
Dajte nam betona: Izgubljeni parkovski prostori u Novom Sadu
Poslednjih godina lokalna vlast je namenu prostora planiranih za parkove promenila u prostor za stambenu i poslovnu gradnju, pa su najurbaniji delovi grada ostali bez lokacije za veću zelenu površinu.

Foto: 021.rs
Andrej je Ljubljančanin koji je nedavno, posle više od tri decenije, posetio Novi Sad. Ranije, tokom jugoslovenskog perioda, poslovno je dolazio bar dva puta godišnje, obično ostajući po nedelju dana. I tako desetak sezona, pa je smatrao da je dobro upoznao grad podno Petrovaradinske tvrđave.
No, tok događaja je doveo do prekida poslovne saradnje, Andrej se oženio, posvetio deci, potom ga je biznis usmerio da, skupa sa porodicom, više od dve decenije provede širom sveta. Novi Sad je posećivao samo internetom da bi nedavno, sada penzioner, ponovo došao u nekada omiljenu varoš. Utisak sa kojim se vraća u "Deželu" nije nepovoljan, ali ne može da ne istakne krupnu primedbu - nedostatak zelenila, pre svega parkova. Ako znamo da je glavni grad Slovenije "zelena Meka", u kojoj svaki stanovnik za najviše pet minuta iz stana stigne do parka, može se zamisliti kako je našem gostu bio uočljiv manjak zelenih površina u prestonici Vojvodine.
Grad sve veći
Zapravo, naš gost samo je potvrdio ono što i sami svakodnevno osećamo. Grad je sve veći i sve teže je sa decom od stana došetati do prostora za odmor. Zapitajmo se koliko stanovniku Telepa, Adica ili Veternika potrebno vremena da stigne do parkića, mnogima iz ovih četvrti, inače najintenzivnije gradnje, nije dovoljno ni 45 minuta. Naravno da odustaju i od pomisli da nedeljno pre podne, sat-dva, provedu u zelenilu.
Pre četiri-pet decenija Novi Sad je imao otprilike 170.000 žitelja i pet parkova, Dunavski, Futoški, Limanski, Kamenički i park kod Železničke stanice. Procenjivalo se da oko pet kvadratnih metara parka dolazi na svakog stanovnika. U urbanističkim planovima se obavezno u svakom većem gradskom kvartu rezervisao prostor za park. Tako je bilo planirarano da se novi oforme u Veterniku, na Adicama, između Limana i Telepa, kod iskopine za bazen na Novom naselju, u Rotkvariji, na Klisi, na Avijatičarskom naselju...

No, poslednjih decenija, broj stanovnika se više nego udvostručio, a novih parkova nema, odnosno nije ih bilo sve do nedavno, kada je, prilično brzopleto, promovisan park u blizini Ranžirne stanice na Novom naselju. Što je još gore, pokazalo se da su površine koje su decenijama, dok se kvart dovoljno ne uveća, čuvane za park, preko noći menjale namenu i postajale površine za stambenu ili poslovnu gradnju.
Urbanisti podređeni
Tako je lokacija kod Osnovne škole "Kosta Trifković" na prečac prenamenjena i na dva i po hektara je nikao zastrašujući kompleks desetospratnica. Ništa bolje nisu proši ni stanovnici Telepa i Limana 4 između kojih je trebalo da se na gotovo pet hektara izgradi park. Preko noći zemljištu je promenjena namena i tu se planira prodavnica velikog trgovačkog lanca.
Nedovršena iskopina bazena ukazuje i da je ovoj lokaciji, decenijama planiranoj za zelenilo, menjana namena, baš kao što je nedavno na Jugovićevu počela gradnja hiljadu stanova u državnoj režiji i to baš na prostoru od 11 hektara ranije planiranom za park. U međuvremenu, lokacije na Adicama i Veterniku, ranije planirane za veće zelene oaze, postale su prenatrpane nazidanim objektima,a iz plana Klise se takođe izgubio park.
Zanimljivo je da se, u još uvek važećem Generalnom urbanističkom planu Novog Sada, ove površine i dalje vode kao "budući parkovi". Promena nastaje izradom urbanističkog plana nižeg ranga, kvarta, i to je jedan od najvećih gradskih problema. U suštini, posao obavljaju zaposleni u Urbanizmo, javnoj ustanovi pod najneposrednijom upravom grada. Tačnije, urbanisti slušaju uputstva lokalnih čelnika, a promena se obično dešava između prvog javnog uvida i javnog uvida u plan. U suštini, zakon dopušta lokalnoj vlasti da se krajnje komotno odnosi prema urbanističkom planu, lako i prečesto menjajući urbanistički koncept.

Izgubljeno 40 hektara parkova
Razlog zašto lokalna vlast prečesto menja urbanistike planove je prevelik uticaj investitora. Prvo su izborili povećanje procenta dopuštene izgrađenosti parcele, potom su uvećavali spratnost i za tri nivoa, što je za posledicu imalo premalo parking mesta ispred zgrade. Posledica je nestajanje uličnog zelenila na račun novog mesta za automobil. No, ulagači su sve ambiciozniji i željni sve većeg profita, prelaze na direktnu prenamenu lokacija rezervisanih za parkove.
Političari nemaju ni volje, ni motva da se suprotstavljaju ulagačima, obično vezanim za istu, vladajuću, stranku, a ceh plaćaju građani ostajući bez parkova i zelenih površina. I to ne samo aktuelna, nego i naredne generacije, jer Novi Sad je u poslednjih desetak godina izgubio najmanje sedam lokacija ranije planiranih za parkova, čija je zbirna površina blizu 40 hektara. Ako znamo da je veličina Dunavskog parka 3,3 hektara, Futoškog 8,2, a Limanskog 12,1, može se naslutiti bez kakvog potencijalnog bogatstva su ostali žitelji najvećeg vojvođanskog grada.
Prirodna povezanost sa okolinom
Šta, eventualno, još mogu da urade stanovnici "Racke varoši" kako bi povećali stepen ozelenjenosti? Najtarktivnije lokacije su izgubljene i to će pratiti grad u naredne tri-četiri decenije. Moguće je da ubuduće pojedine aktivnosti koje se sada obavljaju u centralnim zonama, poput igranja fudbalskih utakmica, održavanje sajmova ili život vojnika, ubuduće budu izmeštene na periferiju, pa bi te lokacije mogle poslužiti za buduće parkove. No, to pitanje neće se brzo rešiti, a potrebno je postići i političku saglasnost oko buduće namene prostora.

U trenutnim okolnostima, najvažnije je da dve velike zelene lokacije, Kamenička ada i Jugovićevo, obe na periferiji, budu što više očuvane u postojećem stanju i delom obogaćene parkovskim sadržajima, ali uz obavezno očuvanje neprekinute povezanosti sa prirodom iz gradskog okruženja.
Moguće je još ozeleniti nekoliko manjih lokacija, poput prostora na Somborskom bulevaru ili pijace na Podbari. Takođe, dobro bi bilo povezati Limanski park i Univerzitetski park sa obližnjom obalom, a na lokaciji oko iskopanog bazena svakako oformiti park. To je ono što bi moralo da se uradi, ali neophodno je i da javnost stalno kontroliše poteze vlasti kako lokalni političari ne bi svojim sugrađanima još više zagadili životni ambijent.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO "Novi Sad pamti": "Moramo se boriti za bolji sistem, ako to ne radimo ostaće pustoš"
01.05.2025.•
4
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice počele su šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
FOTO, VIDEO: Vozač pokušao automobilom da prođe kroz protestnu kolonu u Novom Sadu, pa priveden
01.05.2025.•
0
Tokom protestne šetnje u Novom Sadu do Mosta slobode, vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.
Brnabić o događajima ispred DIF-a: Policija nije smela da dopusti da dekan bude gonjen kao zver
01.05.2025.•
1
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da je razgovor koji premijer Đuro Macut vodi sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem težak i mučan.
Đajić: Kineska firma dostavlja dokumentaciju na kašičicu ili daje pogrešne podatke o rekonstrukciji
01.05.2025.•
2
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je danas da je, tokom pet saslušanja u tužilaštvu, saznao da kineska firma "CRIC", iako je izvođač radova, izbegava da dostave potrebnu dokumentaciju.
Roditelji Jovinih đaka ponovo traže razrešenje direktora: Škola nije poligon za demonstraciju moći
01.05.2025.•
0
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću zahtev za hitno razrešenje direktora te škole Radivoja Stojkovića.
Profesorka Milinkov o ponašanju policije ispred DIF-a: Ponižavajuće prema nama kao ljudskim bićima
01.05.2025.•
6
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Pola godine od pada nadstrešnice: Rane u kojima cveta hiljade "prkosa"
01.05.2025.•
4
Prošlo je šest meseci od dana kada je pod ruševinama betonske nadstrešnice u Novom Sadu ugašeno 14 života.
Kako će izgledati današnji protest u Novom Sadu: Šest meseci od tragedije i Dan rada
01.05.2025.•
21
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
19
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
1
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
2
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
10
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
1
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
15
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
2
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
3
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
9
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Oglasio se SNP povodom zahteva za smenu Aje Jung
30.04.2025.•
1
Uprava Srpskog narodnog pozorišta oglasila se povodom zahteva ansambla Baleta da se smeni direktorka Aja Jung.
FOTO, VIDEO Završen protest ispred suda: "Solidarno stojimo za 12 aktivista, zatvorenika režima"
30.04.2025.•
6
Protest "Politički pritvor zbog reči - ko je sledeći" održavan je ispred suda u Novom Sadu.
U Novom Sadu za 1. maj sunčano i toplo, u subotu čak 30 stepeni
30.04.2025.•
0
Narednih dana nas očekuje i 30 stepeni, ali i pad temperature.
Komentari 26
Roko
Komšinica
Sta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar