"Srbija protiv nasilja" u borbi za Vojvodinu: Ko su Novosađani na opozicionoj listi?
Izborna lista za vojvođanske izbore "Srbija protiv nasilja" proglašena je sa 120 kandidata za poslanike Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Među njima su neka poznata i neka nepoznata imena, a ukupno 27 kandidata je iz Novog Sada i okoline.
Lista je proglašena 22. novembra i zvaničan naziv je "Srbija protiv nasilja - Marinika Tepić - Mihailo Brkić (Stranka slobode i pravde, Narodni pokret Srbije, Zeleno-levi front, Ne davimo Beograd, Ekološki ustanak - Ćuta, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana, Srbija Centar, Zajedno, Pokret za preokret, Udruženi sindikati Srbije 'Sloga', Novo lice Srbije)".
Razlog za dugačko ime liste je učešće većeg broja opozicionih partija i pokreta, koje su svoje ljude stavile na listu. Predstavljamo nekoliko kandidata iz Novog Sada i okoline, od kojih su pojedini iskusni političari, poznati građanski opozicioni aktivisti, viđeni lekari, ali i preletači.
Na listi su 42 kandidata Stranke slobode i pravde, 24 kandidata Narodnog pokreta Srbije, 17 kandidata stranke Srbija centar SRCE, 14 kandidata Zeleno-levog fronta, po sedam kandidata Demokratske stranke i Građanske demokratske partije, pet kandidata Zajedno i po dva kandidata Rumunske partije i Novog lica Srbije.
Iako je lično podnela listu Pokrajinskoj izbornoj komisiji, na njoj se ne nalazi potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić. Prvi na listi je tridesetosmogodišnji diplomirani inženjer menadžmenta iz Pančeva Stanko Pužić, kandidat Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića.
Bio je predsednik Gradskog odbora Narodne stranke u Pančevu pre nego što se, sa delom članstva, odvojio od Vuka Jeremića. Do sredine aprila prošle godine bio je zastupnik firme "Risk Manager" iz Pančeva, koja se bavila posredovanjem u osiguranju.
Bio je predsednik Gradskog odbora Narodne stranke u Pančevu pre nego što se, sa delom članstva, odvojio od Vuka Jeremića. Do sredine aprila prošle godine bio je zastupnik firme "Risk Manager" iz Pančeva, koja se bavila posredovanjem u osiguranju.
Mihailo Brkić
Kad je reč o Novosađanima, na drugom mestu na izbornoj listi je Mihailo Brkić, doktor političkih nauka i kandidat SRCE. Rođen je 1966. godine u Beogradu, ali se školovao u Novom Sadu. Do oktobra 2016. godine bio je zastupnik Razvojnog fonda Vojvodine, odnosno dok Srpska napredna stranka nije potpuno preuzela vojvođansku vlast.
Javnosti je najviše poznato da je od 2010. do 2014. godine bio ambasador Srbije u Kuvajtu, Kataru i Jemenu, a sarađivao je i sa Saudijskom Arabijom. U svojoj biografiji navodi da je od 1996. do 1999. godine radio u Izdavačkom preduzeću Matice srpske, koje više ne postoji. Navodi da je član radnih grupa Nacionalnog konventa o EU za poglavlja 22 (Regionalne politike i koordinacija strukturnih instrumenata) i 33 (Finansijske i budžetske odredbe). Član je inicijalnog odbora ERSA – Srbija (European Regional Science Association) i član predsedništva Saveza ekonomista Vojvodine.
Navodi i da je rezervni kapetan Artiljerijsko-raketnih jedinica protivvazduhoplovnog dejstva Vojske Srbije. Zvanični podaci pokazuju da se i dalje vodi kao zastupnik Sindikalne organizacije Razvojnog fonda AP Vojvodine, ali i kao suvlasnik knjižarske zadruge "Ljubitelji knjige", koje je trenutno u blokadi na iznos od skoro 10 miliona dinara.
Gabriela Visinger Milutinović
Ova 45-godišnja kandidatkinja Stranke slobode i pravde je na 5. mestu na izbornoj listi.
Master vaspitačica iz Veternika je i direktorka novosadskog preduzeća "Commodore International".
Master vaspitačica iz Veternika je i direktorka novosadskog preduzeća "Commodore International".
Maja Mićić
Na šestom mestu nalazi se Maja Mićić.
Ona je kandidatkinja Narodnog pokreta Srbije koja je građevinska tehničarka. O njoj nema detaljnijih informacija.
Ona je kandidatkinja Narodnog pokreta Srbije koja je građevinska tehničarka. O njoj nema detaljnijih informacija.
Radivoje Jovović
Doc. dr Radivoje Jovović je kandidat Zajedno na 9. mestu na listi. Rođen je 1984. godine u Somboru.
Predaje na Fakultetu za pravne i poslovne studije "dr Lazar Vrkatić", gde je i prodekan za međunarodnu i stručnu saradnju.
Predaje na Fakultetu za pravne i poslovne studije "dr Lazar Vrkatić", gde je i prodekan za međunarodnu i stručnu saradnju.
U biografiji navodi da je nekadašnji član Saveta Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, a aktuelni član Udruženja za političke nauke Srbije.
Kopredsednik je Gradskog odbora Zajedno u Novom Sadu. Učestvovao je u niz aktivističkih akcija u Novom Sadu, zbog čega je bio i privođen.
Miroslav Ilić
Ugledni šezdesetdvogodišnji novosadski hirurg i iskusni političar je na 10. mestu na listi. Kandidat je Građanske demokratske partije, nekadašnji predsednik Vojvođanskog kluba i visoki član Vojvođanske partije, nakon čega je izabran za predsednika Vojvođanskog kulturnog kluba "Vasa Stajić".
Redovni je profesor na Medicinskom fakultetu i radi na Instututu za plućne bolesti Vojvodine.
I dalje se vodi kao zastupnik Vojvođanskog pokreta, a zastupnik je i nevladine organizacije "Nova V".
Milan Vasiljević
Vasiljević je na 11. mestu na listi.
On je pravnik iz Petrovaradina, a kandidat je Stranke slobode i pravde. O njemu značajnijih, detaljnijih informacija nema.
Dejan Kulja
Na 12. mestu je četrdesettrogodišnji profesor fizičkog vaspitanja Dejan Kulja, kandidat SRCE i poverenik gradskog odbora stranke Zdravka Ponoša.
Rodom je iz Titela i ima istoriju menjanja stranaka. Godine 2016. je zabeleženo da je lokalni, titelski odbor Socijademokratske partije Srbije, koji je vodio, preneo u Ligu socijaldemokrata Vojvodine u ovom mestu.
Međutim, našao se u titelskom odboru Narodne stranke dok je Ponoš još bio istaknuti član, a potom je prešao u SRCE.
Vlasnik je titelskog preduzeća "2D2K" za elektroinstalacije, kao i sportskog udruženja "Dolma".
Predrag Dragojević
Kandidat je koji je bio meta tabloida, koji je u medijskim pisanjima optuživan za malverzacije.
Dragojević je na 17. mestu na listi i diplomirani je menadžer iz Novog Sada. Kandidat je Narodnog pokreta Srbije i blizak saradnik Borislava Novakovića, sa kojim je nekada bio u Narodnoj stranci. Bio je i predsednik Izvršnog odbora Narodne stranke i stao na stranu Jeremića u trenutku kad se od ove partije odvajao Zdravko Ponoš.
Međutim, u novim turbulencijama u Narodnoj stranci odlučio je da podrži Miroslava Aleksića, kao i dobar deo članstva. Tabloidi su o njegovim navodnim aferama pisali u vreme političkih turbulencija u Narodnoj stranci.
Marica Puškaš
Na 19. mestu je novosadska profesorka srpskog jezika i književnosti Marica Puškaš. Kandidatkinja je Stranke slobode i pravde, a inače je novinarka i urednica elektronskog izdanja magazina "Ekolist".
Detaljnije o novoj opozicionoj saradnji
Na ovoj listi se nalaze kandidati stranke koja nekima možda nije poznata. Građanska demokratska partija je stranka dr Miroslava Ilića koja, za potrebe veće saradnje opozicije, odnedavno na pokrajinskom nivou sarađuje se Pokretom slobodnih građana i udruženjima građana "Banat je u pravu" iz Kikinde, "Zajedno za bolju Sentu" iz Sente i "Karlovačkom listom" iz Sremskih Karlovaca.
Izborna lista "Srbija protiv nasilja" proglašena je pod brojem sedam na vanrednim pokrajinskim izborima. Celokupna lista, sa svim imenima, dostupna je OVDE.
Portal 021.rs nominovan je za najbolji informativni sajt u regionu. Za 021.rs možete da glasate na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Godinu dana od nereda kod prostorija SNS-a u Novom Sadu: Zborovi organizuju skup
12.08.2026.•
0
Zborovi Novog Sada u četvrtak, 13. avgusta, organizuju skup povodom obeležavanja godinu dana od sukoba građana i policije ispred prostorija SNS-a na Bulevaru oslobođenja.
Večeras pomračenje Sunca, videće se i iz Novog Sada
12.08.2026.•
0
Građani će večeras moći da posmatraju delimično pomračenje Sunca.
DS: Godinu dana od prebijanja aktiviste u Novom Sadu, režimski batinaši nisu kažnjeni
12.08.2026.•
0
Prošlo je godinu dana od prebijanja aktiviste Demokratske stranke Bojana Mrkovačkog u Novom Sadu, podsetila je ova stranka.
Lepe vesti iz Betanije: Rođeno 26 beba
12.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 26 beba.
Novosađani, dolazi sreda: Letnje vrućine, izložbe, knjige i nekoliko isključenja struje
11.08.2026.•
0
Sredina radne nedelje je pred nama, još uvek nema najavljenih padavina u Novom Sadu, ali ima novih kulturnih događaja.
Ilić odgovorio PSG-u: Kao pokrajinski poslanik imam slobodu da odlučim u kom ću poslaničkom klubu biti
11.08.2026.•
15
Pokrajinski poslanik Pokreta slobodnih građana (PSG) Miroslav Ilić reagovao je na saopštenje rukovodstva te stranke povodom formiranja poslaničke grupe "Vojvodina uz studente".
Novi Sad među najtoplijim gradovima, u Somboru zabeleženo 39 stepeni
11.08.2026.•
3
U Srbiji je u 15 časova najviša izmerena temepratura iznosila 39 stepeni u Somboru. Niže temeperature beleže se na Kopaoniku, Crnom Vrhu i Zlatiboru.
Država Novom Sadu prenela zemljište za izgradnju pešačko-biciklističkog mosta
11.08.2026.•
13
Republika Srbije besplatno je Novom Sadu prenela pravo javne svojine na građevinskom zemljištu na dve lokacije.
Zbog vazdušnog čepa u cevovodu Bukovac nema vode više od 24 sata: Normalizacija se očekuje do kraja dana
11.08.2026.•
4
Ekipe JKP "Vodovoda i kanalizacije" su u ponedeljak, 10. avgusta radile na saniranju havarije, ali je nakon toga došlo do stvaranja vazdušnog čepa u cevovodu koji je ponovo prekinuo dotok vode.
Referendum o "Novom Sadu na vodi": Građanska platforma pokreće inicijativu
11.08.2026.•
37
Građanska platforma "100% Sad" pokreće narodnu inicijativu za raspisivanje obavezujućeg lokalnog referenduma u vezi sa Planom generalne regulacije koji obuhvata takozvani "Novi Sad na vodi".
PSG se ogradio od osnivanja poslaničke grupe "Vojvodina uz studente": Lična odluka jednog poslanika
11.08.2026.•
18
Pokret slobodnih građana se oglasio povodom osnivanja poslaničke grupe "Vojvodina uz studente" u Skupštini Vojvodine, navodeći da je u pitanju lična odluka njihovog poslanika, a ne dogovor na nivou stranke.
Skup i šetnja "Mi i dalje stojimo" u četvrtak: Evo kuda će se ići
11.08.2026.•
3
Zborovi Novog Sada u četvrtak, 13. avgusta organizuju skup povodom obeležavanja godinu dana od sukoba građana i policije ispred prostorija SNS-a na Bulevaru oslobođenja.
Šta je sve Vesić rekao Tužilaštvu o nadstrešnici: Otvaranje stanice, propusti struke i "bez obaveze"
11.08.2026.•
20
Bivši ministar Goran Vesić rekao je pred tužilaštvom da nije imao obavezu, niti saznanja da su na Železničkoj stanici u Novom Sadu postojali bilo kakvi nedostaci.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 11 beba
11.08.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 11 beba.
Još danas "pakleno" toplo u Novom Sadu, od sutra samo veoma toplo
11.08.2026.•
0
Još danas će u Novom Sadu biti pakleno toplo, a onda sledi nekoliko dana uz minimalno nižu temperaturu.
Država garantuje za kredit od 123,7 miliona evra za izgradnju naftovoda od Novog Sada ka Mađarskoj
11.08.2026.•
5
Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije Banci Poštanska štedionica za kredit od 14,53 milijarde dinara koji će koristiti kompanija Transnafta za izgradnju naftovoda Srbija-Mađarska.
FOTO: Novosadski Dunavac na naslovnoj strani Njujork Tajmsa
10.08.2026.•
15
Fotografija novosadskog Dunavca našla se na naslovnoj strani Njujork Tajmsa.
U Skupštini Vojvodine formirana poslanička grupa "Vojvodina uz studente"
10.08.2026.•
12
U Skupštini Vojvodine danas je formirana poslanička grupa "Vojvodina uz studente".
Utorak u Novom Sadu: Šta vas očekuje?
10.08.2026.•
0
Toplotni talas se nastavlja i u glavnom gradu Vojvodine opet nas očekuju veoma visoke temperature, međutim, čekaju nas i nova dešavanja.
FOTO, VIDEO: Pala grana u Braće Ribnikar, nema povređenih, ogrebotine na automobilima
10.08.2026.•
10
Sa drveta u Ulici Braće Ribnikar pala je veća grana, a tom prilikom niko nije povređen.
Komentari 43
xmann
Zanimljivo
Zbunjen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar