Zastavu najviše menjali SAD i Avganistan, Mozambik uz knjigu i motiku ima i kalašnjikov

SAD i Avganistan zemlje su koje su najviše puta menjale svoju zastavu, a jedna od zanimljivijih je i zastava Mozambika, koja na sebi ima simbole knjige, motike i - kalašnjikova, izjavio je predsednik Međunarodne federacije veksilologa Željko Heimer.
Zastavu najviše menjali SAD i Avganistan, Mozambik uz knjigu i motiku ima i kalašnjikov
Foto: Pixabay
Država koja je najviše puta menjala svoju zastavu u savremeno doba je Avganistan, čak 15 puta, što i ne čudi, s obzirom na više ili manje neprekinuto ratno stanje u kojem se godinama nalazi.
 
Država koja je najviše dodavala nove simbole jeste SAD, gde su čak 27 puta dodavali nove zvezdice koje označavaju savezne države. Prva zvanična zastava nakon revolucije 1776. godine imala je na sebi 13 saveznih država, a sada ih je 50.
 
Što se oblika tiče, većina zastava su pravougaonog ili kvadratnog oblika. Jedina država koja odstupa od forme jeste Nepal, koji za zastavu ima dva trougla. Savezna država Ohajo u SAD-u takođe odstupa, jer je njena zastava u obliku plamena.
 
Najstariju zastavu ima Danska
 
Najstarija zastava koja je i dalje u neprekidnoj upotrebi je Danska, a koja se koristi u istom obliku od 13. veka. Slede je Holandija (1572) i Nepal (1743).
 
Najnovije promenjena zastava je Mauritanije, kojoj je 2017. godine, s gornje i donje strane dodata crvena linija. Prethodno je imala samo zelenu podlogu. Mjanmar je svoju menjao 2010. godine, kada su odlučili da više neće upotrebljivati onu iz doba Burme.
 
Najmlađu zastavu ima i Kosovo, koje je svoju zastavu odredilo 2008. godine prilikom jednostranog proglašenja nezavisnosti.
 
Države na svoje zastave neretko stavljaju i simbole, a koji bi trebalo da olakšaju prepoznatljivost zastave u svetu. Najčešći simbol je zvezda, koja se nalazi na 60-ak državnih zastava, a iza nje slede grb, krug, sunce i mesec.
 
Od ostalih zastava, hrvatski stručnjak ističe zastavu Bermuda, na kojoj je - brod koji tone.
 
Dominikana ima ljubičasto-zelenog papagaja, kirgistanska prikazuje ukrštene grede tradicionalnog nomadskog šatora koje se vide gledajući iznutra prema gore.
 
Jedna od zanimljivijih je brazilska zastava, gde se dodaje po jedna zvezdica za svaku saveznu državu, ali su prikazane u različitim veličinama s obzirom na površinu regiona.
 
Zastava s najviše simbola je zastava Turkmenistana, koja ih na sebi broji čak 12.
 
Što se tiče pruga, većina država ih ima vodoravno. Tek dvadesetak zemalja, većinom prema uzoru na Francusku, imaju uspravne pruge, dok ih svega desetak ima zastavu podeljenu na koso.
 
Najlepša međunarodna zastava, po Heimeru, je zastava Severne Makedonije.
 
"Ona je izazvala mnoge kontroverze 1990-ih godina, pa je morala biti promenjena. Usvojena je današnja zastava jednostavnog, ali vrlo prepoznatljivog dizajna", kazao je Heimer.
 
Makedonija je prvobitno imala na zastavi "Sunce iz Vergine", obeležje koje se može pronaći na grobnici Filipa Drugog ili Filipa Trećeg Makedonskog u mestu Kutleš, a koji su bili otac i polubrat svetski poznatog osvajača Aleksandra Velikog. Ali, usled spora oko imena Makedonija s Grčkom, zastava se menja u onu koja se danas koristi.
 
Termin, veksilologija, po prvi put 1958. godine upotrebljava američki autor Vitni Smit. Nešto kasnije osnovano je i Međunarodno udruženje veksilologa, 7. septembra 1969. godine, s ciljem stvaranja centra informacija i znanja o zastavama svih vrsta, njihovih formi i funkcija.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.