
Litijum iz Srbije, grafit iz Ukrajine: Spisak rudnog bogatstva u prioritetima Evropske komisije
Evropska komisija odabrala je 13 projekata koji se sprovode van Evropske unije i proglasila ih projektima od strateškog značaja, a među njima je i litijum iz Srbije.

Foto: Pixabay (ilustracija)
U Srbiji je najviše pažnje izazvalo to što se na ovoj listi nalazi i projekat "Jadar", koji u Srbiji planira da sprovede kompanija Rio Tinto. Takođe, tu su i projekti u Ukrajini, Kanadi, Kazahstanu…
Strateški projekti koje je odabrala Evropska komisija će, kako se navodi, "diverzifikovati izvore snabdevanja EU i povećati ekonomsku sigurnost".
Prethodno je, u martu ove godine, EK odabrala 47 strateških projekata u Evropskoj uniji.
Među 13 strateških projekata van zemalja EU, sedam se nalazi u Kanadi, Grenlandu, Kazahstanu, Norveškoj, Srbiji, Ukrajini i Zambiji, sa kojima EU ima strateško partnerstvo u oblasti vrednosnih lanaca sirovina. Dva projekta se nalaze u prekomorskoj zemlji ili teritoriji – Grenlandu i Novoj Kaledoniji, a preostali se nalaze u Brazilu, Madagaskaru, Malaviju, Južnoj Africi i Ujedinjenom Kraljevstvu, piše Nova ekonomija.
Ukrajina - grafit
Prvi na listi strateških projekata je Balahivka nalazište grafita u Ukrajini. U pitanju je tekući projekat kojim rukovodi firma "Pobužžia develompent" iz Kijeva. Cilj projekta je da doprinese snabdevanju grafitom za baterije.
Inače, Ukrajina poseduje jedno od najvećih svetskih nalazišta grafita. Kako se navodi na zvaničnom sajtu, ukupne rezerve u ovom nalazištu iznose oko 185 miliona tona rude. Ipak, ovaj projekat naišao je na neodobravanje dela javnosti. Naime, lokalna zajednica bila je nezadovoljna činjenicom da nisu bili konsultovani pre početka projekta, kao i potencijalnim ekološkim rizicima.
Nova Kaledonija - nikl
Naredni projekat je KaledoNi, projekat prerade nikla u Novoj Kaledoniji, francuskoj prekomorskoj teritoriji u Južnom Pacifiku. Projektom upravlja rudarska kompanija "Sosijete l’ Nikel". Cilj ovog projekta je takođe snabdevanje za baterije.
Nikl igra ključnu ulogu u ekonomiji Nove Kaledonije, koja poseduje između 20 i 30 odsto svetskih rezervi ovog metala. Međutim, njegova eksploatacija ima značajan uticaj na životnu sredinu. Rudarske aktivnosti dovode do erozije tla, zagađenja voda i slično.
Norveška i Grenland - grafit
Naredni projekat ponovo se odnosi na grafit. U pitanju je projekat "Norgraf a/s” i “Grenland Grafit a/s". To je tekući projekat koji se realizuje u Norveškoj i na Grenlandu, a koji se bazira na preradi grafita. Projektom rukovodi londonska kompanija "Grin rok".
Kao i svi dosad, i ovaj projekat za cilj ima doprinos snabdevanju za baterije.
Inače, na Grenlandu se rudari još od 18. veka. Pored grafita, rudare se i zlato, srebro, olovo, mermer, bakar i cink.
Kanada - nikl
Na četvrom mestu je još jedan projekat rudarenja nikla. U pitanju je tekući projekat Dumont, koji se realizuje u Kanadi. Njime upravlja kanadska kompanija "Magneto Investments Limited Partneršip", a cilj je da doprinese snabdevanju niklom za baterije i kobaltom.
Kanda je, inače, jedna od najbogatijih država sveta, što se tiče kritičnih minerala. Kanada poseduje 34 kritična minerala, a pored nikla, tu su i kobalt, grafit, litijum…
Prema zvaničnim podacima, Kanada je u 2023. godini izvezla mineralne resurse u vrednosti od 29,8 milijardi dolara, i to samo u SAD.
Srbija - litijum
Projekat Jadar sledeći je na listi strateških projekata. Projekat iskopavanja litijuma u dolini reke Jadar kod Loznice realizovaće, ukoliko vlast to odobri, Rio Tinto preko ćerke firme Rio Sava.
Plan ovog rudarskog giganta da u blizini Loznice otvori rudnik litijuma i bora naišao je na veliko protivljenje šire javnosti. Potencijalni rudnik pokrenuo je u 2021. i 2022. godini dotad najveće ekološke proteste, koji su rezultirali odlukom tadašnje Vlade da ukine Uredbu o prostornom planu područja posebne namene za preradu minerala jadarit i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom "Rio Tinto". Ipak, Ustavni sud je, u julu 2024, tu odluku Vlade ocenio kao neustavnu, te je projekat Jadar ponovo “vraćen u život”. Međutim, vlast tek treba da odobri sprovođenje ovog projekta.
Stručna javnost takođe je u više navrata isticala pogubne efekte koje bi rudarenje litijuma moglo da ima na vazduh, vodu i zemljište u okolini Loznice.
Zambija - kobalt
Naredni projekat je Kobaloni enerdži Zambija, koji je fokusiran na preradu kobalta u ovoj afričkoj državi. Istoimena kompanija koja upravlja projektom osnovana je nedavno – 2021. godine. Planirano je da se godišnje proizvodi 6.000 tona kobalt sulfata, što je dovoljno za baterije oko milion električnih vozila.
Ovo je još jedan projekat koji je izazvao podeljena mišljenja lokalnog stanovništva. Naime, građani su izrazili zabrinutost zbog ograničenih informacija, ali i potencijalnog zagađenja životne sredine.
Madagaskar - grafit
Sledeći je još jedan projekat rudarenja grafita. U pitanju je projekat rudnika grafita Maniri sa Madagaskara, koji vodi Evion grupa iz Australije.
Madagaskar je inače jedan od vodećih svetskih proizvođača grafita. Tako je u 2022. godini proizvodnja grafita dostigla 110.000 tona.
Norveška - bakar
Potom, sledi projekat Nusir. U pitanu je projekat rudarenja bakra u Norveškoj. Projektom rukovodi Nusir ASA, ćerka firma kompanije Blu mun metals iz Kanade.
Ovaj projekat jeadn je od najkontroverznijih u Skandinaviji. Pre svega, odlaganje rudarskog otpada u Repardfjord, zaštićeni fjord poznat po populaciji atlantskog lososa, moglo bi da uništi morski ekosistem i ima negativan uticaj na lokalno ribarstvo.
Pored toga, rudnik se nalazi na zemljištu koje tradicionalno koristi autohtoni narod Sami za ispašu irvasa. Sami parlament i lokalni stočari izrazili su zabrinutost da će rudarske aktivnosti uništiti staništa irvasa i narušiti njihov tradicionalni način života. Upravo zbog toga se kompanija Aurubis, jedan od najvećih evropskih prerađivača bakra, povukla iz preliminarnog sporazuma sa firmom Nusir ASA 2021. godine, navodeći kao razloge zabrinutost zbog uticaja na prava autohtonih naroda i životnu sredinu.
Brazil - nikl i kobalt
Naredni projekat od strateškog značaja za EU realizuje se u Brazilu. Reč je o projektu ponovnog pokretanja prerade nikla i kobalta Sao Migel Paulista.
Kako se navodi na sajtu kompanije koja realizuje projekat, Jervois Brazil Metalurgija, planirana je godišnja proizvodnja od 10.000 tona nikla i 2.000 tona kobalta u prvoj fazi, uz mogućnost proširenja na prethodni kapacitet od 25.000 tona nikla godišnje.
Kazahstan - grafit
Naredni je projekat Saritogan u Kazahstanu, koji se ponovo odnosi na grafit.
Projekat kontroliše firma Saritogan grafit limited, inače registrovana u Australiji.
U januaru 2025. godine, Ministarstvo industrije i građevinarstva Kazahstana dodelilo je ovoj kompaniji dozvolu na 25 godina, sa mogućnošću produženja za dodatnih 20 godina. Dozvola obuhvata površinu od 8,88 kvadratnih kilometara.
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) investirala je u avgustu 2024. godine 3,3 miliona dolara u projekat, preuzimajući 17,36 odsto udela u kompanij.
Malavi - retki minerali
Potom, na listi strateških projekata našao se i projekat "Songve Hil retki minerali", baziran na eksploataciji retkih minerala poput neodimijuma, terbijuma, praseodimijuma i disprosijuma u Malaviju. Projekat je u vlasništvu kanadske istraživačko-razvojne kompanije Mkango Resources, preko njene podružnice Lancaster Exploration. Tri faze istražnog bušenja sprovedene su na lokalitetu 2011, 2012. i 2018. godine.
U januaru 2023. Agencija za zaštitu životne sredine Malavija odobrila je Procenu uticaja na životnu sredinu, društvo i zdravlje za projekat. Ovo odobrenje bilo je ključni uslov da bi Mkango dobio dozvolu za rudarenje. Očekivano je da, počevši od ove godine, kompanija proizvodi prečišćeni mešani koncetrat retkih zemnih karbonata – i tako u narednih 18 godina. Inače, ti minerali koristiće se za proizvodnju magneta u automobilskoj industriji.
Velika Britanija - volfram
Pretposlednji projekat na listi strateških je Volfram Vest, projekat rudarenja volframa u Velikoj Britaniji. Ovaj metal inače se koristi u najrazličitijim industrijama, prvenstveno zbog velike tvrdoće i najviše tačke topljenja od svih metala – čak 3.422 stepena Celzijusa.
Projekat se zapravo odnosi na ponovno pokretanje rudnika Hemerdon u Devonu, koji sadrži jednu od najvećih svetskih rezervi volframa. Do toga je došlo nakon što je britanska vlada 2022. objavila Strategiju za kritične minerale, a ovaj projekat za cilj ima smanjenje zavisnosti od uvoza, posebno iz Kine.
Ovaj projekat se, ipak, suočio sa brojnim kontroverzama. Pre svega, kompanija je planirala da poveća broj dnevnih vožnji teških kamiona sa 50 na 300 zbog transporta, ali je ovaj plan naišao na protivljenje lokalnog stanovništva i zvaničnika. Kompanija je potom smanjila predlog na 200 vožnji dnevno i ograničila radno vreme kamiona. Naravno, stanovništvo je zabrinuto da bi otvaranje rudnika moglo da ima negativne posledice po njihovo zdravlje.
Južnoafrička Republika - retki elementi za magnete i mangan
Zandkopsdrift je tekući projekat eksploatacije u Južnoafričkoj Republici. Projekat ima za cilj da doprinese snabdevanju retkim zemnim elementima za magnete i manganom, koji se koristi za proizvodnju baterija. Projekat sprovodi kompanija Frontijer retki minerali, registrovana u Luksemburgu.
Inače, južnokorejska državna kompanija Korea Resources Corporation invesitrao je 23,8 miliona dolara i tako stekla 10 odsto udela u projektu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Žandarmerija razbila blokadu auto-puta Miloš Veliki, više ljudi privedeno
25.07.2025.•
2
Pripadnici Žandarmerije razbili su građansku blokadu auto-puta Miloš Veliki kod naplatne rampe Lajkovac i privela više ljudi.
Politikolog Stojanović: Da Vučić može da pobedi na izborima, odavno bi bili raspisani
25.07.2025.•
5
"Da Vučić može da pobedi na izborima, oni bi odavno bili održani", rekao je politikolog Boban Stojanović.
VIDEO: U Beogradu protest zborova građana na Terazijama, blokada saobraćaja kod Cvetkove pijace
25.07.2025.•
1
Zborovi opština Zemun i Stari grad organizovali su večeras protest kod Terazijske česme, a grupa ljudi je blokirala saobraćaj kod Cvetkove pijace.
Đilas: Macut je irelevantna politička figura
25.07.2025.•
2
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas povodom govora premijera Đura Macuta koji je predstavljao rezultate 100 dana rade vlada "da Macut ni o čemu ne odlučuje".
Određen pritvor navijačima Novog Pazara zbog napada na državljanina Poljske
25.07.2025.•
0
Viši sud u Novom Pazaru odredio je pritvor do 30 dana trojici muškaraca osumnjičenih za napad na državljanina Poljske koji se dogodio u centru grada.
Grbović: Opozicija, civlino društvo, studenti i građani zajedno da definišu uslove za fer izbore
25.07.2025.•
2
Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović ocenio je da opozicija, civilno društvo, studenti i pobunjeni građani moraju zajedno da definišu uslove i crvene linije bez kojih ne može biti fer izbora.
Vlada Srbije obeležila 100 dana: Pohvala policiji i bez sankcija Rusiji
25.07.2025.•
4
Ispunjavanje svih zahteva univerziteta koji su bili realni i ostvarivi, pružanje ruke pomirenja, visok stepen profesionalnosti i zakonitosti delovanja policije, uvođenje nacionalnih udžbenika, neuvođenje sankcija Rusiji.
Macut: Vlast ispunila predstavnicima univerziteta sve zahteve koji su bili realni i ostvarivi
25.07.2025.•
4
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da je vlast predstavnicima univerziteta ispunila sve zahteve koji su bili realni i ostvarivi i "pružila ruku pomirenja".
VIDEO: Vlada Srbije u Knjaževcu obeležava 100 dana rada, deo građana protestuje
25.07.2025.•
6
Nekoliko desetina građana okupilo se ispred doma kulture u Knjaževcu, gde izražavaju nezadovoljstvo dok vlada Srbije u toj ustanovi predstavlja rezultate prvih 100 dana rada.
MUP izdao preporuke o bezbednosti tokom visokih temperatura: Evo na šta treba obratiti pažnju
25.07.2025.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je preporuke koje se odnose na bezbednost tokom visokih temperatura.
Srbija tražila ćutanje o detaljima ispitivanja izraelskog spin-doktora: "Strogo poverljivo"
25.07.2025.•
9
Delovi trodnevnog ispitivanja Srulika Ajnhorna u Beogradu označeni su kao "strogo poverljivo", a od stranaka u postupku zatraženo je da ne iznose sadržaj iskaza u javnost.
U Mionici uhapšen muškarac: Mučio životinje, ubio šest štenaca i snimke kačio na internet
25.07.2025.•
1
Policija u Mionici uhapsila je N.S. (74) zbog sumnje da je zlostavljao, mučio i ubijao životinje na svirep način, a potom snimke objavljivao preko skrivenog naloga na društvenim mrežama.
Vučić i Dodik dogovorili zajedničku organizaciju obeležavanja 30 godina od operacije Oluja
25.07.2025.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom sa kojim će učestvovati u organizaciji obeležavanja 30 godina od operacije Oluja.
Međunarodni institut za štampu: Vučićev napad na Matića šokantan, ukazuje na pogoršanje medijskih sloboda
25.07.2025.•
2
Međunarodni institut za štampu saopštio je da je šokantan nedavni verbalni napad predsednika Srbije Aleksandra Vučića na predsednika Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Verana Matića.
Savez samostalnih sindikata Srbije: Tražićemo da minimalna zarada za 2026. bude oko 600 evra
25.07.2025.•
4
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović izjavio je da će na pregovorima o minimalnoj zaradi za 2026. godinu taj sindikat predložiti da ona iznosi oko 600 evra.
Valjevski zbor traži izvinjenje od SNS
25.07.2025.•
4
Inicijativa "Valjevski zbor" saopštila je da su incident ispred prostorija SNS izazvali članovi te stranke "gađajući mirno okupljene građane jajima, flašama i drugim predmetima".
Podignuta optužnica protiv Novice Antića, Ivana Matovića i još četvorice: Zbog navodne nasilne promene vlasti
25.07.2025.•
4
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv šestorice okrivljenih zbog postojanja opravdane sumnje da su od 21. do 25. juna 2025. godine pripremali "nasilnu promenu vlasti u Republici Srbiji".
Spaljivao biljne ostatke, izazvao požar, pa se i sam povredio u pokušaju da ga ugasi
25.07.2025.•
0
Policija u Čačku podnela je prekršajnu prijavu protiv muškarca I.Đ. (72) zbog sumnje da je izazvao požar na otvorenom prostoru spaljivanjem biljnih ostataka.
Na Horgošu sprečeno prenošenje pištolja i 180 metaka preko granice
25.07.2025.•
0
Carinici su sprečili pokušaj prenošenja preko granice pištolja sa municijom.
Ubio čoveka nakon rasprave u saobraćaju, iz kola ga ubo u grudi
25.07.2025.•
12
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu podiglo je optužnicu protiv B.T. (37), osumnjičenog da je 24. februara, posle kraće rasprave u saobraćaju, ubio U.P.
Dekanka Natalija Jovanović: Ozbiljno razmišljam da zatražim politički azil u drugoj državi
25.07.2025.•
57
Dekanka Filozofskog fakultetu u Nišu Natalija Jovanović izjavila je da se zbog straha za bezbednost nalazi van Srbije i da ozbiljno razmišlja o tome da zatraži politički azil u drugoj državi.
Komentari 10
Studenti
XzX
Penzionerka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar