
"Turbo" kružni tok, a u njegovom središtu spomenik Nikoli Tesli visok skoro deset metara
U središnjem delu budućeg "turbo" kružnog toka u Novom Sadu nalaziće se gotovo deset metara visok spomenik Nikoli Tesli.

Foto: 021.rs
Spomenik, koji je u planovima Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije za narednu godinu, biće na raskrsnici Bulevara cara Lazara i Fruškogorske ulice, okrenut ka Naučno-tehnološkom parku.
O ideji da se podigne ovaj spomenik 021.rs je pisao u više navrata, a predlog je sada i zvanično objavljen na platformi za gradske projekte Tvoj grad.
"U 2023. godini predviđeno je sprovođenje konkursa za izbor idejnog rešenja spomenika Nikoli Tesli – nagrade za izabrana rešenja, u iznosu od 5,4 miliona dinara, a u cilju dobijanja najkvalitetnijeg vajarskog dela, visoke estetske i umetničke vrednosti", navodi se u predlogu projekta, za čije je idejno rešenje novac iz gradskog budžeta već obezbeđen.
Osim postamenta, spomenik će imati figuru Nikole Tesle u stojećem ili sedećem položaju, uz mogućnost osmišljavanja i dodatnih skulpturalnih elemenata i pratećih figura.
Očekuje se da će Skupština grada u narednom periodu imenovati Odbor za podizanje spomenika, a ovaj odbor će imenovati žiri za konkurs.
Inače, tender za izgradnju "turbo" kružne raskrsnice već je završen i poznato je da su posao dobili "Put-invest", "Montop Pro", "Energotehnika-Južna Bačka" i "Tecton Geosystems", jedini ponuđači na tenderu.
Radovi će trajati devet meseci i koštaće 336,2 miliona dinara, a mogli bi uskoro i da počnu.
Podizanje spomenika Nikoli Tesli je odvojeni projekat i biće realizovan nakon završetka svih radova na turbo kružnom toku.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Finansijska istraga u slučaju pada nadstrešnice stoji u mestu, razlog - Vesić nije saslušan
18.09.2025.•
3
Finansijska istraga protiv bivših ministara Tomislava Momirovića, Gorana Vesića i još 12 osoba zbog sumnje da su oštetili državni budžet za 115 miliona dolara prilikom rekonstrukcije pruge Novi Sad-Kelebija stoji u mestu
Lakić: Vučićev režim povlači članove Udarne grupe jer pokušava da zaustavi istragu o nadstrešnici
18.09.2025.•
2
Advokat Nikola Lakić izjavio je da povlačenje inspektora iz Udarne grupe koja je ispitivala sumnje o korupciji u vezi sa radovima na nadstrešnicu, pokazuje nameru režima Aleksandra Vućića da zaustavi istragu.
Studenti pozvali na protest u Kampusu: "Pravda se vraća na ulice"
18.09.2025.•
2
Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu pozvali su na protest, u 18.30 časova, u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu.
Naredni dani u Novom Sadu sunčani i veoma topli
18.09.2025.•
0
Pred nama su sunčani i veoma topli dani.
FOTO, VIDEO: Skup podrške studentu Bogdanu Jovičiću ispred novosadskog suda, razvijen transparent
18.09.2025.•
1
Ispred zgrade suda u Novom Sadu organizovan je protest podrške studentu Fakulteta tehničkih nauka Bogdanu Jovičiću.
Uprava negira tvrdnje o nehumanom postupanju prema studentu Bogdanu: Nije se krilo da štrajkuje glađu
18.09.2025.•
3
Studentu Bogdanu Jovičiću koji je smešten u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu tokom petog dana štrajka glađu, danas će biti obavljena sva potrebna dijagnostika, saopštila je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija.
Advokat osumnjičenog za napad na Kobre u Novom Sadu: Nezakonito je praćen i sniman
18.09.2025.•
5
Zaposleni na Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici bio je nezakonito praćen i sniman, tvrdi njegov advokat. Zbog produžetka pritvora pokrenuta je i peticija kako bi se on branio sa slobode.
Novosađani, sutra počinju prijave za subvencije za bicikle: Do 12.000 dinara za nabavku dvotočkaša
18.09.2025.•
3
Do 1.500 Novosađana ove godine imaće priliku da dobije subvenciju u iznosu od 12.000 dinara za kupovinu novog bicikla u okviru akcije "Biciklom za zeleni Novi Sad".
Protest ispred novosadskog suda danas od 11.30h: "Pravda za Bogdana je pravda za sve nas"
18.09.2025.•
0
Studenti u blokadi organizuju danas, 18. septembra ispred zgrade suda protest uz zahtev da se student Fakulteta tehničkih nauka Bogdan Jovičić pusti na slobodu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 14 beba, među njima i blizanci
18.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Danas u Novom Sadu sunčano i svežije
18.09.2025.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nešto svežije i sunčano.
FOTO, VIDEO: Završen protest podrške studentu Bogdanu Jovičiću, blokada Varadinskog mosta kao "uvertira"
17.09.2025.•
9
Protest podrške pritvorenom studentu Fakulteta tehničkih nauka Bogdanu Jovičiću, koji je zbog štrajka glađu prebačen u zatvorsku bolnicu u Beogradu završen je blokadom Varadinskog mosta.
Zbog incidenta na protestu: Tri meseca kućnog pritvora za četvoricu poljoprivrednika
17.09.2025.•
4
Nakon saslušanja, mera kućnog pritvora u trajanju od 90 dana određena je četvorici poljoprivrednika uhapšenih posle protesta u ponedeljak, 15. septembra, u Novom Sadu.
Belić: Analiza studenata nedvosmisleno pokazala da je policija koristila zabranjeni CN gas
17.09.2025.•
16
Profesorka PMF-a Sanja Belić izjavila je da analiza studenata nedvosmisleno pokazuje da je policija u kampusu Univerziteta na protestu 5. septembra "trovala građane, profesore i studente zabranjenim CN gasom".
Novosađani, stiže nam četvrtak: Pripremite se
17.09.2025.•
0
Četvrtak je iza ugla, a Novosađanima donosi svašta lepo i zanimljivo.
Uprava: Student Bogdan Jovičić prebačen u zatvorsku bolnicu
17.09.2025.•
6
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija je potvrdila da je student Bogdan Jovičić "kasno popodne" prebačen u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu.
Advokat Kovačević: Sudija potpisao uput za prebacivanje Bogdana u zatvorsku bolnicu u Beogradu
17.09.2025.•
1
Sudija za prethodni postupak potpisala je uput za prebacivanje studenta koji štrajkuje glađu Bogdana Jovičića iz pritvorske jedinice u Novom Sadu u zatvorsku bolnicu u Beogradu.
DS pisao Evropskom sudu za ljudska prava: Život studenta ugrožen, istina o njegovom stanju skrivena
17.09.2025.•
3
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević najavio je da će sutra u Briselu preneti evropskim zvaničnicima da student Bogdan Jovičić u Srbiji štrajkuje glađu i pod kojim uslovima je u pritvoru.
Zborovi i studenti pozivaju večeras na protest podrške studentu Bogdanu Jovičiću
17.09.2025.•
4
Zborovi građana Novog Sada i studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pozvali su na protest podrške pritvorenom studentu FTN-a Bogdanu Jovičiću koji štrajkuje glađu, večeras u 20 časova u kampusu.
"Informatika" šalje opomene zbog dugovanja: Moguća otplata duga i na rate
17.09.2025.•
1
Javno komunalno preduzeće "Informatika" saopštilo je da je korisnicima svojih usluga poslalo opomene za neizmirene obaveze po osnovu komunalno-stambenih usluga.
Žalbe na račun direktorke policijske škole u Kamenici, ona kaže da sve radi po zakonu
17.09.2025.•
1
Grupa profesora Srednje škole unutrašnjih poslova "Jakov Nenadović" se u otvorenom pismu požalila na stanje u školi. Nasuprot tome, direktorka škole tvrdi da je sve radila po zakonu.
Komentari 105
Lala
06.12.2022 • 22:38
"Genetika
Tesla je imao haplogrupu R1a M458 L1029"
A uzorak za utvrđivanje haplogrupe je uzet - kada?
Pre ili posle kremacije?
;)
G pen
Bem ti državu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar