Koja su najčešća srpska prezimena?

Više od deset odsto stanovnika Srbije nosi jedno od deset najčešćih prezimena u našoj zemlji.
Više od deset odsto stanovnika Srbije nosi jedno od deset najčešćih prezimena u našoj zemlji.

U brojevima to znači da Jovanovića, Petrovića, Nikolića, Markovića, Đorđevića, Stojanovića, Ilića, Stankovića, Pavlovića i Miloševića ukupno ima 717.000. Prezimena u Srbiji nastala su odavno, neka se pominju još u srednjem veku, ali tek u prvoj polovini 19. veka počela su da se zapisuju u matične i zemljišne knjige.

"Kako Vuk navodi, srpski narod se jedino u Crnoj Gori i Hercegovini zvao starim prezimenima s kolena na koleno. Dok se u Srbiji, Austrougarskoj i oblastima Turske, gde Srbi žive, zvao po očevu ili materinu imenu. To je bila prepreka kod vođenja imovinskih knjiga. Zbog toga su srpske vlasti poslale Stevana Grubovića i Sretena Popovića u Austrougarsku da 'provide' kako se vode ove knjige. Na osnovu njihovog izveštaja od 31. januara 1851. da je osnovni uslov uvođenja modernih baštinskih knjiga da se čuvaju i poštuju stara prezimena. Pet meseci kasnije, iste godine donesena je nova uredba, za ustanovljenje prezimena kod Srba. Od ovih početaka do početka 20. veka u srpskim zemljama je, zbog kaskanja administracije, trajao proces stabilizovanja prezimenika", kaže za Politiku onomastičar dr Mihailo Šćepanović, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu. Među deset najčešćih prezimena nalaze se i tri prezimena – Stanković, Stojanović i Milošević, koja ne vode poreklo od kalendarskih imena. "U prezimenima se upravo krije sistem imenovanja, ime prema datumu rođenja, odnosno prema svecu, crkvenom prazniku", navodi Šćepanović.

Prvi put u centralnoj Srbiji prezimena su počela da se pojavljuju u matičnim knjigama oko 1835. godine, a beležena su i u zemljišnim knjigama – gruntovnicama, objašnjava za naš list etnolog Miroslav Niškanović sa Etnografskog instituta SANU.

U Vojvodini postoje dokumenta koja pokazuju da su prezimena zapisivana u zvanične knjige i ranije – još u 18. veku.

Danas u Srbiji Jovanovića ima ubedljivo najviše – više od 120.000. Nosioci ovog prezimena, prema statističkim podacima iz Popisa 2011, najčešće se zovu Dragan i Milica. Poslednje mesto na listi najčešćih prezimena zauzimaju Miloševići kojih u našoj zemlji ima oko 43.000.

Među stanovnicima Srbije koji nose jedno od deset najčešćih prezimena – najviše je trgovaca. Žene sa nekim od ovih prezimena najčešće rađaju dvoje dece, a niko od njih, baš kao i ostalo stanovništvo Srbije, ne mogu se pohvaliti kompjuterskom pismenošću.

  • 08.02.2015 16:18
    Bivsi Popovicu, kako se prezivas? Travica, Krivokuca, Zec? :)
  • exPopović

    08.02.2015 13:06
    Moja porodica se prezivala Popović. Davno, davno, Austrougari su pravili popis stanovništva i neki moj "prapradeda" se pravio pametan i hteo da "doskoči Mađarima" i izmislio "šaljivo" prezime pod kojim su ga zaveli. Mnogo godina kasnije pravio se popis zemlje u čijem je vlasništvu, i kad su došli kod tog nesrećnika rekli su da ne postoji nikakav "Popović" već je ovaj drugi vlasnik zemlje. Ništa, morao je da zadrži svoje "šaljivo" prezime koje će nositi sva pokolenja iza njega. Zemlja se naravno vremenom rasprodala zbog alkoholizma koji prati moju porodicu kroz vekove. I ostao sam ja, nemam ništa osim nasledne sklonosti ka alkoholizmu, prezivam se ko idiot, a sve zbog toga što je moj pijani predak hteo da utera Mađarima. Večna mu slava!
  • 08.02.2015 12:33
    Da dopunimo
    Posmatrajući zaposlene u javnom sektoru, najviše je LEZILEBOVIĆA!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.