Mali Lav je prvi pacijent koji je ovu terapiju dobio u Srbiji, u Univerzitetskoj dečjoj klinici "Tiršova" u Beogradu.
Procedura primanja terapije trajala je oko sat vremena, a Lavova mama za
Nova.rs kaže da su konačno odahnuli i da za celu porodicu sada počinje novi život, dok je hrabri mali pacijent stoički i sa "razumevanjem" podneo kompletan tretman.
"Primio je lek i sve je odlično prošlo. Sami smo nas dvoje u izolaciji jer je to neophodno, ali brzo ćemo izaći. Lekari kažu da već kroz dan, najviše dva možemo kući. Bilo je mnogo uzbuđenja, ali i straha, istovremeno, pre nego što je primio lek. Nas dvoje smo juče smešteni u bolnicu, pripremili su ga za proceduru, a Lav je sve prihvatio, razumeo, sarađivao sa lekarima kao da je veliki. Nismo morali da mu objašnjavamo šta ga čeka, niti da ga umirujemo. Kod njega je to tako i kad mu vade krv, sve podnosi hrabro i ne buni se. Posle primanja leka je malo odmorio, onda je jeo, sad lepo komunicira i deluje da je dobro, a biće sve bolje jer danas konačno ulazimo u novi početak", priča mama Sonja.
Ovo je prvi put da se ta skupa genska terapija primenjuje u Srbiji, jer su do sada deca obolela od SMA odlazila u Sjedinjene Američke Države ili Mađarsku na lečenje.
Klinika u Tiršovoj prošla je sve sertifikacije proizvođača leka da bi u njoj deca obolela od SMA mogla da dobijaju "Zolgensmu", koja se prima kao jednokratna infuzija.
Kada se pojavila na tržištu, "Zolgensma" je koštala 2,5 miliona dolara, a danas je cena 1,7 miliona evra za pacijente koji je primaju u Mađarskoj. U tu cenu su uračunati troškovi pratioca, bolničkog lečenja i fizikalne terapije posle dobijanja leka, navodi Juronjuz Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Професор
Dick
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar