Razmatrane primedbe na plan rušenja dela Spensa: O uklanjanju tek izgrađenog bazena, hotelu...
Usvojene su dve primedbe na plan rekonstrukcije Spensa, a iz Društva arhitekata Novog Sada i odbornik Miran Pogačar zamerili su zbog načina na koji se Komisija za planove bavila ovim pitanjem.
Foto: 021.rs
Komisija za planove delimično je usvojila dve primedbe na plan rekonstrukcije Spensa koje se odnose na imenovanje parka i parkiranje električnih vozila i bicikala.
Međutim, jedna primedba navodno nije stigla na adresu komisije, pa su reagovali iz Društva arhitekata Novog Sada.
Kako su izneli na sednici, u primedbi su se žalili da delovi nacrta rekonstrukcije Spensa nisu u skladu sa urbanističkim planom grada, da je nezakonita primena skraćenog postupka donošenja i istakli su "da je javnost uskraćena za saznanja o važećoj urbanističkoj dokumentaciji vezanoj za urbanističku sredinu".
Iz Komisije su rekli da ukoliko je stigla primedba, održaće se još jedna sednica na kojoj će se razmatrati taj prigovor.
Podnete dve primedbe koje se tiču prve tačke dnevnog reda delom su usvojene. Prva potiče od Asocijacije sportskih veterana Novog Sada, dok je drugu podnela Novosadska biciklistička inicijativa.
Sugestija Asocijacije sportskih legendi bila je da se pojedini otvoreni javni prostori koji se nalaze uz Spens nazovu po znamenitim sportistima Novog Sada i da se park nazove Olimpijski park. Primedba je prihvaćena.
Sedam sugestija Novosadske biciklističke inicijative su delimično usvojene. Prva sugestija se tiče uvođenja biciklističke staze u Sutjeskoj ulici. Druga se odnosi na izgradnju spratne garaže za parkiranje bicikala na Spensu. Treći predlog se odnosi na pronalaženje lokacije za bezbedno parkiranje i punjenje lakih električnih vozila. Iz inicijative su sugerisali da se ukloni što veći broj uličnih parkinga i da se uspostavi pešačka zona u kompleksu. Predložili su i postavljanje solarnih panela na Spens. U sugestijama se pominje i pravljenje autonomne mreže za zalivanje u kompleksu Spensa kao i formiranje žive ograde na južnom obodu parkovske površine. Prve četiri primedbe su prihvaćene uz obrazloženja, dok su poslednje tri odbačene kao neosnovane ili kao već predviđene planom.
Na obrađivanje prigovora koje se tiču rekonstrukcije Spensa reagovao je odbornik u Skupštini Novog Sada Miran Pogačar.
Rekao je kako su iz Komisije samo pretrčali preko prve tačke dnevnog reda koja se tiče Spensa.
"Nisam ni primetio da ste zatvorili tačku", rekao je Komisiji Miran Pogačar.
Iz komisije su rekli da odbornik po poslovniku ne učestvuje u javnoj sednici, jer se radi po primedbama i tačkama dnevnog reda kako je propisano pravilima.
"Imate pravo da podnesete primedbu na svaki plan, na svaku tačku i onda možemo da raspravljamo o tome", odgovorio je predsednik Komisije za planove Radonja Dabetić.
Dodao je da odbornik ima pravo da učestvuje u raspravi u Skupštini, ali ne na javnoj sednici.
Miran Pogačar kaže za 021.rs da Komisiju osniva Skupština grada i da svaki odbornik ima pravo da se obrati Komisiji.
"Oni meni to nisu dozvolili, jer su pitanja osetljiva. Spens je ozbiljno i važno pitanje za Novi Sad", kaže Pogačar.
On je postavio pitanje zbog čega je najavljeno rušenje bazena, jer, kako ističe Pogačar, na Spensu je najveći i najkorišćeniji bazen.
"Ovo bi imalo smisla ukoliko bi se napravilo više bazena kao što se navodno planira. Na primer, na Novom naselju mi smo zagovarali kao Građanski pokret Bravo da tamo bude bazen, tamo je dvadeset godina već planiran, ali ne gradi se. Druga bi bila priča da imamo više bazena", objašnjava Pogačar za 021.rs.
On se osvrnuo i na pitanje zelenih površina na delu kod stadiona "Krađrođe" kao i to što se planira hotel.
"Planira se ogroman hotel tik uz Spens. Pitao sam ko će taj hotel da pravi, čiji je to hotel? On će verovatno dosta prihodovati, jer je u pitanju super lokacija. Pritom, zgrada će biti ogromna i zaklanjaće pogled na Spens", kaže Pogačar.
Pogačar je pomenuo nedostatak odgovora na pomenuta pitanja, pre svega predsednika Komisije za planove Radonje Dabetića.
"Oni žele da ćute o ovome. Kada je bila javna rasprava, oni su je održali u mesnoj zajednici za vreme trajanja sednice Skupštine grada kako mi ne bismo mogli da dođemo na javnu raspravu. Sprovode samo svoje namere i namere nalagodavaca, odnosno investitora koji će dobiti hotel, a mi se pitamo ko je to", kaže Pogačar.
Podsećamo, planira se rekonstrukcija Spensa sa okolinom, kako bi postao energetski efikasniji, a predviđa se i rušenje delova objekta i gradnja novih delova, garaža, kao i izgradnja hotela od 16 spratova.
Više o tome možete da pročitate OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sutra blokada autobuske stanice u Novom Sadu: "Studentska, u jednom pravcu"
14.11.2025.•
7
Studenti u blokadi novosadskih fakulteta najavili su za subotu, 15. novembra, blokadu kod glavne autobuske stanice.
Uvodi se noćno dežurstvo u Domu zdravlja na Novom naselju
14.11.2025.•
6
Noćno dežurstvo biće uvedeno u Domu zdravlja na Novom naselju, od ponedeljka, 17. novembra.
Novi direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine Milorad Španović, umesto Milene Tabaković
14.11.2025.•
0
Novi v. d. direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine je dr Milorad Španović, koji je na ovo mesto došao umesto Milene Tabaković, ćerke guvernerke Narodne banke Srbije.
Ponovo raspisan tender za istraživanje klizišta kod Kameničkog parka: Godinu dana posle obustave prethodnog
14.11.2025.•
0
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije ponovo je pokrenula javnu nabavku za izradu projekta istražnih radova za sanaciju klizišta u delu Kameničkog parka, Mosta slobode i zone Ribnjaka.
Podnet zahtev za oduzimanje titule "Grad močvara" Novom Sadu: "Direktna kontradiktornost stvarnosti"
14.11.2025.•
2
Nevladina organizacija "Svet i Dunav" i Ekološki front uputili su formalni zahtev za oduzimanje titule "Grad močvara" Novom Sadu.
Moguća tužba za naknadu štete protiv "SNS junaka" koji su tukli studente u Novom Sadu
14.11.2025.•
8
Dvoje studenata, koje su 28. januara u Novom Sadu pretukla četvorica aktivista Srpske napredne stranke, koje je pomilovao predsednik Aleksandar Vučić, verovatno će podneti tužbu za naknadu štete protiv njih.
FOTO: Vikendice u Novom Sadu - šta može da se pronađe?
14.11.2025.•
0
Vikendicu ili prostor na kojoj biste mogli da je izgradite nije lako pronaći.
U Betaniji u jednom danu rođeno 26 beba
14.11.2025.•
0
U porodilištu Betanija u prethodna 24 sata rođeno je 26 beba.
VIDEO: Izgoreo automobil na Novom naselju
14.11.2025.•
0
Automobil marke "škoda" izgoreo je sinoć u Ulici Seljačkih buna, na Novom naselju.
Kraj radne nedelje i toplije, ali oblačno vreme: Novosađani, evo šta vas očekuje ovog petka
14.11.2025.•
0
Poslednji radni dan ove nedelje u naš grad donosi toplije vreme koje će nastaviti da bude još bolje tokom vikenda, kao i poneki događaj za koji vredi izdvojiti vreme.
Sin Milomira Jaćimovića prekinuo štrajk glađu
13.11.2025.•
9
Sin Milomira Jaćimovića prekinuo je štrajk glađu.
Raspisan tender za projekat izvedenog stanja uređenja Almaškog kraja
13.11.2025.•
1
Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada raspisao je javnu nabavku za izradu projekta izvedenog stanja na uređenju Almaškog kraja, a procenjena vrednost usluge je 12,5 miliona dinara, bez PDV-a.
Građani u petak mogu da provere nivo šećera u krvi u Merkatoru i Univerexportu 021
13.11.2025.•
0
Ekipe Doma zdravlja Novi Sad će, u petak, 14. novembra, organizovati radionice povodom Svetskog dana borbe protiv dijabetesa.
Predstavljen Izveštaj Evropske komisije o Srbiji: Ključne reforme i dalje se sprovode sporo
13.11.2025.•
1
Izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2025. godinu, u Francuskom institutu u Novom Sadu, danas je predstavio Črtomir Peter Fišinger, šef političkog odeljenja Delegacije EU u Srbiji.
VIDEO: Održana blokada autobuske stanice u Novom Sadu
13.11.2025.•
9
Grupa Novosađana blokirala je danas posle podne autobusku stanicu u Novom Sadu.
Strukovna udruženja traže obustavu konkursa za spomenik stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice
13.11.2025.•
3
Društvo arhitekata Novog Sada, Udruženje primenjenih umetnika i dizajnera Vojvodine i Udruženje likovnih umetnika Vojvodine traže obustavu konkursa za dizajn spomenika stradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice.
INTERVJU Zoltan Puškaš povodom nove predstave u Novosadskom pozorištu: Važnost pronalaženja svrhe
13.11.2025.•
1
U Novosadskom pozorištu reditelj Zoltan Puškaš postavlja komad Ronalda Harvuda "Velika četvorka".
Profesori i roditelji Jovine gimnazije podneli krivičnu prijavu protiv direktora Radivoja P. Stojkovića
13.11.2025.•
4
Deo profesora Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" i roditelja đaka koji idu u ovu školu podneo je krivičnu prijavu protiv direktora Radivoja P. Stojkovića i drugih službenih lica.
Novosadski aktivisti: "Ne ostavljamo nikoga iza sebe, danas smo to mi i oni, sutra bilo ko"
13.11.2025.•
1
Novosadski aktivisti Pokreta slobodnih građana (PSG) i studentskog pokreta STAV, posle gotovo osam meseci pritvora, poručuju da ih je borba samo ojačala i zahvaljuju svima koji su ih podržali.
Ispit za buduće taksiste 1. decembra na Novosadskom sajmu
13.11.2025.•
0
Pisani deo ispita za taksiste u Novom Sadu održaće se 1. decembra.
Veliki SNS skup u Novom Sadu: Vučić pominjao sledeći vikend
13.11.2025.•
25
Iz Brisela, na događaju predstavljanja izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u integracijama, 4. novembra, Aleksandar Vučić, rekao je da će veliki skup SNS u Novom Sadu biti održan 11, 15. ili 16. novembra.
Komentari 13
Mitar
Limi
Dejan sa Štranda
Sreća,pa su neki drugi i drugačiji ljudi na njihovim mestima i vredno rade.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar