Konferencija je održana u organizaciji EU Resurs Centra (EURC), koji deluje u okviru Beogradske otvorene škole, uz podršku Novosadske novinarske škole kao lokalnog partnera ovog projekta.
Ovaj događaj otvorio je Nikola Bertolini, šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske Unije u Srbiji, koji je ovom prilikom izjavio da "EU podržava razvoj civilnog društva na Zapadnom Balkanu i u Turskoj sa ciljem stvaranja povoljnijeg okruženja, jačanja organizacija civilnog društva i kvalitetnijeg dijaloga između organizacija civilnog društva i vlasti na svim nivoima.
"Sastanci poput današnjeg predstavljaju jasan pokazatelj da naša kontinuirana podrška mora da se nastavi kako bismo podržali demokratiju, osnovna ljudska prava i vladavinu prava. Sa narednim pozivom za nove grantove, EU poziva na učešće male i lokalne organizacije, kao i građanske grupe van Beograda", poručio je Bertolini.
Beogradska otvorena škola
U fokusu konferencije našlo se pitanje dometa građanskog aktivizma i organizovanja građana – kroz studentske inicijative, zborove i organizacije civilnog društva, kao neophodnog faktora participativne demokratije. Diskusija je pokazala da građanski aktivizam ima snagu da mobiliše zajednicu i podstakne konkretne promene, navodeći studentsko samoorganizovanje kao primer moralne jasnoće i odlučnost u unapređenju vladavine prava. Njihovo delovanje dalo je novi impuls čitavom društvu i povratilo poverenje u političko delovanje koje dolazi odozdo – ističu učesnici.
Slično tome, lokalne inicijative koje su prethodnih meseci dobijale podršku kroz programe EU Resurs Centra, pokrenule su promene u sredinama širom Srbije – od pitanja socijalne zaštite, preko urbanog planiranja do unapređenja omladinskih politika.
"Civilno društvo ima ključnu ulogu u stvaranju inkluzivnijeg, odgovornijeg i pravednijeg društva. Zato kao EU Resurs Centar za civilno društvo težimo da budemo sveobuhvatna platforma podrške organizacijama koje teže unapređenju stanja u društvu kroz mentorstva i treninge kroz koje je do sada prošlo preko 1200 učesnika, a direktnu finansijsku podršku dobilo preko 180 organizacija i 160 neformalnih grupa građana širom Srbije. Mi smo najponosniji na taj aktivizam u svom osnovnom neformalnom obliku. Zalažemo se za princip decentralizacije i zajedno sa našim partnerima iz različitih delova širom Srbije radimo na otkrivanju pokretača promena koji menjaju svoje lokalne zajednice na bolje", izjavila je Marina Lukić, menadžerka projekta EURC.
Beogradska otvorena škola
Jedan od važnih zaključaka konferencije jeste da građani prepoznaju značaj udruživanja i zajedničkog delovanja i da je veoma važno podržati i osnažiti njihovo direktno uključivanje u procese odlučivanja i definisanje pravca razvoja zajednice.
"Danas razgovaramo o građanskom aktivizmu, o protestima, o tome kako su građani odlučili da se organizuju u zborove, studenti u plenume, a sve to kao metode participativne demokratije. Civilno društvo u Srbiji uvek ima taj jedan cilj, a to je da angažuje i motiviše građane da učestvuju u procesu donošenja odluka. Zbog toga u okviru EU Resurs Centra za civilno društvo pružamo finansijsku podršku organizacijama, ali i edukaciju, mentorstvo, kao i međusobno umrežavanje", rekla je Marina Grnja Klaić, menadžerka projekata u Novosadskoj novinarskoj školi.
Beogradska otvorena škola
Konferencija "Glas ulica – Ćutanje institucija: Novi izazovi za civilno društvo", održana je nakon serije Info dana sa predstavnicima civilnog sektora u Šapcu, Sremskim Karlovcima i Leskovcu, tokom kojih su predstavljene lokalne inicijative koje su doprinele konkretnim promenama u oblastima kao što su socijalna zaštita, omladinska politika, uređenje prostora, osnaživanje različitih društvenih grupa i drugim značajnim oblastima.
EURC vodi Beogradska otvorena škola sa partnerima: Novosadska novinarska škola, Udruženje ekonomskih eksperata iz Niša (ENECA), Užički centar za prava deteta, Mladi poljoprivrednici Srbije (Jagodina), Sigurne staze (Bor) i Nova planska praksa (Beograd).
Dve godine projekta "EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji" donosi:
-
Ostvareni su kontakti sa organizacijama civilnog društva u oko 100 gradova, opština i sela u Srbiji,
-
unapređene su procedure sistema podrške organizacijama kroz izrade vodiča, smernica i priručnika, osmišljavanje edukativnih programa treninga i mentorstava u skladu sa specifičnim potrebama organizacija i neformalnih grupa, ali i kroz istraživanje potreba civilnog društva u Srbiji.
Ukupno je sprovedeno više od 90 treninga za organizacije i neformalne grupe, a na njima je učešće uzelo više od 300 organizacija ili neformalnih grupa.
Samo tokom 2024. EURC je podržao i 36 organizacija na programu Donacije za pokretanje novih ideja i razvoj organizacija, a 22 organizacije u okviru programa Donacije za javno zagovaranje i učešće građana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar