
FOTO, VIDEO: Jezero fekalija u Temerinu još uvek smrdi, a nadležni i dalje ne reaguju
Farma svinja "Temerin agrar" napustila je Temerin. Ipak, problemi su ostali. Jezero fekalija i dalje smrdi.
Borba meštana Temerina protiv farme svinja trajala je godinama. Ova firma je sa svog imanja ispuštala tečno stajsko đubrivo u lagunu, koja se kasnije raširila i napravila velike probleme za meštane.
Kako kaže Ivan Jularić iz Ekološke inicijative Temerin za 021.rs, nakon odlaska farme sa ove lokacije, krajem decembra prošle godine, u Temerinu se ništa nije promenilo, a jezero nije sanirano.
"Stanje je nepromenjeno. I dalje se oslobađa metan u ogromnim količinama. Ono što sam ja saznao jeste da ta površina pripada Ministarstvu poljoprivrede, što znači da se oni tu najviše pitaju. Redovno zovemo sva moguća ministarstva, ali oni samo prebacuju odgovornost sa jednog na drugo", dodaje Jularić.
Stručnjak za stočarstvo Nenad Brkić za 021.rs kaže da je normalno da industrijske farme svinja imaju lagune u koje se ubacuje tečno stajsko đubrivo, a koje se na svakih šest meseci moraju prazniti i taj ostatak obično uzimaju ratari umesto veštačkog đubriva.
"Laguna je možda metar dubine iskopana jama koja može da primi tečno stajsko đubrivo. Međutim, često se dešava da ovakve farme ili nemaju dovoljno cisterni za preradu ili im je to previše skupo ili ne vode o tome računa, pa se ta laguna širi i izliva. Kada se iskopa ona bi trebalo da bude presvučena jednom vrstom plastične cerade koja bi sprečavala vodu i tečni stajnjak da dolazi do podzemnih voda", naglašava Brkić.
Jularić dodaje i da je nivo vode lagune opao za nekih metar od poslednjeg puta kada je bio tamo što znači da je zemlja verovatno upila tu materiju.
"Voda doslovno ključa i vri, užasno izgleda, a smrad je nesnosan. Prošle godine smo nalazili pored i uginule kučiće koji su pili iz jezera tu 'vodu'. Takve scene se i dalje mogu videti", kaže on za 021.rs.
Brkić dodaje i da bi ta laguna i od gore trebalo da bude pokrivena kako ne bi došlo do isparavanja koja negativno utiču i na formiranje staklene bašte.
"Taj tečni stajnjak se kao sloj od kafe dole slegao, a gore je ostala voda. Ta voda je usled prirodnog procesa bakterija počela da stvara amonijak koji je doveo do vrenja, ali je počela i da isparava, zbog čega je došlo i do pada nivoa vode. Međutim, vrenje se sada dešava jer ta laguna tu stoji i ničemu ne služi. Čudi me i da se nije uhvatila pokorica na vrhu lagune koje znaju da budu toliko debele da čovek može po njima i da hoda. Ova voda je sada zapravo jedan sloj fekalija i đubriva koje je štetno. Kada se sa ovakvim đubrivom ne radi kako treba, onda se dobija đubrivo koje po Ministarstvu ekologije utiče na životnu sredinu, što podrazumeva i neprijatne mirise i zagađenje voda", kaže on.
Upravo o zagađenju vode priča i Jularić, koji dodaje da se blizu ove lagune nalazi kanal koji se od Bačkog Jarka prostire skroz do reke Jegričke, u koju se i uliva.
"Ovaj kanal je prilično dugačak i toliko je zatrovan vodom iz lagune da u njemu sada uopšte nema ribe. Vegetacija je isto bila potpuno uništena, ali sada vidim da se oporavlja jer se već deset meseci ne puni novim fekalnim vodama. Samim tim što se taj kanal zatrovao, isto se desilo i sa Jegričkom", naglašava Jularić.
Brkić objašnjava da ovakva fekalna voda, bilo direktno ili putem podzemnih voda, negativno utiče na reku kada dolazi do nje, a može i da izazove probleme u zemljištu.
Jularić dodaje da ni oni ne znaju šta se tačno dešava sa ovim problemom, a iz firme "Temerin agrar" nismo dobili odgovore na pitanja zbog čega je to jezero ostalo nesanirano.
"Ta firma je otišla misleći da ne snosi nikakvu odgovornost. Pritiskamo ih na sve moguće način, jer stvarno nema smisla to što su nama ostavili da rešavamo problem koji su oni napravili", dodaje Jularić.

Po Brkićevim rečima, ovo nije nerešiv problem i postoje ljudi i znanja koja bi mogla da pomognu u saniranju ovog jezera fekalija. Jularić dodaje i da su ranije dolazila dva ponuđača koja su htela da preuzmu sav taj sastav iz jezera i iskoriste ga za svoja poljoprivredna gazdinstva.
"Oni su to hteli da uzmu i da to iskoriste kao đubrivo, ali s obzirom na to da površina spada pod vlasništvo Ministarstva poljoprivrede, opština to ne može da im dopusti bez dozvole ministarstva. Ti ponuđači sada čekaju, a oni bi to počistili i odneli sav taj sastav. Međutim, sve stoji", dodaje Jularić.
Naglašava i kako se bunari sa pijaćom vodom nalaze u Bačkom Jarku, pored koga prolazi ovaj kanal, što znači i da je i voda u Temerinu loša, a nivo arsena im je i do 23 puta veći u odnosu na dozvoljeni.
Na pitanja o tome šta se dešava sa ovom površinom, ko je odgovoran i zbog čega još uvek nije saniran problem nismo dobili odgovore ni od Ministarstva poljoprivrede, Opštine Temerin, kao ni od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO Prvi maj u Novom Sadu u fotografijama: Šest meseci od tragedije i "praznik" rada
01.05.2025.•
1
Prvi maj obeležen je u Novom Sadu.
Bravo: Vratite ih u pritvor
01.05.2025.•
4
Građanski pokret Bravo osudio je odluku suda da meru pritvoru zameni kućnim pritvor za trojicu osumnjičenih za napad na građane kod Futoške pijace.
Vučić o padu nadstrešnice: Država je preduzela sve što je mogla
01.05.2025.•
26
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti iz Majamija, gde trenutno boravi, osvrćući se i na pola godine od pada nadstrešnice.
Spisak SNS afera koje su studenti istakli na bilbordima u Novom Sadu
01.05.2025.•
8
Studenti u blokadi su tokom današnjeg protesta u Novom Sadu, povodom pola godine od pada nadstrešnice Železničke stanice, istakli su, kako su naveli, SNS afere iz proteklih godina.
Deo profesora Pravnog fakulteta u Novom Sadu: Ne optužujte naše studente da su sajber kriminalci
01.05.2025.•
4
Grupa profesora i saradnika Pravnog fakulteta u Novom Sadu izrazila je zabrinutost zbog natpisa u pojedinim medijima u kojima se njihovi studenti tretiraju kao "sajber kriminalci".
FOTO, VIDEO Završen skup "Novi Sad pamti": Neki roštiljaju negde drugde, ovde počinje prženje
01.05.2025.•
13
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice počele su šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
Mićin protiv spomen-ploče koju su postavili studenti: Pokrenuće svoju inicijativu, sa Vučićem
01.05.2025.•
62
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin ocenio je da način na koji je kod Železničke stanice postavljena spomen-ploča predstavlja zloupotrebu nesreće.
FOTO, VIDEO: Vozač pokušao automobilom da prođe kroz protestnu kolonu u Novom Sadu, pa priveden
01.05.2025.•
11
Tokom protestne šetnje u Novom Sadu do Mosta slobode, vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.
Brnabić o događajima ispred DIF-a: Policija nije smela da dopusti da dekan bude gonjen kao zver
01.05.2025.•
4
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da je razgovor koji premijer Đuro Macut vodi sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem težak i mučan.
Đajić: Kineska firma dostavlja dokumentaciju na kašičicu ili daje pogrešne podatke o rekonstrukciji
01.05.2025.•
9
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je danas da je, tokom pet saslušanja u tužilaštvu, saznao da kineska firma "CRIC", iako je izvođač radova, izbegava da dostave potrebnu dokumentaciju.
Roditelji Jovinih đaka ponovo traže razrešenje direktora: Škola nije poligon za demonstraciju moći
01.05.2025.•
0
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću zahtev za hitno razrešenje direktora te škole Radivoja Stojkovića.
Profesorka Milinkov o ponašanju policije ispred DIF-a: Ponižavajuće prema nama kao ljudskim bićima
01.05.2025.•
10
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Pola godine od pada nadstrešnice: Rane u kojima cveta hiljade "prkosa"
01.05.2025.•
4
Prošlo je šest meseci od dana kada je pod ruševinama betonske nadstrešnice u Novom Sadu ugašeno 14 života.
Kako će izgledati današnji protest u Novom Sadu: Šest meseci od tragedije i Dan rada
01.05.2025.•
29
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
21
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
1
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
2
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
10
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
1
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
15
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Komentari 10
Nema
A da si stvarno pravi stručnjak dao bi konstruktivne i ne obavezno skupa resenja da problem ne eskalira do sadašnjih razmera
Prave stručnjake ste izopstili da bi vi amateri isplivali
Šolal
Laloš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar