
GP Bravo pita direktora GSP i gradonačelnika Đurića: Ko stoji iza donacije polovnih autobusa?
Građanski pokret "Bravo" upitao je šta se dešava sa spornom donacijom polovnih autobusa Novom Sadu, za koje je GSP tvrdio da ih je dobio na poklon, za šta se ispostavilo da nemaju ugovor.

Foto: 021.rs
Podsetimo, 021.rs otkrio je da GSP nema ugovor za poklonjene stare autobuse, dok Švajcarci tvde da su ih prodali.
Naime, Uprava GSP tvrdila je da su stare autobuse iz Švajcarske dobili po ugovoru o poklonu, a potom su naveli da takav ugovor ne postoji, o čemu smo pisali OVDE. Ispostavilo se da ni u gradskom prevozniku švajcarskog grada Arau ne znaju ništa o takvom sporazumu.
Iz GSP-a 021.rs na naknadna pitanja nije dobio odgovor, a direktor Ivan Radojičić tokom čijeg mandata je realizovana ova donacija je u međuvremenu podneo ostavku.
Skoro dva meseca su prošla otkako su tri polovna autobusa, stara 17 godina, stigla u GSP Novi Sad. Vozila su ofarbana u plavu boju, a prema dostupnim informacijama, još 11 autobusa se nalazi na farbanju u Ubu. Međutim, javnosti je i dalje nepoznato s kim je sklopljen ugovor o donaciji i pod kojim uslovima, na šta je danas podsetio GP Bravo.
Bravo: Koji je motiv donacije starih autobusa GSP-u i otkud jedan u Prištini?
Bravo je postavio nekoliko ključnih pitanja direktoru GSP-a i gradonačelniku Đuriću: ko je omogućio dolazak autobusa u Novi Sad; po kojoj ceni i pod kojim uslovima su uvezeni i koji je motiv iza ove donacije.
"S obzirom na informacije da se jedan autobus iz ove grupe od 15 polovnih autobusa iz Švajcarske već sada nalazi i saobraća u Prištini, otvara se sumnja da je reč o saradnji s kriminogenom osobom poznatom po poslovima s Gradom Novim Sadom, koja posluje i u Srbiji i na Kosovu. Pitanje je: da li Novi Sad ponovo posluje s tom osobom", napominju u ovom pokretu.
Bravo smatra da građani Novog Sada zaslužuju odgovore na ova pitanja, posebno zato što GSP i Grad Novi Sad već nekoliko godina nisu uspeli da nabave nova vozila, izuzev električnih autobusa, čija je realizacija kasnila.
Kako dodaju, stanje u gradskom prevozu je alarmantno, a promena direktora u GSP-u ne uliva optimizam, jer novi direktor nema iskustvo u oblasti saobraćaja, što dodatno otežava ionako složenu situaciju.
Bravo napominje da saradnja s pojedincima s kriminalnim dosijeima dodatno narušava poverenje javnosti i ukazuje na to da se problemi i gubici u GSP-u neće skoro rešiti.
"Sve ukazuje na to se da se planira da se urušen javni prevoz ustupi "donatoru autobusa" kroz koncesiju", dodaju u saopštenju.
Podsetimo, tri autobusa stara skoro 17 godina, marke Scania-Hess NUA 2008 stigla su u Novi Sad 4. septembra, kako su tada tvrdili u ovom preduzeću, na osnovu ugovora o poklonu. Naveli su da su, iako starijeg datuma, vozila kvalitetna i "u izuzetno dobrom tehničkom stanju".
Ova vozila su rashodovana iz lokalnog preduzeća švajcarskog grada Arau, a u Novi Sad pristigla su malo drugačijeg izgleda. Iz javnog preduzeća za 021.rs naveli su da su vozila "u skladu sa vizuelnim identitetom voznog parka JGSP prefarbana prepoznatljivom bojom".
Ovaj poklon ili nabavka, bio je predmet rasprave između direktora Ivana Radojičića, koji je u međuvremenu podneo ostavku, i opozicije, naročito Građanskog pokreta Bravo. Građanski pokret "Bravo" je tada povodom ove obnove voznog parka pitao da li Srpska napredna stranka pokušava da uruši i uništi novosadski GSP kako bi uveli privatnike u javni prevoz.
"Umesto da dobije najavljenih 50 novih autobusa, javni prevoz u Novom Sadu se pod naprednjacima konstantno urušava, tako da su sada stigla tri autobusa iz Švajcarske stara 17 godina kao poklon nepoznatog donatora", naveo je tada Bravo.
Radojičić je na saopštenje reagovao nabrajajući uspehe preduzeća, ali nije komentarisao polovne autobuse.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Pola godine od pada nadstrešnice: Rane u kojima cveta hiljade "prkosa"
01.05.2025.•
2
Prošlo je šest meseci od dana kada je pod ruševinama betonske nadstrešnice u Novom Sadu ugašeno 14 života.
Kako će izgledati današnji protest u Novom Sadu: Šest meseci od tragedije i Dan rada
01.05.2025.•
7
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
17
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
1
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
2
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
8
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
0
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
15
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
2
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
3
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
9
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Oglasio se SNP povodom zahteva za smenu Aje Jung
30.04.2025.•
1
Uprava Srpskog narodnog pozorišta oglasila se povodom zahteva ansambla Baleta da se smeni direktorka Aja Jung.
FOTO, VIDEO Završen protest ispred suda: "Solidarno stojimo za 12 aktivista, zatvorenika režima"
30.04.2025.•
6
Protest "Politički pritvor zbog reči - ko je sledeći" održavan je ispred suda u Novom Sadu.
U Novom Sadu za 1. maj sunčano i toplo, u subotu čak 30 stepeni
30.04.2025.•
0
Narednih dana nas očekuje i 30 stepeni, ali i pad temperature.
Slučaj "nadstrešnica": Optuženi inženjeri počeli da se ispisuju iz Inženjerske komore
30.04.2025.•
4
S. N, petooptuženi u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu, a prvi među projektantima i inženjerima, ispisao se iz članstva Inženjerske komore Srbije.
Uđeš kao povređeni, izađeš kao ekstremista u Informeru
30.04.2025.•
25
Više od 30 osoba požalilo se na povrede nakon intervencije policije ispred novosadskog DIF-a. Imena pojedinih osoba koje su povređene su objavljena u Informeru, gde su označeni kao ekstremisti.
Šabić: Od objavljivanja podataka novosadskih studenata u Informeru još gore nereagovanje nadležnih
30.04.2025.•
1
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da je od pojavljivanje spiska imena povređenih studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka u listu Informer "još gori izostanak reakcije" nadležnih institucija.
FOTO: Evropska komesarka Marta Kos u Novom Sadu odala poštu poginulima u padu nadstrešnice
30.04.2025.•
2
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas je u Novom Sadu odala poštu 16 poginulih u padu nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra.
Park kod Spensa: Dokle se stiglo sa radovima
30.04.2025.•
14
Veći građevinski radovi na parku kod Spensa, na prostoru nekadašnjeg "Dino parka", privode se kraju, kažu iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada.
Počelo suđenje aktivistima SNS koji su polomili vilicu studentkinji
30.04.2025.•
6
Suđenje četvorici aktivista Srpske napredne stranke koji su napali novosadske studente krajem januara počelo je u Osnovnom sudu u Novom Sadu.
Komentari 11
Marko
Mirko
Nemus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar