekuje da će povećanje PDV značajnije uticati na pad prometa. "Povećanje PDV-a od dva odsto nije relevantno i ima mali uticaj u ukupnoj tražnji", rekao je on. Činjenica je, kako navodi i da tražnja realno pada i očekuje se da će pad lične potrošnje biti nastavljen bar još dve do tri godine, znači do 2017. godine.
U udruženjima potrošača navode da kupce čekaju veće cene od 1. januara i ne očekuju da će trgovci ponuditi povoljnosti i na taj način na sebe preuzeti teret poskupljenja. Predsednica Centra za zaštitu potrošača Vera Vida rekla je da se može očekivati da će trgovci i dalje zadržati marže, koje su visoke.
Od 1. januara posebna stopa PDV-a biće povećana sa osam na 10 odsto, a poreska stopa na promet i uvoz personalnih računara, kao i njihovih komponenti biće 20 odsto. Po nižoj stopi PDV oporezuje se hleb i drugi pekarski proizvodi, mleko i mlečni proizvodi, brašno, šećer, jestivo ulje, sveže i smrznuto voće i povrća, žitarice, lekovi.
Takođe, po stopi od 10 odsto oporezivaće se i đubrivo, sredstvo za zaštitu bilja, seme za reprodukciju, dnevne novine, ogrevno drvo, usluge koje se naplaćuju u hotelima, putem ulaznica za bioskope i pozorišne predstave.
Očekuje se da će povećanje ovih poreskih stopa dati efekat u budžetu na godišnjem nivou od oko 20 milijardi dinara.
Ministar finansija Lazar Krstić je ranije izjavio da će zbog povećanja stope PDV potrošačka korpa od 65.000 dinara biti skuplja za 450 dinara.
Komentari 8
Deks
Bivsi srpski kupac
Npr. 1 kilogram pilecih virsli u Madjarskoj, sa sve PDV-om od 27% kosta oko 180 dinara, dok NAJJEFTINIJE pilece virsle u Srbiji, sa PDV-om od 20%, kostaju 320 dinara kilogram.
O razlici u kvalitetu i ukusu gore spomenutih virsli, necu ni da pricam, virsle koje na nesto lice u Srbiji kostaju minimum 450-500 dinara kilogram.
Otprilike slicna racunica vazi i za ostale prehrambene artikle.
Daklem, i da je u Srbiji PDV na hranu 0%, opet bi bila duplo skuplja nego u Madjarskoj sa sve uracunatim porezom.
E, sad ko se bogati na ovim razlikama u cenama, je pitanje za neki drugi tekst.
SCC
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar