
Otkriven izgubljeni "mikrokontinent" između Kanade i Grenlanda
Britanski naučnici otkrili su izgubljeni protomikrokontinent ispod arktičkog Dejvisovog moreuza, što nudi nove uvide u Zemljine tektonske misterije.

Foto: Pixabay
Prethodno nepoznati kontinent otkriven je ispod južnog rukavca Arktičkog okeana, formiranog pre otprilike 60 miliona godina. Tu kopnenu masu dugu 400 kilometara, smeštenu ispod Dejvisovog moreuza, između Kanade i Grenlanda, pronašli su naučnici s britanskog Univerziteta Derbi tokom proučavanja kretanja tektonskih ploča u tom regionu.
Nazvan protomikrokontinent Dejvisov moreuz, taj se tektonski blok odvojio od kontinenta zbog dugotrajnog rascepa i širenja morskog dna između Grenlanda i Severne Amerike, objasnili su naučnici.
Protomikrokontinent verovatno se odvojio od Grenlanda nakon što je tektonska ploča odvojila region od Kanade pre otprilike 118 miliona godina.
"Pukotine i formiranje mikrokontinenata apsolutno su stalne pojave jer se sa svakim potresom možda dešava sledeće odvajanje mikrokontinenata. Cilj našeg rada je da razumemo njihovu formaciju dovoljno dobro da predvidimo upravo tu buduću evoluciju", rekao je za Phys.org dr Džordan Fitijan.
Eksperiment je napravljen kombinacijom podataka o debljini kore iz gravitacionih karata, podataka o seizmičkoj refleksiji i modelovanja tektonskih ploča. Gravitacione karte pružaju informacije o gustini stena i dubini i distribuciji izvornih stena anomalije.
Britanski naučnici u svojoj studiji su rekonstruirali tektonske pokrete tokom otprilike 30 miliona godina kako bi razumeli kako je nastala anomalija kore. Otkrili su da je protomikrokontinent debeo između 18 i 22 kilometra i da je veći od tipičnih mikrokontinenata koji su debeli između pet i 25 kilometara. To razumevanje ključno je za kontinuirano naučno istraživanje.
Njihove tehnike mapiranja pokazale su kako su kretanja morskog dna tokom miliona godina dovela do izolacije terena relativno debele kontinentalne kore, od Grenlanda tokom novopriznate faze širenja duž zapadnog Grenlanda.
Dejvisov moreuz sadrži značajnu koncentraciju poznatih rasednih struktura s jasnim promenama u kretanju ploča, što nudi uvid u formiranje mikrokontinenata. Protomikrokontinenti, deo kontinentalne litosfere, nastaju kada se tektonske ploče litosfere, pokretane polutečnim slojem stena ispod njih, pomere i uzrokuju pukotine.
Početni rascep između Kanade i Grenlanda počeo je pre otprilike 118 miliona godina, a širenje morskog dna počelo je pre otprilike 61 milion godina, što je dovelo do formiranja Dejvisovog moreuza. Taj proces je nastavljen otprilike 33 miliona godina, sve dok se Grenland nije sudario s ostrvaom Elsmir.
Naučnici se nadaju da će njihova otkrića pomoći u razumevanju drugih protomikrokontinenata širom sveta, poput mikrokontinenta Jan Majen u blizini Islanda i brda Gulden Draak kod Zapadne Australije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
Turisti za Prvi maj u Antaliji mogli u istom danu i da se kupaju i da se grudvaju
02.05.2025.•
0
Planina Tahtali u zaleđini Antalije u Turskoj, visoka 2.365 metara zabelela se za prvomajske praznike.
VIDEO: Najmanji park na svetu ima samo 0,24 kvadrata
27.04.2025.•
3
Park u centralnom Japanu u prefekturi Šizuoka ima površinu od samo 0,24 kvadrata, a Ginisova knjiga rekorda proglasila ga je najmanjim na svetu.
Pismo napisano na poslednjoj plovidbi Titanika prodato na aukciji za skoro 400.000 dolara
26.04.2025.•
1
Pismo koje je napisano tokom poslednje plovidbe Titanika, 15. aprila 1912. godine, prodato je na aukciji za skoro 400.000 dolara, što iznosi oko 350.000 evra.
Dres Kobija Brajanta prodat za sedam miliona dolara
25.04.2025.•
0
Dres Kobija Brajanta koji je nosio tokom predsezone i debija u regularnoj sezoni igrajući za Los Anđeles Lejkerse prodat je za sedam miliona dolara na aukciji u Sotbiju u Njujorku.
Izdavači u SAD štampaju nova izdanja Ustava zbog porasta interesovanja
23.04.2025.•
1
Izdavačka kuća "Rendom Haus" saopštila je da će u julu objaviti objedinjenu Deklaraciju o nezavisnosti i Ustav SAD zbog, kako se navodi, važnosti osvrtanja na ključna dokumenta ove države.
VIDEO: Zajednica u Mičigenu formirala ljudski lanac i premestila 9.100 knjiga
20.04.2025.•
3
Zajednica u gradu Čelsi u Mičigenu formirala je ljudski lanac i pomogla da se prenese 9.100 knjiga i stotine kutija u novu lokaciju lokalne knjižare "Serendipity Books".
Američki naučnici eksperimentišu sa jačanjem ili slabljenjem sećanja
20.04.2025.•
2
Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Vake Forest u Vinston-Salemu, Univerziteta Kolumbija i Univerziteta u Njujorku započeli su eksperimente sa idejom da ojačaju ili oslabe pamćenje.
Naučnici tvrde da su otkrili novu boju
20.04.2025.•
1
Američki naučnici tvrde da su otkrili novu boju - plavo-zelenu koju su nazvali "olo", a koju niko ranije nije video, objavio je časopis Science Advances.
Engleski grad ima 8.000 stanovnika i oko 400 pataka koje slobodno šetaju
19.04.2025.•
2
Gradsko veće Svofama, grada na istoku Engleske, odbilo je plan da postavi statuu patke visoku 1,5 metara, uz obrazloženje da bi takvim potezom grad postao "predmet podsmeha".
Naučnici tvrde da su pronašli lokaciju Rajskog vrta: Istraživanja se nastavljaju
19.04.2025.•
6
Rajski vrt je postao simbol izgubljenog savršenstva - ali i zagonetka koju su mnogi pokušavali da reše: gde se Eden zapravo nalazio.
VIDEO: Humanoidni roboti prvi put učestvovali na polumaratonu u Pekingu
19.04.2025.•
0
Glavni grad Kine je bio domaćin polumaratona humanoiodnih robota, prve takve manifestacije održane u svetu, preneli su kineski mediji.
Tuvalu dobio prve bankomate
18.04.2025.•
3
U državi Tuvalu su do sada sve transakcije, bilo lokalnog stanovništva ili posetilaca, obavljane samo u gotovini. Nedavno su dobili prve bankomate.
VIDEO: Kina na leto otvara najviši most na svetu
17.04.2025.•
3
Kina će u junu otvoriti najviši most na svetu, što je najnoviji inžinjerski podvig zemlje fokusirane na infrastrukturu.
VIDEO: Iscrtali krivudave linije na kolovozu zbog onih koji voze prebrzo
14.04.2025.•
4
Gradske vlasti u američkom gradu Montgomeri u Pensilvaniji uvele su krivudave "zatalasane" linije na nekim ulicama u pokušaju da uspore saobraćaj.
Otac i sin tri godine na "foru" jeli besplatno u restoranima na Azurnoj obali, pa uhapšeni
13.04.2025.•
4
Jedan muškarac i njegov sin nedavno su uhapšeni u Francuskoj zato što su za tri godine prevarili oko 40 restorana u Var departmanu na Azurnoj obali, koristeći dobro osmišljenu taktiku.
Zvuci pokretanja Windowsa 95 i melodija iz Minecraft-a dodati u Kongresnu biblioteku
13.04.2025.•
1
Nacionalni registar zvučnih zapisa objavio je novu listu za 2025. godinu, a na njoj su i neki "štreberski" zvukovi koji će biti ovekovečeni u Kongresnoj biblioteci.
Spasila muža od aligatora udarajući životinju pritkom za paradajz
13.04.2025.•
2
Marijen Rozer iz Južne Karoline uspela je da spase život svom suprugu koga je napao aligator u njihovom dvorištu udarajući ga pritkom za paradajz u oči i glavu, saopštili su zvaničnici.
Stotine arheoloških predmeta spasenih s crnog tržišta izložene u Napulju
12.04.2025.•
0
Stotine dragocenih predmeta za kojima je decenijama tragala specijalna policijska jedinica i pronašla ih, prvi put je izloženo u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Pingvin srušio helikopter
10.04.2025.•
2
Za rušenje helikoptera u južnoafričkoj provinciji Istočni Kejp 19. januara kriv je jedan pingvin, koji je slučajno pomerio kontrole letelice, saopštile su vlasti Južnoafričke Republike.
Zašto ne možemo da vidimo zvezde kroz prozor aviona?
06.04.2025.•
0
Na posmatranje neba i zvezda u velikoj meri utiče svetlosno zagađenje u velikim gradovima, kao i prisustvo oblaka.
Naučnici: Žene čuju bolje od muškaraca
06.04.2025.•
0
Utisak da žene često imaju oštriji sluh od muškaraca ne samo da bi nekima mogao zvučati istinito, već postoji naučna potvrda koja to dokazuje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar