
FOTO, VIDEO: Šest godina nakon obnove - "Sloboda" na Fruškoj gori u ne baš najboljem stanju
Prošlo je šest godina od opsežne obnove spomenika "Sloboda" na Iriškom vencu, a na njemu su danas vidljiva oštećenja, nastala kao posledica prirodnih pojava i ljudskog faktora.

Foto: 021.rs
Garancija za radove istekla je pre četiri godine, a neka od oštećenja ne podležu garanciji, jer su nastala kao posledica ljudskog faktora.
Iako situacija nije ni izbliza alarmantna kao što je bila pre desetak godina kada su sa ovog spomenika redovno skidani bronzani reljefi i kada su se iscrtavali grafiti, zabrinjava to što ne postoji redovno održavanje i što postoje nesuglasice u vezi sa nadležnostima.
Kako za 021.rs kažu iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica, nakon obnove spomenik je predat na upravljanje Nacionalnom parku "Fruška gora", u čijim prostorijama se nalazi i video nadzor koji je prilikom obnove instaliran.

Dodaju da su prošle godine konstatovali oštećenja na potpornom zidu platoa spomenika.
"Oštećenja nisu nastala kao greške koje mogu da se otklone u garantnom roku, već su posledica spoljnih devastiranja", navode u odgovoru za 021.rs.
Jedno od oštećenja koje je i dalje nesanirano nastalo je kada je 1. maja prošle godine grupa izletnika upalila vatru za ražanj uz sam spomenik.
Iz Zavoda ističu, takođe, da, iako su radovi na obnovi bili opsežni, sanacija nije u potpunosti završena.
"Što se tiče daljih radova na sanaciji spomenika, ostalo je da se uradi sanacija obeliska, koji nije bio obuhvaćen u pomenutom periodu obnove. Razlog je sama specifičnost radova (velika visina i neophodne specijalne korpe za peskarenje) i cena tih radova", zaključuje se u odgovoru Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica.
A šta je urađeno?
Prema dokumentaciji koju je 021.rs dobio od Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, na obnovu "Slobode" u periodu od 2016. do 2017. godine utrošeno je 34,6 miliona dinara.
Firme koje su radile na sanaciji su "Projektant-SM" iz Sremske Mitrovice, "EDV" iz Pančeva, Umetnička radionica "Kuzman" i "Ekonomistelektro" iz Beočina.
Ove radove finansiralo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Kako se navodi u Ugovoru u koji je 021.rs imao uvid, Zavod je bio zadužen da izradi tendersku dokumentaciju, obezbedi dozvole, nadzire radove, izradi izveštaj, kao i uputstva za redovno održavanje.

U "Izveštaju o sprovođenju Programa sanacije i restauracije" koji je Zavod dostavio Ministarstvu, odnosno u pregledu završenih radova, navodi se da je sanacija podrazumevala konzervaciju kamenih delova spomenika, odnosno postamenta, konzervaciju i postavljanje nedostajućih bronzanih reljefa, postavljanje rasvete i video nadzora.
Detaljnije, radovi su postavljanje 19 stubova rasvete i 22 svetiljke, postavljanje kamera i sistema za nadzor, konzervaciju kamenih delova postamenta, popravku i postavljanje ugaonih kvadera koji učvršćuju bronzani reljef, zamenu polomljenih i oštećenih delova kamene obloge, postavljanje nove hidroizolacije, mehaničko i hemijsko čišćenje grafita i popravku stepeništa.
Takođe rađeni su novi i sanirani stari bronzani reljefi. Stari reljefi su bili oštećeni, a u više navrata dolazilo je i do krađe. Nedostajalo je više od 34 metra bronzanih reljefa sa više strana spomenika, a sedam metara bilo je teško oštećeno.
Dalje, u okviru završnih radova, urađena je nivelacija terena, izrađen je ivičnjak, postavljen je behaton i izrađene su informativne table.

Ko je nadležan?
Održavanje i redovnu zaštitu spomenika "Sloboda" otežava i problem nadležnosti.
Prema Informacionom sistemu nepokretnih kulturnih dobara Srbije, ovaj spomenik antifašističkoj borbi na Iriškom vencu u nadležnosti je Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica.
Nalazi se na teritoriji Opštine Irig, ali i na području Nacionalnog parka Fruška gora.
Prema Zakonu o kulturnim dobrima, Zavod za zaštitu spomenika kulture zadužen je za zaštitu spomenika kulture.
Međutim, u Zavodu za 021.rs kažu da je spomenik "predat na upravljanje" Nacionalnom parku. Kako navode, u njihovoj nadležnosti je izdavanje uslova zaštite, kao i obnove koje se sprovode po projektima ministarstava ili sekretarijata.
Sam spomenik nije fizički blizu Sremske Mitrovice, a Zavod nema ni tehničkih ni kadrovskih kapaciteta da ga obilazi.
Nasuprot tome, rendžerska kućica JPNP "Fruška gora" nalazi se na svega nekoliko desetina metara od "Slobode". Ipak, u JPNP kažu da to ne znači da je spomenik u njihovoj nadležnosti, iako čuvarske službe obilaze lokalitet i prave zapisnike koje šalju Zavodu ukoliko dođe do oštećenja.
"Formalni dokument na kom piše da je spomenik u nadležnosti JPNP Fruška gora, ne postoji", kažu u ovom javnom preduzeću.
Tu je i treći "igrač", odnosno Opština Irig. Kako se u samom ugovoru koji je Zavod potpisao sa Ministarstvom navodi, uputstva za održavanje spomenika dostavljena su lokalnoj samoupravi u čijoj je nadležnosti redovno održavanje, prema Zakonu o uređivanju i održavanju groblja boraca i Zakonu o lokalnoj samoupravi. Iz ove opštine nisu, do objavljivanja ovog teksta, odgovorili na pitanja 021.rs u vezi sa održavanjem spomenika.
Šta je (nama) sloboda?
Jedan od najveličanstvenijih spomenika antifašističkoj borbi Jugoslovena otkriven je 7. jula 1951. godine, na desetu godišnjicu ustanka Srbije.
Spomenik je vremenom postao ne samo simbol antifašizma u Vojvodini, Srbiji i prostora bivše Jugoslavije, nego i jedno od omiljenih lokacija za izletnike i posetioce Fruške gore.
Spomenik je podignut u čast palih boraca i predstavlja simbol Narodnooslobodilačke borbe naroda Vojvodine protiv fašizma. Fruška gora je tokom Drugog svetskog rata bila najveće stecište partizana i u ovim krajevima je 1941. godine oformljen Fruškogorski partizanski odred.
Spomenikom dominira visoki obelisk na čijem se vrhu nalazi predstava žene – oličenje slobode – sa visoko podignutim rukama kao gest kojim se poziva na oružani ustanak. Na postolju iz koga se uzdiže obelisk nalazi se grupa naoružanih partizana.
Autor spomenika je vajar Sreten Stojanović (1898-1960) i ovo je bilo jedno od njegovih poslednjih dela. Njegov brat je bio dr Mladen Stojanović, narodni heroj koji je nastradao u narodnooslobodilačkoj borbi 1942. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO Prvi maj u Novom Sadu u fotografijama: Šest meseci od tragedije i "praznik" rada
01.05.2025.•
0
Prvi maj obeležen je u Novom Sadu.
Bravo: Vratite ih u pritvor
01.05.2025.•
3
Građanski pokret Bravo osudio je odluku suda da meru pritvoru zameni kućnim pritvor za trojicu osumnjičenih za napad na građane kod Futoške pijace.
Vučić o padu nadstrešnice: Država je preduzela sve što je mogla
01.05.2025.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti iz Majamija, gde trenutno boravi, osvrćući se i na pola godine od pada nadstrešnice.
Spisak SNS afera koje su studenti istakli na bilbordima u Novom Sadu
01.05.2025.•
7
Studenti u blokadi su tokom današnjeg protesta u Novom Sadu, povodom pola godine od pada nadstrešnice Železničke stanice, istakli su, kako su naveli, SNS afere iz proteklih godina.
Deo profesora Pravnog fakulteta u Novom Sadu: Ne optužujte naše studente da su sajber kriminalci
01.05.2025.•
3
Grupa profesora i saradnika Pravnog fakulteta u Novom Sadu izrazila je zabrinutost zbog natpisa u pojedinim medijima u kojima se njihovi studenti tretiraju kao "sajber kriminalci".
FOTO, VIDEO Završen skup "Novi Sad pamti": Neki roštiljaju negde drugde, ovde počinje prženje
01.05.2025.•
13
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice počele su šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
Mićin protiv spomen-ploče koju su postavili studenti: Pokrenuće svoju inicijativu, sa Vučićem
01.05.2025.•
52
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin ocenio je da način na koji je kod Železničke stanice postavljena spomen-ploča predstavlja zloupotrebu nesreće.
FOTO, VIDEO: Vozač pokušao automobilom da prođe kroz protestnu kolonu u Novom Sadu, pa priveden
01.05.2025.•
11
Tokom protestne šetnje u Novom Sadu do Mosta slobode, vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.
Brnabić o događajima ispred DIF-a: Policija nije smela da dopusti da dekan bude gonjen kao zver
01.05.2025.•
3
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da je razgovor koji premijer Đuro Macut vodi sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem težak i mučan.
Đajić: Kineska firma dostavlja dokumentaciju na kašičicu ili daje pogrešne podatke o rekonstrukciji
01.05.2025.•
9
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je danas da je, tokom pet saslušanja u tužilaštvu, saznao da kineska firma "CRIC", iako je izvođač radova, izbegava da dostave potrebnu dokumentaciju.
Roditelji Jovinih đaka ponovo traže razrešenje direktora: Škola nije poligon za demonstraciju moći
01.05.2025.•
0
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću zahtev za hitno razrešenje direktora te škole Radivoja Stojkovića.
Profesorka Milinkov o ponašanju policije ispred DIF-a: Ponižavajuće prema nama kao ljudskim bićima
01.05.2025.•
10
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Pola godine od pada nadstrešnice: Rane u kojima cveta hiljade "prkosa"
01.05.2025.•
4
Prošlo je šest meseci od dana kada je pod ruševinama betonske nadstrešnice u Novom Sadu ugašeno 14 života.
Kako će izgledati današnji protest u Novom Sadu: Šest meseci od tragedije i Dan rada
01.05.2025.•
29
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
20
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
1
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
2
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
10
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
1
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
15
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Komentari 8
Vanja
Izvidjac Futog
Irena
Sve je to normalno, ali nije fer da taj posao ne rade kako treba a uzimaju ozbiljnu proviziju!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar