Građani protiv bazne stanice na Naselju: Ne damo da nas zračite
Sve je počelo još 2013. godine, kada je na krov zgrade Bulevara Slobodana Jovanovića 29 postavljena bazna stanica "Telenora".
Međutim, prošle srede su kod ulaza broj 35 u istoj ulici došli radnici mobilnog operatera "VIP" i otpočeli radove na postavljanju bazne stanice svoje firme. Kako niko stanare okolnih ulaza nije obavestio o ovom poduhvatu, komšije su se organizovale i rešile da zaustave radove.
"Kod nas je situacija specifična, jer je naša zgrada jako velika, ide u slovvo "P" i obuhvata dve ulice. Prošle godine, kada su komšije potpisale ugovor sa "Telenorom" nismo ni imali vremena da reagujemo, ali sada moramo nešto da preduzmemo, jer ne želimo da nam nad glavama budu dva velika izvora negativnih zračenja", kaže za 021 Milan Bundalo, predsednik kućnog saveta ulaza u Seljačih buna 1.
Mobilni operateri finansiraju skupštine stanara
Postavljanje baznih stanica vrlo je unosan posao i lak način za rešenje finansijskih problema skupštine stanara.
Kada se dobije saglasnost većine stanara, potpisuje se ugovor sa mobilnim operaterom, koji na krov zgrade postavlja svoju baznu stanicu, dok skupština stanara za uzvrat dobija novčanu nadoknadu. Kako 021 saznaje, skupština stanara u Bulevara Slobodana Jovanovića 29 mesečno od "Telenora" dobija na račun 350 evra, a slične sume se kreću i kod ostalih mobilnih operatera.
Predstavnici skupštna stanara skoro svih ulaza u ovoj zgradi, sastavili su organizacioni odbor protesta stanara i fizički se suprotstavili nastavku radova u četvrtak ujutro, te su radovi privremeno prestali. Istog tog dana održan je i protest stanara. Njih 50-ak izneli su svoje razloge neslaganja, kao i javni apel svojim komšijama iz ulaza u Slobodana Jovanovića 35 da preispitaju svoju odluku.
"Brinemo se za naše i zdravlje naše dece. Niko neće da mu nad glavom budu dve bazne stanice. U civilizovanom svetu se bazne stanice moraju postavljati na 200-300 metara, a ne ovako blizu kao u našem slučaju. To su ozbiljna zračenja čije će posledice osetiti naša deca, kao i deca naše dece", kaže Predrag Preradov, arhitekta i jedan od stanara.
On navodi da je pronašao podatak da su sami stanari zapravo i vlasnici cele parcele gde se ova zgrada nalazi, pa je stoga pitanje kako je i prva bazna stanica mogla da bude postavljena bez pristanka svih njih.
"Problem se zapravo nalazi u Zakonu o planiranju i izgradnji, u članu 144, gde piše da za ovakvu vrstu radova nije potrebno pribavljati saglasnost nadležnih organa za izvođenje radova, ali se postavlja pitanje kako može neko bez naše saglasnosti da postavlja nešto na našoj parceli. Takođe, kako neko može nešto da postavlja bez ikakve saglasnosti Grada ili ostalih relevantnih organa. Dakle, sam zakon dozvoljava da se to postavlja stihijski i potpuno nekontrolisano", kaže on za 021.
Kako bi obustavili postavljanje bazne stanice, organizacioni odbor skuština stanara organizovao je potpisivanje peticije svih stanara pomenutih ulaza, obavešten je gradonačelnik, Zelena stranka, kao i nadležne inspekcije. Takođe, obaveštena je i mesna zajednica Bistrica radi održavanja hitnog sastanka.
Kako 021 saznaje, rezultat koji je postignut je da je više od 50 odsto stanara ulaza u Slobodana Jovanovića 35 povuklo svoju saglasnost za postavljanje "VIP-ove" bazne stanice, ali i dalje ostaje da se vidi kako će se pravno rešiti cela situacija. Takođe, danas je lokaciju posetila i ekološka inspektorka koja je potvrdila da ovo nije usamljeni slučaj i da skoro uvek "pobede" mobilni operateri jer se zakon tumači tako da ide njima na ruku, preneo je za 021 jedan od stanara utiske sa lica mesta.
021 će nastaviti i narednih dana da se bavi ovom temom, zakonskim okvirima, kao i uticajima koje na zdravlje ljudi ima zračenje baznih stanica mobilnih operatera. (Gordana Ćosić - gocacosic@021.rs)
Komentari 77
ns
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar