Sve mimo zakona: Polaznicima policijske škole u Sremskoj Kamenici nije zagarantovan posao - za sada
Srednja škola unutrašnjih poslova "Jakov Nenadović" u Sremskoj Kamenici trebalo bi da počne sa radom u septembru, a već sada se postavlja niz pitanja na koja ne postoje odgovori.
Foto: 021.rs
Ova škola oformljena je u januaru ove godine odlukom Vlade Republike Srbije, koja ju je proglasila i školom od posebnog interesa za državu.
Međutim, u važećem Zakonu o policiji srednja škola, kao vid osposobljavanja budućih radnika u Ministarstvu unutrašnjih poslova, nigde nije predviđena.
Samim time što ne postoji u trenutnom zakonu, postavlja se niz pitanja o njenom radu kao što su sigurnost posla polaznika ove srednje škole, način funkcionisanja i rada, plan i program nastave.
Inače, prethodnik ove škole bila je Srednja policijska škola "Pane Đukić" koja je ukinuta 2005. godine zbog nedostatka demokratskih standarda u njenom funkcionisanju, a poslednja generacija je završila školu četiri godine kasnije.
Iste godine kada je ona ukinuta, kreiran je Centar za osnovnu policijsku obuku (COPO), a obuka budućih policajaca traje između 10 i 12 meseci. Ovo je ujedno i standardni vid osnovnog policijskog obrazovanja u većini evropskih zemalja.
"Ad hoc" osnivanje srednje škole
Iako srednje policijsko obrazovanje ne postoji u važećem zakonu, ono se može pronaći u drugoj verziji Nacrta Zakona o unutrašnjim poslovima, koji je iz procedure povučen u decembru prošle godine i koji se trenutno nalazi na doradi.
Ovaj član, međutim, nije se nalazio u prvoj verziji Nacrta koji je povučen iz procedure u septembru 2022. godine.
U članu 246. druge verzije Nacrta Zakona o policiji piše da se policijsko obrazovanje sprovodi "u srednjoj školi i visokoškolskoj ustanovi, u skladu sa posebnim zakonom".
"Posebnog zakona" i dalje nema, a Bojan Elek iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) kaže za 021.rs da je Ministarstvo iz nekog razloga ubrzalo proces formiranja škole.
Dodaje i da je odluka Ministarstva da se "ad hoc" formira ova srednjoškolska institucija "potpuno suluda".
"Ne možete da radite ono što naumite dok nemate zakonsku osnovu. Pretpostavljam da su oni privremeno formirali školu odlukom Vlade i da čekaju da se taj novi Zakon o policiji usvoji, pa da posle toga usvajaju novi Zakon o srednjoj školi, a da ta škola 'de facto' funkcioniše sve vreme", kaže Elek za 021.rs.
Objašnjava da je tokom razgovora sa predstavnicima Ministarstva saznao da imaju problem sa postojećim oblikom policijske obuke i da oni koji izlaze iz Centra za osnovnu policijsku obuku nisu dovoljno dobro osposobljeni za rad.
"Međutim, nigde ne postoji nikakav strateški dokument ili analiza u kojima piše koji su problemi trenutne vrste policijske obuke, koje su potrebe i zašto COPO ne uspeva da zadovolji te standarde. Pri tome, većina evropskih zemalja nema srednje škole, već je standard osnovna policijska obuka koja traje između 10 i 12 meseci. Ono što smo saznali iz razgovora sa predstavnicima MUP-a jeste da nedostaje puno policijskih službenika u Beogradu i da ovim putem pokušavaju da nadoknade ove kadrovske nedostatke", objašnjava.
Najveći problem: Posao nije zagarantovan - za sada
Kako objašnjava Elek, najveći i najsporniji deo osnivanja ove škole pre nego što su usvojeni bilo kakvi zakoni koji je regulišu jeste taj što ona ne garantuje i posao na kraju četvorogodišnjeg školovanja.
"Ne postoji zakonska osnova jer trenutno važeći Zakon o policiji poznaje samo Centar za osnovnu policijsku obuku. Sada je ključni problem to da, ukoliko se novi zakon ne usvoji, šta će biti sa tom decom koja upišu Srednju policijsku školu jer oni u suštini neće moći da rade u MUP-u. Izgleda da iz Ministarstva računaju da je sve to već rešeno, da postoji podrška na vrhu i da će to proći. Tu je sve problematično, od toga što oni naopako prvo osnivaju školu pa tek onda pravno pokrivaju njeno postojanje, do toga da ta deca koja upišu školu nisu sigurna što se tiče posla u budućnosti", ističe.
Dalje objašnjava i da budući srednjoškolci, bez obzira na sve, školu mogu da upišu iako im dalja budućnost u MUP-u za sada nije zagarantovana.
"Oni su zapravo planirali postepenu smenu, pa će COPO paralelno sa školom nastaviti da radi još četiri godine tako što će se broj polaznika postepeno smanjivati, a u srednjoj generacijama postepeno povećavati", objašnjava.
Dodaje i da na sajtu škole i dalje ne postoji plan i program kojim će se škola voditi.
"Ako gledate sajt, videćete da nigde nema ni program obuke i rada, informacije o tome šta će se tačno tamo učiti, kakav će to kurs biti i ostalo. Neke stvari moraju zakonom da se propišu i npr. standard da svi učenici prolaze bezbednosnu proveru ili prijem u radni odnos mora biti zakonom regulisano. Tako da u ovom momentu predstavlja veliki rizik da sada deca upisuju tu školu bez znanja i bez zakonskog osnova da će, kada završe kroz četiri godine, moći da rade u Ministarstvu unutrašnjih poslova", navodi Elek.
Zbog čega je srednja škola zatvorena 2009. godine?
Srednja škola unutrašnjih poslova "Pane Đukić" u Sremskoj Kamenici ukinuta je 2005. godine, a poslednja generacija završila ju je četiri godine kasnije. Ranije je radila od 1967. godine i odškolovala više od 14.000 policijskih službenika.
Godine kada je ukinuta srednja škola, paralelno je formiran Centar za osnovnu policijsku obuku.
U izveštaju Misije OEBS-a iz 2004. godine o policijskoj reformi navodi se da je ova srednjoškolska ustanova pružala obrazovanje "koje odražava mnoge aspekte vojne obuke".
"Socijalizacija i izolacija policijskih regruta od opšte javnosti u tako mladoj dobi je kontraproduktivna za razvoj policajca u skladu sa vrednostima društva i razumevanjem potreba javnosti. Na sreću, to su prepoznali nadležni za obrazovanje u Ministarstvu i napravljen je plan za postepeno ukidanje korišćenja srednje škole", piše u izveštaju.
Bojan Elek objašnjava da je škola delom ukinuta baš i zbog ovog izveštaja u kom se navodi da načini treniranja policijskih službenika nisu zadovoljili demokratske standarde.
"Za policajce ja jako bitno da idu u normalnu civilnu srednju školu kako bi znali pravilno da se ophode prema građanima i kako bi se oformili kao ličnost. Sa druge strane, bar kako se pokazalo u prošlosti, ove mlade i neformirane ličnosti gurane su u jednu prilično rigidnu instituciju i od njih su pravili poslušnike koji ne preispituju i boje se autoriteta, zbog čega je ova škola prethodno i ukinuta. I dalje je veliko pitanje kako će ta obuka izgledati, s obzirom na to da sada neće biti samo muškarci već i žene", istakao je.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova nisu odgovorili na pitanja 021.rs.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Budućnost se ne gradi krvavim rukama - tribina Proglasa u Novom Sadu
06.12.2024.•
0
Proglas u Novom Sadu organizuje tribinu "Budućnost se ne gradi krvavim rukama".
Prošao kroz blokadu na Bulevaru oslobođenja, pa pretučen: Dvojica uhapšena
06.12.2024.•
12
Novosadska policija uhapsila je M.Z. (52) i M.B. (49) iz Novog Sada, zbog sumnje da su počinili krivično delo nasilničko ponašanje.
Dekanat Filozofskog: Podrška zahtevima, ali se ne slažemo sa blokadom Fakulteta
06.12.2024.•
17
Dekanat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu saopštio je da daje punu podršku zahtevima da se utvrdi odgovornost za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ali da se ne slaže sa blokadom Fakulteta.
Predsednik vojvođanske skupštine Balint Juhas: Opozicija atmosferu sa ulice unela u skupštinsku salu
06.12.2024.•
6
Predsednik Skupštine Vojvodine Balint Juhas rekao je, posle ekspresno završene sednice i usvajanja svih tačaka bez diskusije, da je opozicija atmosferu sa ulice unela u skupštinsku salu.
Nastavnici osudili hapšenje Radivoja Jovovića
06.12.2024.•
0
Nekoliko nastavnika i nastavnica osudilo je hapšenje Radivoja Jovovića koje se dogodilo u sredu, u Novom Sadu.
Slučaj prebijanja Novosađanina Ilije Kostića prebačen u Sremsku Mitrovicu: "Uobičajena praksa"
06.12.2024.•
12
Apelaciono javno tužilaštvo u Novom Sadu prebacilo je nadležnost Osnovnog javnog tužilaštva u slučaju prebijanja Novosađanina Ilije Kostića (74) u Sremsku Mitrovicu, saznaje 021.rs.
Prvi čovek Sremskih Karlovaca: Žrtva antidržavnog i neljudskog ponašanja
06.12.2024.•
9
Nedelju dana nakon događaja u Sremskim Karlovcima koji su izazvali pažnju javnosti, oglasio se i predsednik opštine Dražen Đurđić.
Najavljena blokada Pravnog fakulteta u Novom Sadu
06.12.2024.•
24
Blokada Pravnog fakulteta u Novom Sadu trebalo bi da počne u ponedeljak, 9. decembra.
VIDEO: Opozicija ispred Banovine puštala "AI Zobenicu"
06.12.2024.•
5
Nakon akcije "Zastani, Srbijo" opozicija je ispred Banovine puštala audio snimak u kojem se čuje Damir Zobenica, i u kojem se daju instrukcije članovima SNS, a za koji vlast tvrdi da je u pitanju AI.
FOTO, VIDEO: Novi Sad ponovo stao na 15 minuta
06.12.2024.•
53
Novi Sad je i ovog petka stao na 15 minuta kako bi odao počast za 15 nastradalih u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice.
FOTO, VIDEO Veliki broj građana ispred Karlovačke gimnazije: Tišina i poruka - "ovako više ne može"
06.12.2024.•
36
Veliki broj građana okupio se ispred Karlovačke gimnazije kako bi odao počast nastradalima u obrušavanju nadstrešnice, ali i kako bi pružio podršku učenicima i nastavnicima.
Studenti blokirali PMF - treći novosadski fakultet pod blokadom
06.12.2024.•
20
Nakon 15 minuta tišine, kojima se odala počast nastradalima u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice, počela je blokada Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu.
Dekanski kolegijum Akademije umetnosti podržao studente, otkazivanje svih aktivnosti
06.12.2024.•
3
Dekanski kolegijum Akademije umetnosti Novi Sad izraža podršku studentima koji blokiraju sva tri objekta ove ustanove.
Šta piše u opozicionom zahtevu za ostavku Zobenice: "To Vam, Damire, nije bilo dosta"
06.12.2024.•
4
Opozicija u Skupštini Vojvodine zahteva da potpredsednik pokrajinskog parlamenta Damir Zobenica podnese ostavku.
VIDEO Skupština Vojvodine: Krvavi otisci, guranje i ekspresnost u radu
06.12.2024.•
32
Počela sednica Skupštine Vojvodine. Početak je obeležilo pretresanje opozicije, a poslanici vlasti su ubrzo počeli da napuštaju salu. Došlo je i do koškanja.
Pokrajinski poslanici napustili Stranku slobode i pravde
06.12.2024.•
45
Pokrajinski poslanici Stranke slobode i pravde Gabriela Visinger Milutinović i Mile Jurkić, te gradska odbornica Branislava Pandurov, napustili su ovu stranku.
Skup ispred Karlovačke gimnazije: Najavljene govornice, đaci u dvorištu škole
06.12.2024.•
10
Grupa srednjoškolaca "Soma" organizuje danas skup ispred Karlovačke gimnazije, koji će početi sa 15 minuta ćutanja za žrtve na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Deo opozicije bojkotuje današnju sednicu Skupštine Vojvodine: Mesto gde caruje žandarmerija
06.12.2024.•
13
Poslanička grupa Pokret slobodnih građana, DS, Zajedno, neće učestvovati danas u radu Skupštine Vojvodine, rekao je poslanik grupe Miroslav Ilić.
Humanitarni bazar za desetogodišnjeg Janka u OŠ "Prva vojvođanska brigada"
06.12.2024.•
2
Za lečenje Janka Trifunovića, desetogodišnjeg učenika OŠ "Prva vojvođanska brigada", potrebno je da se prikupi 250.000 evra. Pomažu roditelji učenika, pomažu drugari, a možete i vi.
Protest ispred Skupštine Vojvodine: Pozivanje Damira Zobenice na odgovornost
06.12.2024.•
14
Odbornik u Skupštini grada Miran Pogačar izjavio je da će danas, nakon odavanja počasti nastradalima, biti organizovan protest kojim će Damir Zobenica pozvati na odgovornost.
Komentari 22
Aleksandar
Vladan
Kakav imbecilan komentar. Pa država plaća i školovanje za daleko ozbiljnije struke koje ne može da završi bukvalno svako ko ima glavu da na nju stavi policijsku šapku, zašto se tim kadrovima ne garantuje zaposlenje?
Milan NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar