U Vojvodini oko 53 odsto stanovništva autohtono, najviše u Severnobačkom okrugu
Od ukupno 1.740.230 stanovnika Vojvodine, prema poslednjem popisu njih 923.177, odnosno blizu 53 odsto pripada autohtonom stanovništvu, odnosno licima koja od rođenja neprekidno žive u istom naselju.
.jpg)
Foto: 021.rs
Doseljenih je 817.053.
Istovremeno, ovaj procenat za Severnobački okrug iznosi 56 procenata, dok je za celu Srbiju to približno 53,5 odsto, naveo je portal Magločistač.
Sa područja Srbije u Vojvodinu je migriralo 534.226 lica, dok je iz inostranstva došlo njih 282.827, a od tog broja je iz bivših država SFRJ ukupno 225.192 lica, dok ostatak čine ljudi doseljeni iz drugih zemalja i oni čije je poreklo nepoznato.
U Severnobačkom okrugu od ukupno 161.422 popisana stanovnika, 71.118, odnosno oko 44 odsto njih, pripada kategoriji doseljenih lica, a od tog broja je 51.131 ovde došao sa područja Srbije. Iz ove kategorije ih je najviše, odnosno 24.443 iz druge oblasti, a potom 21.565 lica iz drugog naselja iste oblasti.
Iz inostranstva je u Severnobački okrug migriralo ukupno 19.987 lica, a od tog broja je najviše, njih 6.632, iz zemalja koje ne pripadaju zemljama nekadašnje SFRJ, iz Bosne i Hercegovine ih je došlo 5.888, a iz Hrvatske 5.587 lica.
Najveći broj doseljenih u Severnobački okrug beleži se 1980. godine i ranije kada je u ovu oblast došlo 19.112 lica, od kojih je najviše doseljeno iz drugih mesta Srbije - 14.500, zatim 2011. i kasnije kada je ovde migriralo 17.684 lica, od kojih je 13.199 stanovnika iz drugih gradova Srbije.
Prema podacima poslednjeg popisa, broj doseljenih stanovnika po gradovima i opštinama Severnobačkog okruga varira od 38 procenata u Malom Iđošu, preko 44 u Subotici, do najviše 47 odsto u opštini Bačka Topola.
U Subotici je od ukupno 123.952 popisana stanovnika, doseljenih 54.969 lica, što je oko 44 procenta. Od tog broja, njih 39.475 je na područje ovog grada došlo sa teritorije naše države, a najbrojnija su lica doseljena iz neke druge oblasti, kojih je - 19.875, dok ih je 16.680 migriralo iz nekog drugog naselja iste opštine.
Iz inostranstva su u Suboticu došla 15.494 lica, najviše iz država koje ne pripadaju nekadašnjoj SFRJ - 5.198, zatim iz Bosne i Hercegovine njih 4.714, dok ih je iz Hrvatske 4.248.
Prema popisu 2022. godine, Bačka Topola broji 26.228 stanovnika, a od tog broja je oko 47 odsto, tačnije 12.375 doseljenih. Njih 9.111 je doseljeno na tu teritoriju gde je popisano sa područja Srbije, a najviše njih, 4.243, iz drugog naselja iste opštine. Zatim slede lica doseljena iz neke druge oblasti, kojih je 3.248.
Broj lica doseljenih iz drugih država u Bačku Topolu je 3.264, od kojih su najbrojniji oni koji su došli iz Hrvatske i kojih je 1.085, a odmah za njima po brojnosti slede lica koja su doseljena iz država koja ne pripadaju teritoriji bivše SFRJ, kojih je 1.034, a 874 ih je iz Bosne i Hercegovine.
U 2022. godni u opštini Mali Iđoš su popisana 9.983 lica, a od tog broja je ukupno 38 odsto, odnosno 3.774 doseljeno, i to njih 2.545 sa područja Srbije. Iz druge oblasti države ih je najviše - 1.320 lica, a potom iz drugog naselja iste opštine 642.
Iz inostranstva je u ovu opštinu doseljeno ukupno 1.229 lica. Najviše ih se doselilo iz drugih država, njih 400, zatim 300 njih sa područja Bosne i Hercegovine, pa iz Hrvatske 254 i iz Crne Gore njih 240.
Prema rezultatima Popisa 2022, na nivou države je 53,48 odsto stanovništva autohtono, dok je u mesto popisa doseljeno 46,52 odsto stanovništva. Posmatrano po polu, među doseljenim stanovništvom žena je 60 odsto, dok je muškaraca znatno manje 40 odsto.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Zaplenjen kilogram droge, uhapšen muškarac iz Kule
16.09.2025.•
1
Somborska policija zaplenila je više od kilograma droge i uhapsila 27-godišnjaka iz Kule.
Produženo radno vreme prelaza Nakovo sa Rumunijom ovog vikenda
16.09.2025.•
0
Granični prelaz Nakovo - Lunga, između Srbije i Rumunije, radiće neprekidno ovog vikenda.
Iz saobraćaja isključeno 17 vozača u Južnobačkom okrugu
16.09.2025.•
0
U protekla 24 sata, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se deset saobraćajnih nezgoda, u kojima je osam osoba zadobilo lake povrede.
Pokrajina za razvoj lovstva u Vojvodini izdvojila 104,1 milion dinara - uručeni ugovori
16.09.2025.•
1
Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dodelio je danas ugovore u vrednosti od 104,1 milion dinara za doprinos očuvanju divljači, zaštiti prirode i razvoju lovstva u Vojvodini.
Manifestacija "Dani berbe grožđa u Vršcu" menja režim saobraćaja od 18. do 22. septembra
16.09.2025.•
0
Režim saobraćaja biće izmenje od 18. do 22. septembra u Vršcu zbog održavanja manifestacije "Dani berbe grožđa u Vršcu".
Kako se (ne) čuvaju spomenici kulture u Banatu: Bogatstvo na papiru, beda na terenu
16.09.2025.•
0
Više od sto rešenja o merama tehničke zaštite izdaje se godišnje za objekte u Srednjem Banatu, ali ta brojka ne zaustavlja propadanje bogatog kulturnog nasleđa.
VIDEO: Zbog vidre u centru Sombora reagovali vatrogasci
16.09.2025.•
1
Jedna vidra zalutala je u ponedeljak u centar Sombora.
U toku treća faza radova na nadvožnjaku kod petlje Sremska Mitrovica: Izmenjen režim saobraćaja
16.09.2025.•
3
Režim saobraćaja izmenjen je na deonici od petlje Sremska Mitrovica - petlja Ruma, nadvožnjak u petlji Sremska Mitrovica.
Iz saobraćaja isključena 63 vozača u Južnobačkom okrugu
15.09.2025.•
1
U periodu od 12. do 14. septembra, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se 35 saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba poginula, pet je zadobilo teške povrede, a 18 je lakše povređeno.
Somborci prikupili 435.000 dinara za nastavnike koji su dobili otkaze
15.09.2025.•
1
Zbor građana Sombora je saopštio da je u solidarnoj akciji prikupio 435.880 dinara koje će uplatiti na račune troje prosvetnih radnika.
Menja se režim saobraćaja od Kelebije do petlje Subotica jug - Y krak zbog istražnih radova
14.09.2025.•
1
Režim saobraćaja biće izmenjen u ponedeljak, 15. septembra na deonici od graničnog prelaza Kelebija do petlje Subotica jug - Y krak.
Nova nedelja, nove akcije prikupljanja krvi u Novom Sadu i drugim delovima Vojvodine
14.09.2025.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Traži se firma koja će izraditi prostorni plan rekonstrukcije pruge Pančevo - Zrenjanin - Subotica
14.09.2025.•
4
Infrastruktura železnice Srbije raspisala je nabavku za izradu Prostornog plana područja posebne namene - projekat rekonstrukcije i modernizacije pruge Pančevo-Zrenjanin-Subotica.
Devojka poginula u nesreći u Bačkoj Palanci, još jedna osoba teško povređena
14.09.2025.•
0
Devojka od 19 godina poginula je u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć oko 20.30 časova na Obrovačkom putu u Bačkoj Palanci.
VIDEO: Građani u Zrenjaninu sačekali povorku skupa protiv blokada
13.09.2025.•
0
Građani koji su se odazvali pozivu Zborova građana grada Zrenjanina sačekali su ispred Gradske kuće povorku skupa protiv blokada u kojoj su pristalice vlasti.
Deo zaposlenih Pedagoškog fakulteta u Somboru: Univerzitet ne sme biti prostor policijske represije
13.09.2025.•
4
Deo zaposlenih Pedagoškog fakulteta u Somboru, najoštrije je osudio upad policije u kampus Univerziteta u Novom Sadu i primenu prekomerne sile nad studentima, zaposlenima i građanima.
Od ponedeljka radovi na auto-putu od petlje Novi Sad sever do petlje Sirig
13.09.2025.•
0
Zbog radova na kolovozu na delu auto-puta Novi Sad - Subotica, od petlje Novi Sad sever do petlje Sirig, režim saobraćaja biće izmenjen od ponedeljka, 15. septembra.
Predložen pritvor vlasniku luna parka u kojem je stradao radnik
12.09.2025.•
1
Osnovno javno tužilašto u Bečeju predložilo je sudu da odredi pritvor do 30 dana vlasniku luna parka prilikom čijeg sklapanja je poginuo jedan muškarac, dok je drugi teško povređen.
Uhapšen muškarac u Bačkoj Palanci: Osumnjičen za požar u ugostiteljskom objektu
12.09.2025.•
0
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Bačkoj Palanci identifikovali su i uhapsili 20-godišnjeg R. O. iz ovog mesta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti.
VIDEO: Protest studenata i građana u Vrbasu, mesec dana od napada pirotehnikom
12.09.2025.•
1
Građani i studenti okupili su se na Trgu Nikole Pašića u Vrbasu, mesec dana od kako su u tom mestu, na studentskom protestu, iz pravca okupljenih pristalica SNS poletela pirotehnička sredstva.
Komentari 23
Mi
Komšija
Nego šta je s druge strane Drine ako nije inostranstvo?
Петар Лиман
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar