
Kako da znate da li privlačite komarce: Miris kokosa može da pomogne u odbrani
Komarci su insekti koji, osim što su dosadni, mogu biti prenosnici raznih bolesnih, a utvrđeno je i šta može da pomogne u odbrani od ovih napasti.

Foto: Pixabay
Komarci "obožavaju" Kim Zarins. Njihova sklonost prema Zarins, profesorki engleskog jezika na Državnom univerzitetu u Sakramentu, toliko je jaka da njen 20-godišnji sin voli da je povede sa sobom napolje jer ona služi kao "mamac", i "zna da će biti bezbedan", kaže Zarins.
Ali sada, osobe poput Zarins koje privlače komarce pomažu naučnicima da otkriju šta njih to tačno privlači, piše National geographic, prenosi Euronews.
Komarci nisu samo dosadni, već mogu prenositi raznorazne bolesti kao što su Zika, denga groznica, malarija i Zapadni Nil, i odgovorni su za više od milion smrtnih slučajeva svake godine. Iako su istorijski bili češći u tropskim krajevima, komarci koji prenose ove bolesti proširili su svoj domet kako se planeta zagreva.
Komarci koriste različite signale da bi pronašli svoje mete. Miris razlikuje ljude od životinja, a neki komarci su se prilagodili da traže baš naš jedinstveni mirisni profil. Sa udaljenosti i do 60 metara, prate ugljen-dioksid koji izdišemo sa svakim dahom. Kako se približavaju na nekoliko metara, osete mirise sa naših stopala, pazuha i kože. Sa oko 15 metara počinju da nas vide kao tamne siluete na svetlu. Na kraju, toplotni izvori ih vode do najboljih mesta za sletanje, dok receptori za ukus na njihovim nogama pomažu da odluče gde će da nas ugrizu.
Šta komarci vole da mirišu
"Izuzetno je impresivno koliko su komarci dobri u otkrivanju nas", kaže Dijego Giraldo, naučnik sa Džons Hopkins univerziteta i koautor studije iz 2023. godine koja karakteriše ljudske mirisne profile koji privlače Anopheles gambiae, afričkog komarca koji prenosi malariju.
Istraživanje je prvi put pokazalo da komarci mogu da razlikuju više osoba u velikom, prostranom prostoru veličine klizališta. Prethodne studije koristile su mnogo manje komore i stavljale su jednu osobu naspram druge.
Istraživači su identifikovali i hemikalije u mirisnom profilu svakog ispitanika koristeći instrument koji može da razdvoji gasove koji čine uzorak na njegove sastavne delove.
Komarce posebno privlače karboksilne kiseline, grupa masnih kiselina koje se nalaze u ljudskom znoju i čiji miris se ponekad poredi sa užeglim puterom ili sirom, što potvrđuje ranija istraživanja kod druge vrste komaraca. Ove kiseline se stvaraju u našem sebumu, masnom sloju koji štiti kožu, ali nastaju i kada korisne mikroorganizme na koži razgrađuju naše telesne izlučevine.
Takođe, insekte privlači i acetoin, koji proizvode mikrobi na koži. "Izgleda da mikrobiom kože igra veliku ulogu u tome kako mirišemo i koliko smo privlačni komarcima", kaže Stefani Rankin-Tarner sa Univerziteta u Pitsburgu.
Iako faktori poput trudnoće, zdravstvenog stanja ili ishrane mogu uticati na naš miris, neke njegove karakteristike ostaju izuzetno stabilne i traju mesecima pa čak i godinama. Ovo objašnjava zašto određene osobe, poput profesorke Zarins, privlače komarce češće.
Najbolji načini za odbijanje komaraca
Istraživanje u cilju pronalaska potpuno pouzdanih sredstava za odbijanje komaraca je još u ranoj fazi, ali naučnici već imaju neke preliminarne ideje zasnovane na trenutnim saznanjima. Probajte proizvode sa mirisom kokosa, jer je upravo taj miris povezan sa sapunom koji je najdoslednije odbijao komarce. Naučnici predlažu i eksperimentisanje sa različitim mirisima.
Međutim, najbolja odbrana koju trenutno imamo protiv komaraca i dalje su tradicionalna sredstva za odbijanje, poput DEET-a (N,N-Dietil-meta-toluamid), koje stručnjaci preporučuju ako planirate da boravite u područjima gde su bolesti koje prenose komarci endemske. Prirodni repelenti, poput ulja limunskog eukaliptusa, takođe mogu delovati, ali su znatno manje efikasni i moraju se češće nanositi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Šta sve treba da znate pre nego što počnete da pijete kolagen?
22.07.2025.•
0
Kolagen je vrsta proteina, najzastupljeniji strukturni protein u telima životinja, uključujući i čoveka.
Doručak i zdravlje: Kako najvažniji obrok u toku dana utiče na nas?
22.07.2025.•
1
Svi znamo savet da je dobar doručak najvažniji obrok u danu. Ali da li to znači da nas ovaj obrok može učiniti zdravijima i mršavijima – ili je u pitanju nešto drugo?
Šta treba da znate pre odlaska na snimanje magnetnom rezonancom: Obratiti pažnju na tetovaže, nakit, proteze
21.07.2025.•
2
Tokom vikenda muškarac (61) u Njujorku tragično je preminuo nakon što ga je, usled jake magnetne sile, uvukao aparat magnetne rezonance u bolnici na Long Ajlendu.
Nova studija pokazuje: Evo zašto su neki ljudi "magneti" za komarce
21.07.2025.•
2
Ako imate osećaj da vas komarci uvek biraju, niste sami. Nova studija sa Univerziteta Rokfeler sugeriše da razlog može biti u hemijskom sastavu vaše kože.
Kako telo reaguje nakon što prestanemo da pijemo alkohol?
20.07.2025.•
13
Alkohol ima mnogo negativnih efekata na naše zdravlje, od kojih bi vas neki mogli iznenaditi. To uključuje kratkoročne efekte poput buđenja sa glavoboljom ili anksioznošću, do dugoročnih efekata, uključujući rak.
Prvi slučaj groznice Zapadnog Nila ove godine: U južnom Banatu
19.07.2025.•
0
Registrovan je prvi slučaj obolevanja od groznice Zapadnog Nila u ovoj sezoni u Srbiji, saopštio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
SZO: Evropa zaostaje u vakcinaciji dece
19.07.2025.•
3
Stopa vakcinacije dece u Evropi i Srednjoj Aziji je i tokom prošle godine ostala ispod nivoa iz perioda pre pandemije, pokazuju procene pokrivenosti objavljene u utorak.
Evropskim morima šire se opasne bakterije: Razlog su visoke temperature, lekari savetuju oprez
18.07.2025.•
0
U jeku letnje sezone i gužvi na evropskim plažama, zdravstveni stručnjaci su izdali važno upozorenje.
Jod je neophodan za decu i trudnice
18.07.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je "nedostatak joda u hrani u celom svetu najvažniji pojedinačni uzrok oštećenja mozga koji se može sprečiti".
Užina pre spavanja za bolji krvni pritisak: Evo šta savetuju stručnjaci
16.07.2025.•
2
Ako želite da podržite I očuvate zdravlje svog srca, posebno ako imate problema sa visokim krvnim pritiskom, odabir prave užine pred spavanje može imati pozitivan efekat.
Hronične upale – tihi neprijatelj organizma
16.07.2025.•
0
Hronične upale su zapaljenski procesi niskog intenziteta koji mogu tinjati u telu mesecima ili
godinama, često bez izraženih simptoma.
Naučnici kažu: Kad god počnete da se bavite fizičkom aktivnošću - znatno će uticati na dužinu života
15.07.2025.•
0
Redovna fizička aktivnost u odraslom dobu može smanjiti rizik od prerane smrti i do 40 odsto, pokazalo je opsežno istraživanje.
Koji su benefiti konzumiranja lubenice: Imuni sistem, hidratacija, snižava holesterol
14.07.2025.•
4
Lubenica nije samo neizostavan deo letnjih dana, već i izuzetno zdrava namirnica koja pruža brojne zdravstvene koristi.
Brzo hodanje korisno i nakon samo 10 minuta dnevno
14.07.2025.•
0
Hodanje je postalo jedan od najpopularnijih oblika fizičke aktivnosti jer je lako dostupno i blagotvorno za telo i um.
Tiha bolest, teška briga: Kako izgleda život sa demencijom?
13.07.2025.•
5
Starenje gotovo neizbežno prati demencija. Procenjuje se da je u Srbiji dementna svaka deseta osoba starija od 65 godina.
Redak slučaj: Muškarac u SAD umro od plućne kuge
13.07.2025.•
1
Stanovnik severne Arizone preminuo je od plućne kuge, saopštili su u petak američki zdravstveni zvaničnici, objavili su juče američki mediji.
Povećali se prosečna starost građana i očekivano trajanje života u Srbiji
13.07.2025.•
5
Procenjen broj stanovnika u Srbiji 1. januara ove godine iznosio je 6.567.783, a očekivano trajanje života kao i prosečna starost stanovništa se povećavaju, objavio je Republički zavod za statistiku.
Doktor apeluje na roditelje: Ne dozvoljavajte maloletnoj deci da voze dvotočkaše, naročito trotinete
13.07.2025.•
7
Rukovodilac Klinike za dečju hirurgiju, ortopediju i traumatologiju KC Niš Živojin Spasić izjavio je da je stanje dečaka kojem je amputirana noga usled saobraćajne nezgode u Vranju sada malo bolje.
Kako se zaštiti od mikroplastike: Na koji način je dospela u naša tela?
12.07.2025.•
2
Mikroplastika je svuda oko nas, ali da li smo spremni na spoznaju da je ljudsko telo odavno postalo njen dom?
Kako bezbedno ulepšati osmeh: Nije svako izbeljivanje zuba bez posledica
12.07.2025.•
0
Svi žele da imaju blistav "holivudski osmeh" i mnogi posežu za brzim i lakim rešenjima koje vide na društvenim mrežama od kojih neka nisu bez posledica.
UN: Bez novca iz SAD ugrožena borba protiv side
12.07.2025.•
0
Zvaničnici Ujedinjenih nacija su upozorili da je naglo uskraćivanje američkog finansiranja poslednjih šest meseci izazvalo "sistemski šok" u borbi protiv side.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar