Možda vam izgleda bezopasno da bacite stari televizor ili računar u kontejner ispred kuće, ali elektronski i električni otpad sadrži između 600 i 1.000 štetnih hemijskih supstanci.
Ove supstance, poput PVC plastike, olova, hroma, polihlorin bifenila, žive, barijuma i kadmijuma mogu da budu izuzetno štetne po životnu sredinu, pa samim tim i po javno zdravlje.
Nagle promene u tehnologiji i opadanje cena elektronskih i električnih uređaja dovele su do toga da ova vrsta otpada ima najveću tendenciju rasta na godišnjem nivou. Prema procenama Eurostata, u Evropskoj uniji je 2016. godine bilo 25 odsto više elektronskog i električnog otpada nego pet godina ranije. Ukupna količina otpadne elektronske i električne opreme u EU, kreće se između 1,6 i 16,5 kilograma po stanovniku.
Prema procenama, više od polovine ukupne otpadne opreme ove vrste pripisuje se velikim uređajima za domaćinstvo, kao što su frižideri i šporeti.
Među glavnim proizvođačima ove vrste otpada su preduzeća i institucije, ali i pojedinci i domaćinstva. Pojedinci se najčešće odlučuju na kupovinu novih proizvoda umesto opravku starih zato što za starije uređaje ne postoje zamenski delovi, a i zato što je ovakav tip opreme znatno pristupačniji nego ranije. Tako se pravi otpad koji se često neodgovorno odlaže. Mnogi televizori, frižideri i računari tako se nađu među komunalnim otpadom.
U zavisnosti od godine proizvodnje, stariji frižideri i zamrzivači, mogu da sadrže freon, gas koji stvara efekat staklene bašte i koji trajno oštećuje ozonski omotač. Prema nekim procenama, frižider koji završi na deponiji sa komunalnim otpadom ili na nekom drugom mestu koje nije predviđeno za to, može da ima isti uticaj na životnu sredinu kao vožnja automobila duga 7.500 kilometara.
Šta raditi sa starom opremom koja vam više nije potrebna?
Elektronski i električni uređaji mogu da se recikliraju. U zavisnosti od uređaja, reciklažom se dobijaju različiti materijali, kao što su plastika, aluminijum, bakar, gvožđe, izolacioni materijali, staklo, i drugi. Za proces reciklaže neophodna je visoka tehnologija koja dozvoljava izdvajanje opasnih materija i pravilno skladištenje. Iz rashladnog uređaja, na primer, mora da se izdvoji freon, prevede iz gasovitog u tečno stanje i skladišti u namenske sudove koji mogu da se koriste i za bezbedan transport. Freon se transportuje u postrojenje za trajno zbrinjavanje kako bi se zatvorio ciklus života jedne mašine i dobio novi proizvod koji može bezbedno da se upotrebi za nove proizvode.
Ostali delovi proizvoda se takođe tretiraju u postrojenju i plasiraju se na tržište gde dobijaju nove uloge. Zbog ovog kompleksnog procesa reciklaža mora da se prepusti profesionalcima. Da biste bili odgovorni i pomogli u očuvanju planete, na vama je samo da obavite telefonski poziv i javite se ljudima koji će doći na vašu adresu u dogovoreno vreme i preuzeti od vas stare frižidere, zamrzivače, klima uređaje, televizore, računare, i slično.
Transport, skladištenje i recikliranje obavljaju iskusni ljudi iz "E-Reciklaže" koja godišnje reciklira oko 15.000 tona električnog i elektronskog otpada.
Na ovaj način, uređaji koji posle upotrebe postaju opasan otpad biće adekvatno zbrinuti i neće uticati negativno na životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Kategorije elektronskog i električnog (EE) otpada: Šta se može reciklirati?
Sve informacije o tome da li je vaš uređaj podoban za reciklažu dobićete u razgovoru sa korisničkim centrom "E-Reciklaže". Ipak, treba da znate da postoji više kategorija EE otpada.
1. Veliki kućni aparati: Zamrzivači, frižideri, mašine za pranje i sušenje veša, mikrotalasne peći, mašine za pranje posuđa, klima uređaji, aparati za grejanje i bojleri. Treba da znate da se svi rashladni uređaji drugačije tretiraju zbog freona.
2. Mali kućni aparati: Friteze, usisivači, pegle, tosteri, friteze i drugi.
3. Oprema za informatičke tehnologije (IT) i telekomunikacije: Računari, monitori, štampači, skeneri, faks uređaji...
4. Oprema široke potrošnje za razonodu: Televizijski aparati, radio aparati, video rekorderi...
Za krupnije uređaje: frižidere, zamrzivače, klima uređaje, veš mašine, šporete, sudomašine, crt televizore i monitore, računare, kopir aparate prilikom odnošenja možete dobiti vrednosne vaučere. Vrednost vaučera zavisi od tipa uređaja.
Kako kontaktirati "E-Reciklažu"?
Na području Novog Sada i okoline svoj elektronski i električni otpad možete prijaviti na kontakt telefone: 021/6-313-714 ili 069/635-813 ili putem e-mail adrese: novisad@ereciklaza.com.
Za ostale delove Srbije, zahtev za odvoz otpada možete popuniti onlajn na sajtu: www.ereciklaza.com, ili besplatnim pozivom kol centra na broj telefona 0800-085-085.
Na navedene načine, zaposleni u kompaniji "E-Reciklaža" mogu da vam pružiti sve potrebne informacije vezano za elektronski i električni otpad.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Predsednik SNS Miloš Vučević izjavio je da se pre nekoliko dana ispred Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje (DIF) u Novom Sadu dogodilo ogoljeno nasilje.
Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu saopštili su da je UKCV, zdravstvena ustanova svih nas, pretvoren u instrument političkog progona i represije.
Studenti u blokadi su tokom današnjeg protesta u Novom Sadu, povodom pola godine od pada nadstrešnice Železničke stanice, istakli su, kako su naveli, SNS afere iz proteklih godina.
Grupa profesora i saradnika Pravnog fakulteta u Novom Sadu izrazila je zabrinutost zbog natpisa u pojedinim medijima u kojima se njihovi studenti tretiraju kao "sajber kriminalci".
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice počele su šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da je razgovor koji premijer Đuro Macut vodi sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem težak i mučan.
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je danas da je, tokom pet saslušanja u tužilaštvu, saznao da kineska firma "CRIC", iako je izvođač radova, izbegava da dostave potrebnu dokumentaciju.
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću zahtev za hitno razrešenje direktora te škole Radivoja Stojkovića.
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.