Postupanje MUP-a, buka u komšiluku: Na šta se sve Novosađani žale zaštitniku građana?

Sve veći broj Novosađana javlja se lokalnom zaštitniku građana sa svojim problemima, a tokom prethodne godine najviše pritužbi odnosilo se na inspekcijske službe.
Postupanje MUP-a, buka u komšiluku: Na šta se sve Novosađani žale zaštitniku građana?
Foto: 021.rs
U izveštaju lokalnog ombudsmana za 2025. godinu, toj instituciji se obratilo 426 građana, bilo podnošenjem pritužbe, telefonskim pozivom ili ličnim dolaskom na razgovor sa zaposlenima.
 
Takav izveštaj naći će se pred odbornicima na sednici Skupštine grada koja će se održati u sredu, 13. maja.
Kako se navodi u izveštaju, podnete su 162 pritužbe, osam postupaka je pokrenuto po sopstvenoj inicijativi lokalnog ombudsmana, a 256 građana se obratilo usmenim putem, bez podnošenja pritužbe.
 
Statistika za prošlu godinu pokazuje da su se lokalnom zaštitniku građana obraćale više žene nego muškarci, a da su se u malom broju slučajeva ovoj instituciji žalila i pravna lica.
Lokalni ombudsman je tokom 2025. godine postupao u ukupno 195 predmeta, s tim što je 23 predmeta preneto iz 2024. godine. Postupci su okončani u 155 slučajeva, dok u 15 predmeta postupak nije završen.
 
Kao i prethodnih godina, Novosađani su se najviše žalili na Gradsku upravu za inspekcijske poslove - 38 žalbi, te na Gradsku upravu za građevinsko zemljište i investicije i JKP "Vodovod i kanalizacija".
 
Broj žalbi protiv ostalih organa bio je jednocifren. Recimo, protiv JKP "Parking servis" bilo je osam prijava, a po pet na JKP "Gradsko zelenilo" i Gradsku upravu za saobraćaj i puteve.
 
"Na osnovu navedenih podataka može se konstatovati da se građani najviše žale na rad onih organa sa kojima svakodnevno dolaze u kontakt i koji su nadležni za rešavanje velikog broja problema građana, kao što je na primer Gradska uprava za inspekcijske poslove, koja obavlja poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem velikog broja odluka koje je doneo Grad Novi Sad", navodi se u izveštaju.
Međutim, osim primedbi na službe čiji rad kontroliše lokalni ombudsman, građani su se tokom 2025. godine često žalili na subjekte čiji rad ombudsman ne kontroliše, te se zbog toga ombudsman oglašavao nenadležnim.
 
Građani su se tako žalili na Klinički centar Vojvodine, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Republički fond za zdravstveno osiguranje, Dom zdravlja Novi Sad i druge institucije. 
 
Novosađani su se žalili i na komšije, članove porodice, stanodavce i zakupce.
 
U takvim slučajevima, lokalni zaštitnik upućivao je građane na druge nadležne institucije, ukoliko je za to postojala mogućnost.
 
Tokom prethodne godine građani su ombudsmanu iskazivali nezadovoljstvo postupanjem MUP-a, ukazivali su i na probleme u vezi sa izdavanjem kabina na kupalištu Štrand, prekomernim nivoom buke, asfaltiranjem puta.
 
Ombudsmanu su skretali pažnju i na nedostatak parking mesta, nedovoljan broj kontejnera, kao i pitanja koja se odnose na bolovanje, probleme sa neredovnim vodosnabdevanjem i neumanjenjem računa zbog noćnih restrikcija.
 
Građani su ukazivali i na probleme u vezi sa vršnjačkim nasiljem i nepostupanjem škole po prijavi za diskriminatorno ponašanje.
 
Lokalni ombudsman je tokom 2025. godine utrošio 17.924.655 dinara, što je nešto više od 85 odsto ukupno odobrenih sredstava. Neutrošena sredstva - oko tri miliona dinara, ombudsman je vratio u budžet.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Vazduh

    08.05.2026 09:20
    Kome treba da se zalimo na smrad koji se oseca skoro svako vece? I molim vas da ne lupate minuse, svi udisemo isti vazduh kojoj got opciji da naginjemo.
  • dacic

    08.05.2026 01:35
    bole pandure pendrek sto se narod zali
    ako si drug clan mos' da radis sta oces, pandur te ne dira, komsija se zali na dreku nocnu nekoliko puta a pandur drema dok drug clan sa ekipom pevusi na sav glas
    bagra je to
  • Kiklop

    07.05.2026 23:14
    Užas
    Predlažemo gradonačelniku da prošeta pešačkom zonom i pored hotela "Vojvodina" u 1.30-2.00h da vidi šta se dešava i kakva je galama,neretko i tuče u strogom centru grada.Komunalci dozvoljavaju "produženo" radno vreme pojedinih kafana sa živom muzikom i neće da rade svoj posao za koji ih plaćaju građani.
    Kad gradonačelnik prošeta,sve će mu biti jasno,ako ga uopšte zanimaju problemi stanara na ovoj lokaciji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti