"Kablovski operateri da vrate novac zbog ugašenih kanala"
Udruženje novinara Srbije (UNS) zaprepašćeno je odlukom kablovskih ditributera da prekinu emitovanje mnogih televizijskih programa i zatražilo je od Vlade Srbije da odgovori hoće li reagovati na takvo kršenje Zakona o javnom informisanju, kojim je građanima uskraćeno pravo na informisanje.
U saopštenju UNS navodi da je "zabrinut" zbog viška revnosti kablovskih operatera, koji su proizvoljno tumačeći odluku RRA o prilagođavanju programa Danu žalosti, svojevoljno građanima Srbije uskratili televizijske programe.
Udruženje zahteva od kablovskih distributera da poštuju ugovorene obaveze koje imaju sa građanima Srbije i vrate u sistem kanale koje su isključili.
Od nadležnih antimonopolskih institucija UNS traži hitno reagovanje i odlučivanje o zloupotrebi monopolskog položaja i kartelskog udruživanja kablovskih distributera.
Od kablovskih distributera se zahteva da obračunaju zakinuti novac koji su, kršenjem ugovora sa korisnicima njihovih usluga, protivpravno stekli, da ga vrate građanima ili, ukoliko to korisnici prihvataju, uplate kao humanitarnu pomoć za ugrožene poplavama.
Udruženje novinara Srbije pita Vladu Srbije da li će i na koji način reagovati zbog kršenja Zakona o javnom informisanju kojim je građanima odlukom operatera uskraćeno pravo na informisanje i uvedena cenzura.
Šabić: Da li su morali da budu ukinuti strani kanali?
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić uputio je pismo Republičkoj radiodifuznoj agenciji (RRA) u kome ju je pozvao da zvaničnim saopštenjem otkloni sve dileme koje su zbog isključenja programa kablovskih televizija, a povodom trodnevne žalosti u Srbiji, otvorene u javnosti.
"Preporuka RRA, u okviru njenih zakonskih ovlašćenja, mogla se odnositi i ubeđen sam odnosila se na potrebu organizovanja i emitovanja programa koji bi bio u skladu sa odlukom Vlade o proglašenju trodnevne žalosti u Srbiji odnosno s atmosferom žalosti zbog posledica tragičnih događaja, a ni u kom slučaju ne na ukidanje kompletnih programa", navodi se u saopštenju Poverenika.
"Neki operatori su svojim korisnicima kao objašnjenje ponudili tvrdnju da su u skladu sa instrukcijama dobijenim od RRA, obustavili emitovanje kablovskih programa", navodi se u saopštenju Poverenika. Poverenik ističe da za veliki broj korisnika ovakvo objašnjenje iz mnogo razloga nije prihvatljivo.
"Ne mogu da prepoznaju valjan pravni osnov za ovakav postupak, a što je još važnije ni faktičke razloge koji bi govorili njemu u prilog, budući da sasvim očigledno u velikom delu (dokumentarni, edukativni, istorijski, informativni...) kablovski programi ni na kakav način nisu u suprotnosti s onim što preporuka RRA sugeriše", navodi se u saopštenju.
Kako navodi poverenik, mnogi su u ovakvom postupku operatora videli i neopravdano uskraćivanje informacija i kršenje ugovornih odnosa, odnosno uskraćivanje usluga koje su ugovorene i za koje plaćaju. "Po mojim saznanjima, potvrđenim i u neposrednom razgovoru sa nekim od članova Saveta RRA, 'objašnjenje' koje pomenuti operatori nude ne odgovara istini", navodi se u saopštenju.
Komentari 74
Toma
Po tom principu ja imam pravo da platim račun umanjen 48/(31x24h) puta, bez da oni imaju pravo da se bune.
Znači ja bez izuzetka moram platiti u dinar, a oni ne moraju pružiti uslugu do kraja. Srbistan 2014
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar