Privremena kovid bolnica na Mišeluku preuzeće lečenje svih bolničkih pacijenta od vojvođanskih bolnica, a prvi će biti prebačeni već tokom četvrtka, 2. septembra.
Foto: 021.rs
Otvaranje objekta od skoro 20.000 kvadrata koji će imati 220 kreveta za intezivnu i 404 kreveta za poluintenzivnu negu prisustvovao je vrh Republike, Pokrajine i Grada, koji su redom izrazili zadovoljstvo što su radovi završeni u rekordnom roku od četiri meseca i što će ovo posle epidemije postati Gradska bolnica.
Reporteri 021.rs su se uverili da je glavna zgrada sa tri lamele izgleda građevinski završena, dok radovi još traju na pomoćnim objektima, koji bi trebalo da služe kao magacini, trpezarije, kapela i slične potrebe.
Mada su funkcioneri tvrdili da je bolnica završena, to ne možemo nezavisno potvrditi, jer su predstavnici mediji od tih 20.000 kvadrata videli tek možda hiljadu, što je obuhvatilo dve sale sa skenerima, rendgenom, nekoliko kancelarija, kao i dve-tri sobe sa bolesničkim krevetima na odeljenju intezivne nege. Pomenimo i da se kroz pojedine prozore u prizemlju i prvom spratu videla oprema u još nekim sobama, ali većina je imala spuštene roletne i nije se moglo videti da li nešto ima unutra.
Prema najavi, bolnica pored soba za pacijente treba da ima i dve operacione sale, angio salu, dva rendgena, dva skenera, endoskopiju, laboratoriju, pet ambulanti i osam dijaliznih mesta.
Mada je sve u delu zgrade gde su boravili mediji davalo utisak završenosti, činilo se i da je prazno, jer je bilo pristuno tek dvadesetak osoba u belom, tj. lekara, sestara i tehničara, a i u prostorijama gde su moglo ući bilo je uključenih kompijutera i aparata, ali nije bilo druge opreme sem poneke police sa po nekoliko stvari na njoj.
Ukoliko je sve završeno kako se i tvrdi i ukoliko je iza vrata koja su ostala zatvorena bila oprema, a svi radovi su završeni, utisak reportera 021.rs je da će ipak biti potrebno još nekoliko dana da sve bude spremno da bolnica počne da radi punim kapacitetom.
Premijerka Ana Brnabić je izjavila da je gradnja kovid bolnice u Novom Sadu koštala 3,9 milijardi evra, a da je za opremu dato 17 miliona evra. Ovo je kada se sabere oko dve milijarde dinara manje od sume do koje su došli mediji prateći izdvajanja iz budžeta, plus novac iz gradskog budžeta dat za komunalno opremanje. Brnabić je povodom više izdvajanja iz budžetske rezerve, navela da se radilo o planiranom plaćanju tranši za radove.
Premijerka je govoreći o troškovima gradnje izjavila i da ne može da se izjasni da li je ovo bilo više od troškova gradnjih istih objekata u Batajnici i Kruševcu, jer nije radila ta poređenja, ali da je sigurna da je ovde ugrađena najsavremenija oprema.
O pitanju manjka kadra, pokrajinski premijer za zdravstvo Zoran Gojković je naveo da će se nastaviti primanje lekara, sestara i drugog osoblja, kao i da su obezbeđena sredstava u budžetu za sva ta radna mesta, tako da ih je pozvao da se jave. Podsetimo, da je pre nekoliko dana na završenom konkursu za medicinsko osoblje primljeno svega 216 medicinara, dok je na 142 pozicije za nemedicinske radnike primljeno njih 100.
On je naveo i da je zaposleno 165 lekara i 200 medicinskih sestara i tehničara, što je kada se pogleda više od broja primljenih na kokursu.
Gojković je dodao da će u prvo vreme medicinari iz drugih ustanova u Vojvodini pomoći u prvo vreme, a dodao i da broj ljudi koji treba da radi zavisi i od broja pacijenta koji će u bolnici biti smešten, a kapacitet objekta je više od 600 osoba. Kako je objasnio, trenutno u celoj Vojvodini ima 266 obolelih od korone koji se leče u bolnicama, od kojih je 90 u Novom Sadu. Oni će u narednih pet do sedam transportovani na Mišeluk.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Ne treba se busati u nesto u sta se ne razumes. Objekat je sagradjen metodom prefabrikovanih betonskih montaznih elemenata, sto cini sam kostur konstrukcije, sto je svakako bolje resenje kad treba ispostovati brze rokove izgradnje. Recimo tako je sagradjen BIG trzni centar, tako da nema osnova da se ova kovid bolnica smatra nekvalitetnim i nefunkcionalnim po nacinu izgradnje i nameni.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Studenti u blokadi su tokom današnjeg protesta u Novom Sadu, povodom pola godine od pada nadstrešnice Železničke stanice, istakli su, kako su naveli, SNS afere iz proteklih godina.
Grupa profesora i saradnika Pravnog fakulteta u Novom Sadu izrazila je zabrinutost zbog natpisa u pojedinim medijima u kojima se njihovi studenti tretiraju kao "sajber kriminalci".
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice počele su šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da je razgovor koji premijer Đuro Macut vodi sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem težak i mučan.
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je danas da je, tokom pet saslušanja u tužilaštvu, saznao da kineska firma "CRIC", iako je izvođač radova, izbegava da dostave potrebnu dokumentaciju.
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću zahtev za hitno razrešenje direktora te škole Radivoja Stojkovića.
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
Komentari 31
Mali Div
Stole
Ne treba se busati u nesto u sta se ne razumes. Objekat je sagradjen metodom prefabrikovanih betonskih montaznih elemenata, sto cini sam kostur konstrukcije, sto je svakako bolje resenje kad treba ispostovati brze rokove izgradnje. Recimo tako je sagradjen BIG trzni centar, tako da nema osnova da se ova kovid bolnica smatra nekvalitetnim i nefunkcionalnim po nacinu izgradnje i nameni.
9
kartonskoj bolnici????
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar