Deo novosadske opozicije traži prekid finansiranja Novosadske TV i NS Uživo: Pokreću peticiju
Gradski odbori Demokratske stranke, Pokreta "Srce - Srbija centar" i Stranke Zajedno pokrenuće prikupljanje potpisa za peticiju "Zaustavimo nasilje u Novom Sadu".
Foto: 021.rs
Njihovi zahtevi su da se izdejstvuje da se na Skupštini grada razgovara o bezbednosti u Novom Sadu uz izveštaj policije, a potom u široj raspravi, uz učešće raznih aktera, naprave smernice za povećanje bezbednosti.
Oni takođe traže da se prekine finansiranje govora mržnje, tako što bi se prekinulo davanje novca Novosadskoj televiziji i portalu NS Uživo, kao i da se raskine ugovor Grada sa privatnim obezbeđenjem "Intersec", koje smatraju odgovornim za nasilje nad građanima na protestu ispred Skupštine Vojvodine prošle godine, na protestu protiv donošenja Generalnog urbanističkog plana.
Predstavnici ove tri stranke nameravaju da skupe bar 5.000 potpisa Novosađana, čime bi i formalno zatražili od lokalne vlasti da reaguje.
Kako su naveli, očekuju da brzo imaju planiran broj potpisa i da će se potom obratiti gradonačelniku, Gradskom veću i Skupštini grada.
Predsednik Gradskog odbora Demokratske stranke Veljko Krstonošić kaže da se u Srbiji ništa nije promenilo od tragičnih događaja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu i selima u okolini Mladenovca i Smedereva.
"Zahtevi građanskih protesta, čiji su ciljevi utvrđivanje odgovornosti i otklanjanje uzroka i konteksta usled kojih je došlo do stravičnih tragedija, ne samo da nisu naišli na razumevanje vlasti, nego su konstantno ignorisani od strane režimskih medija i funkcionera vlasti. Predstavnici vlasti, takođe, nisu pristupili nikakvoj širokoj debati koja bi za cilj imala pronalaženje rešenja za stravično nasilje u našem društvu. Međutim, protesti koji traju i dalje šalju jasnu poruku da građani ne žele da žive u zemlji visokog bezbednosnog rizika, u kojoj vladaju najgore i najprimitivnije vrednosti", naveo je Kostrešević.
Kopredsednik Gradskog odbora stranke Zajedno Radivoje Jovović podseća da su u ova tri meseca i Novosađani otpočeli sa protestima izražavajući zabrinutost za ličnu i bezbednost svoje dece, zbog enormnog porasta nasilja u našem gradu.
"Tolerisanje nasilništva od strane naprednjačkih vlasti u Novom Sadu, kao i sumnjive veze naprednjačkih struktura sa kriminalnim pojedincima i grupama, učinili su naš grad nebezbednim, a nasilje svakodnevicom. Nasilje se normalizuje i uspostavlja kao parametar prihvatljivih vrednosti, naročito među mladima, a naš grad postaje zona straha i osećaja ugroženosti. Mi zahtevamo od gradskih vlasti, bivajući svesni da ako ne izvršimo neophodan pritisak, ni do kakvog ozdravljenja našeg grada neće doći. Naši zahtevi su jasno formulisani i na njih ćemo insistirati do njihovog ispunjenja", kaže Jovović.
Novosađani koji žele da potpišu peticiju to će moći da urade od četvrtka, u Katoličkoj porti, od 19 časova, a narednih dana i na drugim mestima u Novom Sadu.
Zahtevi opozicije:
- Javno obznanjen i transparentan izveštaj Policijske uprave Novi Sad o stanju javne bezbednosti u Novom Sadu.
- Organizovanje široke javne rasprave o stanju javne bezbednosti u Novom Sadu, uz učešće političkih stranaka, pojedinaca sa priznatom stručnom kompetencijom i stručnih civilnodruštvenih organizacija, s ciljem definisanja mera za povećanje stepena bezbednosti u gradu.
- Ukidanje svakog oblika indirektne i direktne finansijske podrške iz budžeta i drugih javnih izvora "Novosadskoj televiziji" i internet portalu "NS UŽIVO", zbog toga što promovišu govor mržnje, nasilje i klevete, ali i konstantno u dužem vremenskom periodu objavljuju lažne vesti i izveštaje o događajima i prilikama u Novom Sadu.
- Raskid svih ugovora između Grada Novog Sada, javnih preduzeća, ustanova i institucija čiji je osnivač Grad, sa preduzećem "Intersec".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Kada će Stražilovska i Ulica Žarka Zrenjanina dobiti biciklističku stazu?
23.07.2026.•
2
Ulice koje povezuju uži centar Novog Sada sa Kampusom i Limanima decenijama nikako da dobiju odvojenu biciklističku stazu.
PSG o grafitima +384 u centru Novog Sada: "Izmišljena tema kako bi se sakrili stvarni problemi"
23.07.2026.•
2
Povodom crtanja oznaka +384 koje su se jutros pojavile u centru Novog Sada, oglasio se Pokret slobodnih građana koji je ovu akciju osudio.
Sutra umereno oblačno i prijatno toplo u Novom Sadu
23.07.2026.•
0
Petak će u Novom Sadu biti prijatno topao i umereno oblačno.
Novi radovi na zaštiti od požara u Betaniji: "Gat" dobio posao vredan 12 miliona dinara
23.07.2026.•
2
Univerzitetski klinički centar Vojvodine izvodiće radove na unapređenju zaštite od požara u porodilištu "Betanija", odnosno na Klinici za akušerstvo, i to na lamelama B i C.
Pred Novosađanima rani javni uvid za Mali Beograd - Veliki rit
23.07.2026.•
2
Elaborat plana generalne regulacije prostora Mali Beograd - Veliki rit nalazi se na ranom javnom uvidu, a planiraju se određene izmene u ovom delu Novog Sada.
FOTO Od porodične oaze sa bazenom do biznis šanse na Čeneju: Nekretnine koje vredi pogledati
23.07.2026.•
0
Ukoliko ste u potrazi za kućom ili placem, izdvojili smo nekoliko zanimljivih ponuda koje vredi pogledati.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba, među njima i dva para blizanaca
23.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
FOTO: Po Novom Sadu ispisani grafiti precrtanog broja +384 - pozivni koji se povezivao sa Vojvodinom
23.07.2026.•
85
Na brojnim mestima u centru Novog Sada, kod Spensa i na drugim lokacijama protekle noći je na trotoarima crnim sprejom ispisan pozivni broj +384 i precrtan crvenom bojom.
Danas u Novom Sadu mogući pljuskovi sa grmljavinom
23.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nestabilno, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Novosađani, sutra je četvrtak: Mogući pljuskovi i po neki kulturni događaj
22.07.2026.•
0
Radna nedelja polako prolazi, a sutra nas u Novom Sadu očekuje osveženje sa mogućim pljuskovima i nova isključenja struje.
Interpol odbio zahtev Srbije za šestoro novosadskih aktivista: Da li će to uticati na buduću saradnju?
22.07.2026.•
27
Odluka Interpola da Srbiji ne izruči šestoro novosadskih aktivista koji se već 16 meseci nalaze u egzilu u inostranstvu, nakon što je protiv njih pokrenut postupak mogla bi da utiče i na buduću saradnju.
Objavljena studija za naftovod od Mađarske do Novog Sada: Javna rasprava u avgustu
22.07.2026.•
1
Ministarstvo zaštite životne sredine primilo je zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada.
FOTO: Vodostaj Dunava kod Novog Sada sve niži i to bi moglo da potraje - što stvara sve više problema
22.07.2026.•
30
Vodostaj Dunava u Novom Sadu nastavlja da opada. Povlačenje vode je otkrilo nove sprudove, veliki broj čamaca na Ribarcu ostao je na suvom, ali se naziru i veći problemi.
Pred Novosađanima narednih dana: Pljuskovi, sunce, sunce, pljuskovi, pljuskovi
22.07.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti nestabilan, mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Ministar Glamočić reagovao zbog slučaja iz Sremskih Karlovaca: "Najoštrije osuđujem nasilje prema mački"
22.07.2026.•
8
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić najoštrije je osudio svaki oblik zlostavljanja životinja i pozdravio brzo postupanje policije i tužilaštva povodom slučaja u Sremskim Karlovcima.
Član Anketne komisije: Postupci za nadstrešnicu pred novosadskim VJT i JTOK sve vreme se ometaju
22.07.2026.•
1
Pravda u postupcima za pad nadstrešnice pred Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu i Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal (JTOK) sve vreme se ometa na najrazličitije načine.
Novosadski aktivisti u egzilu: Reakcija Interpola dokazala da nas vlast proganja zbog političkih stavova
22.07.2026.•
3
Novosadski aktivisti grupe STAV, koji se nalaze u inostranstvu, a koji se terete za pokušaj rušenja ustavnog poretka, oglasili su se saopštenjem u vezi sa Interpolovom reakcijom.
Novosađani pozvani da doniraju krv: Smanjene rezerve grupa sa negativnim Rh faktorom
22.07.2026.•
0
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine pozvao je Novosađane da doniraju krv.
"Nerešeno" u Betaniji: Rođeno devet devojčica i isto toliko dečaka
22.07.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Novi milioni za nove obnove železničkih stanica u Novom Sadu i drugim mestima: "Ko snosi odgovornost?"
22.07.2026.•
7
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara zahteva od nadležnih institucija da javnosti pruže odgovore povodom novih radova na železničkim stanicama u Subotici, Bačkoj Topoli i Novom Sadu.
Pred Novosađanima malo prijatniji dan
22.07.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu posle oblačnog i kišovitog jutra biti nešto vedrije i umereno toplo.
Komentari 29
Zovem se Stevo
Snsuzivo
ZX
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar