Teško do provere Stefanovićevog doktorata
Na sutrašnjoj sednici Rektorskog saveta Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) najverovatnije neće biti doneta odluka o formiranju komisije za preispitivanje spornog doktorata ministra policije Nebojše Stefanovića, saznaje Danas.
O tome bi mogla jedino da glasa Skupština KONUS-a, u kojoj su 103 člana sa osam državnih i 10 privatnih univerziteta. Međutim, zasad se ne čini kao realan scenario da Rektorski savet zatraži izjašnjavanje Skupštine, niti da to telo donese zaključak o formiranju komisije, jer po zakonu KONUS za to nije nadležan. Na to je ukazao predsednik KONUS-a i rektor Beogradskog univerziteta Vladimir Bumbaširević na sednici Senata BU, sa koga je potekao predlog o preispitivanju navoda da je Stefanovićev doktorat plagijat.
Rektorski savet KONUS-a, koji čine rektori svih državnih i privatnih univerziteta, članova konferencije, na sutrašnjoj sednici trebalo bi samo da razmatra inicijativu Senata BU. Slobodan Arsenijević, rektor Univerziteta u Kragujevcu, kaže da Rektorski savet nije po Zakonu o visokom obrazovanju nadležan da odgovori na ovu inicijativu, niti može ad hok da formira komisiju za ispitivanje bilo čijeg doktorata.
- Još 2007. i 2008. godine Komisija za akreditaciju, čiji sam bio predsednik, upozoravala je na besprizorne pritiske kojima je bila izložena. Akademska zajednica bila je nema, a Nacionalni savet za visoko obrazovanje i Ministarstvo prosvete nisu reagovali. Posle dugih sedam godina, kad je to postalo politički oportuno, reaguju upravo oni bez čije prećutne saglasnosti ne bi ni bilo anomalija u sistemu visokog obrazovanja - poručuje Arsenijević.
Nisu ovlašćeni
Rektor Univerziteta u Novom Sadu i potpredsednik KONUS-a Miroslav Vesković takođe ukazuje na zakonska ograničenja. - Videćemo kako će inicijativa Senata BU biti prezentovana na sednici, ali Rektorski savet i KONUS u celini proceduralno nisu ovlašćeni da se bave ovom temom. Ako se takvo pitanje otvori, onda su na stolu sve doktorske disertacije. To bi značilo da KONUS može naknadno da analizira svaki doktorat, što nije realno. Mislim da je u konkretnom slučaju najveća odgovornost na fakultetu i univerzitetu koji je izdao doktorsku diplomu - kaže Vesković.
S njim se slaže rektor Univerziteta Metropolitan Dragan Domazet, inače jedan od retkih sa privatnih visokoškolskih ustanova koji je juče želeo da govori o predstojećoj sednici KONUS-a. Upitan kakav će zauzeti stav, Domazet je odgovorio da najpre želi da čuje mišljenje pravne službe.
- Jedno je dobra volja da se zloupotrebe spreče, a s druge strane postoji autonomija univerziteta koju poštuje zakon. Bez obzira šta lično mislio o nekom doktoratu i koliko god bio kritičan, ako nemamo po zakonu pravo da formiramo komisiju za preispitivanje nečijeg doktorata, nemamo pravo ni da pokrenemo postupak. Dakle, ako nema pravnog osnova, onda ćemo mi napraviti prekršaj - ističe Domazet. On smatra da su poslednjih godina doktorati devalvirani, napominjući da je kao rektor Metropolitan univerziteta zatražio od svojih kolega pooštravanje kontrole, kako se ne bi desilo da neko olako doktorira bez kriterijuma.
Komentari 16
Sanja
Zar zaista nikoga ne zanima kako vrsi svoju funkciju.
Da li je doktorat garancija za sposobnog i moralnog politicara?
Zar smo dosada imali mali broj doktora –neuspesnih ministara i politicara.
Diplome nisu same sebi cilj,predstavljaju predispoyiciju ali i ne garanciju.
Zaprepašćena
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar