DS: Novi Sad će odmah izgubiti više od 10 miliona evra zbog tajkunskog zakona
U slučaju da budu usvojene izmene Zakona o planiranju i izgradnji Novi Sad će odmah izgubiti više desetina miliona evra, poručuje predsednik GrO Demokratske Stranke Veljko Krstonošić.
Foto: 021.rs
Kako navodi, u budućnosti će izgubiti još više novca.
Prema izmenama koje je predložila Vlada Srbije, takozvana konverzija zemljišta bi ubuduće bila besplatna.
"Takvim zakonskim rešenjem najviše će biti pogođen Novi Sad u kojem je nekoliko tajkuna povezanih sa gradskom vlašću i vladajućim režimom već kupilo više preduzeća koja imaju pravo korišćenja na više hiljada kvadratnih metara zemljišta u nekadašnjim industrijskim i radnim zonama na području grada, a koje su već promenile namenu u stambenu. Primera radi, samo dve parcele na kojima se nalazilo brodogradilište imaju površinu od 4.000 kvadratnih metara, a približno istu površinu imaju i parcele na Futoškom putu na kojim režimski investitori već uveliko pripremaju gradnju stanova i gde je već promenjena namena prostora iz radne zone ili poslovanja u opštegradski centar sa stanovanjem", poručuje on.
Kako dodaje, ukoliko predloženi zakon stupi na snagu, "tajkuni koji su preuzeli propala preduzeća i parcele koje su bile namenjene za radnu zonu i poslovanje dobiće mogućnost da to zemljište bez plaćanja nadoknade pretvore u zemljište za izgradnju stanova i onda za sebe zadrže sav novac koji bi po sadašnjim propisima morali da uplate u budžet grada za troškove konverzije".
"Do sada se konverzija zemljišta plaćala 25.000 dinara po kvadratnom metru. Ako to pomnožimo sa površinom od 4.000 kvadratnih metara industrijskog zemljišta na kojem se nalazilo brodogradilište, a koje su tajkuni već preuzeli, onda dolazimo do toga da će Novi Sad u slučaju da zakon bude usvojen odmah ostati bez 100 miliona dinara, samo na zemljištu jednog preduzeća. U budućnosti će ti gubici biti još veći ukoliko dođe do konverzije i ostalog zemljišta u gradu na kojem se nalaze kupljene firme i koje su bile namenjene za radne zone i poslovanje. To je očigledan pokušaj pljačke u režiji aktuelne vlasti koja se mora sprečiti u interesu budućnosti Novog Sada", naglašava Krstonošić.
Prema Krstonošićevim rečima, predloženi zakon je protivan interesima svake lokalne samouprave i zajednice u Srbiji, ali će najveću štetu naneti Novom Sadu, Beogradu i ostalim velikim gradovima u kojim se intenzivno grade i prodaju stanovi, a u kojim su iz ranijih vremena ostale velike fabričke parcele u urbanim zonama.
"Aktuelna vlast se potpuno izgubila u svojim kombinacijama i više se ne ustručava da otvoreno radi u korist privatnih interesa, a na štetu građana i države. Ovo je tajkunski zakon koji ne smemo dozvoliti da bude usvojen", zaključuje Krstonošić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosađani, četvrtak je pred nama: Evo šta sve donosi
05.11.2025.•
0
Četvrtak Novom Sadu donosi puno zanimljivih događaja, ali i lepo vreme.
OŠ "Nikola Tesla" bez kapaciteta za fizičko vaspitanje svih đaka
05.11.2025.•
3
Osnovna škola "Nikola Tesla" u Novom Sadu godinama se suočava sa nedostatkom prostora za fizičko vaspitanje.
Preminuo novosadski knjižar Milorad Mića Vlaisavljević - od Prostora do Nubla
05.11.2025.•
8
Novosadski knjižar koji je vodio knjižaru u "Nublu" Milorad Mića Vlaisavljević preminuo je u 60. godini.
Ana Oreg o BIA špijuniranju: Služe interesima partije i ugrožavaju osećaj bezbednosti svih nas
05.11.2025.•
1
Narodna poslanica iz Novog Sada Ana Oreg kaže da ju je Bezbednosno-informativna agencija nezakonito prisluškivala više od godinu dana.
Zborovi građana pozvali večeras na skup kod Banovine: "Neka se glas čuje do Beograda"
05.11.2025.•
2
Zborovi građana Novog Sada najavili su skup podrške Dijani Hrki za večeras kod Banovine.
KRIK objavio bazu ćacija sa dosijeima, neki viđeni i u Novom Sadu
05.11.2025.•
4
Istraživački portal KRIK objavio je bazu podataka o istaknutim "ćacijima", među kojima su i oni koji su povezani sa kriminalnim strukturama. KRIK njih naziva čuvarima partije.
Policija ponovo zaustavila Jaćimovića: Autobus poslat na vanredni tehnički pregled
05.11.2025.•
2
Vozilo autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojim je trebalo da preveze studente iz Novog Sada u Beograd, poslato je na vanredni tehnički pregled.
Plan za park-šumu na Jugovićevu: Procena uticaja zbog bare
05.11.2025.•
1
Grad Novi Sad pokreće izradu plana generalne regulacije za park-šumu i deo sportskog centra "Jugovićevo", za šta će biti neophodna i "detaljna ekološka analiza".
Pruga Novi Sad - Beograd: Vlast krije ko je pio, plaćao i krao
05.11.2025.•
4
Savet za borbu protiv korupcije preporučio je Tužilaštvu za organizovani kriminal da ispita tokove novce u slučaju rekonstrukcije pruge Beograd - Novi Sad, koji su višestruko uvećani u odnosu na ugovorenu cenu.
Miša Bačulov pušten iz bolnice, samostalno otišao na saslušanje
05.11.2025.•
9
Odbornik u Skupštini Novog Sada Miša Bačulov pušten je iz bolnice u kojoj je bio od subote i odmah potom samostalno otišao na saslušanje, rekao je FoNetu njegov advokat Milan Alanović.
Visoki komesar UN za ljudska prava: Što pre utvrditi odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu
05.11.2025.•
7
Visoki komesar UN za ljudska prava Folker Tirk ponovio je poziv da se ulože dodatni napori da se osigura odgovornost za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu sada kada je prošlo godinu dana od te tragedije
Još sutra pretežno sunčano u Novom Sadu, onda oblačniji dani
05.11.2025.•
0
Još će četvrtak u Novom Sadu biti pretežno sunčan, pa onda slede oblačniji dani.
VIDEO: Naprednjaci se okupljaju na Mišeluku i kod Sajma, idu u Ćacilend
05.11.2025.•
49
Grupa novosadskih pristalica Aleksandra Vučića okupila se na Mišeluku i kod Sajma, odakle će krenuti na skup koji se organizuje u Ćacilendu.
Dug put Vučića do Novog Sada: Možda 11, 15. ili 16. novembra
05.11.2025.•
48
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo najavljuje svoj dolazak u Novi Sad. Ovog puta i nudi konkretne datume.
Novosadski studenti pozivaju na podršku Hrki ispred Skupštine Srbije: "Dijana, stižemo"
05.11.2025.•
9
Novosadski studenti krenuće danas za Beograd kako bi pružili podršku Dijani Hrki, čiji je sin Stefan nastradao u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba
05.11.2025.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
Na kućnom lečenju novosadska studentkinja koju je Vučićev pristalica udario u glavu
05.11.2025.•
8
Studentkinja novosadskog Fakulteta tehničkih nauka, koju je Vučićev pristalica iz Ćacilenda u ponedeljak uveče udario pesnicom u glavu, nalazi se na kućnom lečenju i prima terapije zbog povreda glave.
Nova sreda u Novom Sadu: Novosađani, evo šta vas očekuje
04.11.2025.•
1
Sreda će u Novom Sadu biti pretežno sunčana, a očekuje vas nekoliko događaja za koje vredi izdvojiti vreme.
Obešen zec o ogradu Lazine gimnazije
04.11.2025.•
31
Na ogradi Gimnazije "Laza Kostić" u Novom Sadu danas je obešen beli zec.
Advokatica napadnute studentkinje: "Zaprepašćena sam da MUP još uvek nije priveo napadača"
04.11.2025.•
9
Advokatica Ljiljana Borović Marjanović rekla je da je studentkinja koja je napadnuta ispred Narodne skupštine juče zadobila povrede zbog kojih je provela noć u bolnici.
Komentari 11
Milanče
Pljačka na kvadrat
Zare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar